Zbliżający się koniec roku skłania do podsumowań. Bieżący rok w fizjoterapii obfitował w wiele wydarzeń, które nasze środowisko śledzi z wielkim zainteresowaniem. Mimo, że rok jeszcze się nie zakończył i przed nami wiele eventów, niewątpliwie trzeba zwrócić uwagę na nowe święto dla fizjoterapeutów. W kwietniu bieżącego roku w Katowicach odbyła się pierwsza, cykliczna Konferencja Naukowa „PhysioDay – Neurofunkcjonalne uwarunkowania metod fizjoterapeutycznych”. Poświęcona ona była różnym aspektom neurofizjologii i neurologii klinicznej. Pomysłodawczyniami przedsięwzięcia były dr n. kf. Agata Dziewońska i dr n. o zdr. Magdalena Sroka-Buszydlik a Konferencja zorganizowana została we współpracy z Akademią Górnośląską im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Konferencja podzielona została na dwa panele tematyczne, z których pierwszy dotyczył doniesień naukowych w neurofizjologii. Wykład otwierający niniejszy panel, poświęcony zaburzeniom autonomicznego układu nerwowego, wygłosił dr Maciej Duczyński. Raport z badań dotyczących bólu przewlekłego oraz obrazowania zmian w funkcjonowaniu mózgu przedstawiła dr n. kf. Agata Dziewońska. Poruszone zostały także kwestie zaburzeń różnych rodzajów czucia u pacjentek onkologicznych po operacyjnym leczeniu raka piersi, które przedstawiła w swoim wykładzie dr n. o zdr. Magdalena Sroka-Buszydlik. Panel zakończył wykład mgr Arkadiusza Szmitki, który zaprezentował efekty skuteczności technik metody FRSc w przyspieszeniu resorpcji podbiegnięć krwawych.
Panel drugi poświęcony został neurologii klinicznej i fizjoterapii w różnych dysfunkcjach układu nerwowego. Możliwości fizjoterapii w migrenach zaprezentował lek. med. Radosław Składowski. Następnie, dr n. med. Magdalena Boczarska-Jedynak omówiła postępowanie u pacjentów w chorobie Parkinsona. Dr hab. n. o zdr. Anna Brzęk przedstawiła wykład o możliwościach fizjoprofilaktyki u pacjentów z różnymi dysfunkcjami układu nerwowego. Mgr Marcela Dąbrowska – gościni z Uniwersytetu w Ostrawie – zaprezentowała efekty zastosowania okularów VR w rehabilitacji pacjenta z porażeniem splotu ramiennego. Drugi panel zamykał wykład dr n. med. Ewy Górnej, która przeprowadziła słuchaczy przez meandry metody PNF w usprawnianiu pacjenta neurologicznego.
Po części wykładowej odbyła się sesja warsztatów praktycznych, w których specjaliści (zarówno lekarze jak i fizjoterapeuci) prezentowali techniki i metody pracy w konkretnych problemach klinicznych. Odbyły się warsztaty poruszające zagadnienia min. dotyczące terapii manualnej autonomicznego układu nerwowego, terapii narzędziowej w bólach głowy, kontroli tętna w terapii czy usprawnianiu pacjentów neurologicznych z zastosowaniem hulajnóg. Dodatkowo, równolegle do wszystkich paneli, zorganizowano sesję posterową, wykład Michała Dachowskiego o budowaniu marki osobistej w social mediach oraz prezentacje produktowe producentów sprzętu medycznego.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż na Konferencji zgromadzili się specjaliści różnych dziedzin – lekarze neurolodzy, ortopedzi, fizjoterapeuci – na co dzień praktykujący w gabinetach czy oddziałach oraz przedstawiciele środowisk naukowych – pracujący w środowisku akademickim. Konferencja była niezwykle interesującym wydarzeniem na arenie tego typu wydarzeń w naszym kraju, a jej forma oraz organizacja zapowiada się na tyle interesująco, że z niecierpliwością wyczekujemy kolejnej edycji (a z nieoficjalnych źródeł wiemy, że organizatorzy mają plan ponownie nas zaskoczyć).
Notatka prasowa