To, co jemy i pijemy na co dzień, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym układów: nerwowego, krwionośnego, immunologicznego i kostnego. Wraz ze świadomością konsumencką rośnie popularność super żywności, czyli produktów naturalnych, pełnowartościowych i nieprzetworzonych. Które polskie “superfoods” warto włączyć do codziennej diety?
Nasiona lnu
Nasiona lnu, znane również jako siemię lniane, to polski odpowiednik egzotycznych nasion chia. Siemię lniane zawiera błonnik pokarmowy – związek niezbędny do prawidłowej pracy układu trawiennego. Poza tym w nasionach znajdziesz lignany (wspomagające działanie układu hormonalnego) i cenne kwasy omega-3, które korzystnie wpływają na pracę mózgu, regulują stężenie cholesterolu we krwi i wykazują działanie przeciwzapalne.
Czosnek
Drogocenne właściwości czosnku wykorzystywane są od pokoleń. W czosnku znajdują się między innymi naturalne antyoksydanty, czyli związki, które chronią organizm przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Zawarta w czosnku allicyna wykazuje działanie antybakteryjne, a także korzystnie wpływa na pracę serca.
Miód
Miód i inne produkty pszczele to jedne z najpopularniejszych polskich “superfoods”. Miód, podobnie jak czosnek, wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Do tego działa przeciwgrzybicznie i przeciwwirusowo. Mieszanka mleka z miodem i czosnkiem to znany od lat domowy sposób na przeziębienie.
Jarmuż
Jarmuż to skarbnica różnych składników odżywczych: błonnika pokarmowego, cynku, wapnia, żelaza i magnezu. Do tego dochodzą silne przeciwutleniacze, które powstrzymują szkodliwe działanie wolnych rodników. Jarmuż to także bogate źródło witamin. W jednej szklance soku z jarmużu znajduje się zalecana dzienna dawka witamin C, K i A.
Kasza jaglana
Na liście polskich “superfoods” nie mogło zabraknąć również kaszy jaglanej. Kasza to bardzo zdrowa alternatywa dla ziemniaków. Nie tylko nie zawiera glutenu, ale również ma wiele właściwości odżywczych. W kaszy jaglanej znajdziesz między innymi witaminy z grupy B, a także składniki mineralne, takie jak: krzem, żelazo i wapń.
Superfoods w cateringu dietetycznym
Na liście produktów określanych mianem “superfoods” znajdują się także: komosa ryżowa, dynia, orzechy włoskie, żurawina, jagody goji, nasiona chia i nasiona babki płesznik. Jeśli chcesz zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić do codziennego menu więcej naturalnej, wartościowej i nieprzetworzonej żywności, zapoznaj się z ofertą cateringu dietetycznego w swojej okolicy.
Większość dobrych cateringów oferuje różne diety pudełkowe w kilku wariantach kalorycznych, takich jak: dieta 1800 czy dieta 2000 kcal. Wśród wielu propozycji znajdziesz specjalnie przygotowane diety dla wegan, wegetarian, osób nietolerujących laktozy czy zmagających się z problemami trawiennymi. Jeśli nie wiesz, czy dieta 2000 kcal to dobry wybór dla Ciebie, w ramach oferty możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji dietetycznej.
Znaczenie zdrowej diety
Zdrowa dieta ma bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Nie tylko dodaje energii, ale również wzmacnia odporność, poprawia koncentrację, wspomaga pracę serca i pozwala zadbać o wszystkie układy i narządy. Przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym i wprowadź “superfoods” do codziennego menu, na przykład za pomocą cateringu dietetycznego. Dbanie o właściwe odżywianie i odpowiedni poziom aktywności fizycznej znacznie ogranicza rozwój wielu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów.
Artykuł sponsorowany