Szukaj
Szukaj

Późne macierzyństwo odpowiedzialną decyzją?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wydłużony cykl edukacyjny kobiet oraz cele zawodowe związane z rozwojem kariery determinują w przypadku wielu pań decyzję o macierzyństwie. Zmiany w planowaniu dziecka według danych demograficznych GUS ulegają systematycznej zmianie już od 1980 roku. Coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę dopiero po 35 roku życia. Sytuacja taka nie jest niczym dziwnym. Ponieważ decyzja o macierzyństwie w tym wieku jest w pełni przemyślaną. Z uwagi na zamknięty etap edukacji oraz zbudowanie odpowiedniego zaplecza zawodowego i finansowego. Kobieta jest w pełni niezależna, co bezsprzecznie wpływa na komfort życia i zakres podejmowanych decyzji.

Późne macierzyństwo odpowiedzialną decyzją?

Późne macierzyństwo. Świadoma decyzja czy zbędne ryzyko

Zmieniające się warunki ekonomiczne i dążenie kobiet do pełnej niezależności znacznie obniżyło granice wieku, w którym kobiety decydują się na urodzenie pierwszego dziecka. Niemniej jednak pomimo zmieniających się tendencji z medycznego punktu widzenia ciąża i poród w wieku powyżej 35 lat są “wskaźnikiem” podwyższonego ryzyka. Termin ten nie oznacza wprawdzie, że późne macierzyństwo jest czynnikiem oznaczającym podwyższone ryzyko nieprawidłowego przebiegu ciąży. Wskazuje jedynie na ewentualne problemy, które częściej pojawiają się w przypadku dojrzałych ciężarnych niż kobiet w wieku około 20 lat.

Badania prenatalne podstawą

Aby ciążą kobiety przebiegała bez zmian patologicznych, ciężarna powinna cieszyć się dobrym zdrowiem. Natomiast w przypadku kobiet po 35 roku życia istnieje potencjalne zagrożenie powstania schorzeń charakterystycznych dla późniejszego wieku, co może stanowić przyczynę nieprawidłowego przebiegu ciąży. Dlatego zgodnie z zaleceniami dr n. med. Moniki Szafarowskiej zawartymi w czasopiśmie naukowym przeznaczonym dla ginekologów i położników “Ginekologia po dyplomie” kobiety ciężarne po 35 roku życia powinny podjąć decyzję o wykonaniu badań prenatalnych.

Ponadto ryzyko urodzenia dziecka niepełnosprawnego związane jest także z gorszą jakością komórek rozrodczych u kobiet dojrzałych. Ponieważ starzenie się gamety wiąże się z samoistnymi mutacjami dotyczącymi chromosomów czy pojedynczych genów. W związku, z czym może się to przekładać na tworzenie się niepełnowartościowej zygoty, która ulega następnie zaburzonej organogenezie i nieprawidłowemu wzrostowi. Dlatego kobiety ciężarne po 35 roku życia powinny profilaktycznie wykonać nieinwazyjną diagnostykę prenatalną.

Wyniki badań opisanych w pracy naukowej “Nieinwazyjna diagnostyka prenatalna najczęstszych aneuploidii na podstawie płodowego DNA we krwi matki- doniesienia wstępne” autorstwa lekarzy Oddziału Położnictwa i Ginekologii w Warszawie, lekarzy Zakładu Genetyki, Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, a także lekarzy I Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Warszawie, dowodzą, że nieinwazyjne badania prenatalne cechują się bardzo wysoką czułością. Oznacza to, że testy mogą z olbrzymim prawdopodobieństwem wykluczyć wszelkie nieprawidłowości. Co z kolei bezsprzecznie pozwoli cieszyć się ciężarnej okresem ciąży bez obaw o rozwój dziecka.

Ewentualnie mogą wskazać nieprawidłowości na wczesnym etapie rozwoju, co z kolei umożliwia wdrożenie potencjalnego leczenia już w okresie płodowym dziecka. Warto zdecydować się na wykonanie testów, zwłaszcza że obecny rozwój medycyny umożliwia przeprowadzenie testów w sposób nieinwazyjny.

Nieinwazyjne badania prenatalne- na czym polegają?

Przeprowadzane w trakcie ciąży badania prenatalne umożliwiają kontrolę nad prawidłowym rozwojem płodu. Ponieważ wykrywają potencjalne nieprawidłowości w rozwoju płodu na długo przed narodzinami.

Patronite
Patronite

Ponadto można je wykonać już w pierwszych tygodniach ciąży. Decydując się na wykonanie badań, warto wybrać testy nieinwazyjne, które nie niosą żadnego zagrożenia ani dla dziecka, ani dla matki. Ponieważ w przypadku testów NIFTY PRO i NIFTY PLUS badaniu poddaje się pobraną od ciężarnej krew żylną.

Testy te umożliwiają natomiast ocenę stopnia zagrożenia wystąpienia konkretnego zaburzenia w rozwoju płodu. Dodatkowym plusem jest fakt, że pakiet badań można zamówić przez Internet. Przykładowo na stronie polmed.pl/badania/ciaza/nifty-nieinwazyjny-test-prenatalny/. Przy czym badania należy wykonać w terminie 90 dni w jednym z wielu oddziałów Centrum Medycznego Polmed znajdujących się na terenie wielu miast Polski.

Nieprawidłowy wynik badania- co dalej?

W razie wykrycia nieprawidłowości wykrytych w wyniku testów nieinwazyjnych zalecane jest wykonanie badań inwazyjnych dla potwierdzenia ostatecznej diagnozy.

W przypadku potwierdzenia wad rozwojowych w niektórych sytuacjach możliwe będzie:

  • Wdrożenie odpowiedniego leczenia jeszcze w łonie matki.
  • Określenie zaleceń związanych z postępowaniem w kolejnych trymestrach ciąży i w trakcie porodu.
  • Określenie zaleceń dotyczących postępowania już po narodzinach dziecka.

Ponadto wczesne wykrycie wad pozwala na oswojenie się ze świadomością przyjścia na świat chorego dziecka. I podjęcie kroków mających na celu lepsze przygotowanie do opieki nad potomkiem.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *