Szukaj
Szukaj

Opieka medyczna a rozgrywki piłkarskie w Polsce

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Piłka nożna to obecnie najpopularniejszy sport na świecie. Ściąga na stadiony tysiące widzów, którzy z zapartym tchem śledzą losy swoich ulubieńców. Nic więc dziwnego, że przy takiej liczbie osób, organizatorzy meczów muszą zapewnić odpowiednią osobę medyczną. Jak to wygląda w naszym kraju w przypadku rozgrywek zawodowych i amatorskich? Aby poznać odpowiedź, zapoznaj się z niniejszym tekstem. Zapraszamy do lektury!

Opieka medyczna a rozgrywki piłkarskie w Polsce

Rozgrywki zawodowe

Pisząc o rozgrywkach zawodowych, mamy na myśli głównie imprezy masowe. Jakie wydarzenia do nich zaliczamy? Są to np. mecze piłkarskie, które gromadzą na trybunach więcej niż 1000 osób.

W Polsce za zapewnienie opieki medycznej podczas imprezy masowej odpowiedzialny jest organizator. Reguluje to przede wszystkim ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. nr 62, poz. 504). W czasie takiego wydarzenia na obiekcie musi się znajdować:

1. Zespół wyjazdowy

  • bez lekarza – w składzie dwie osoby: ratownik medyczny lub pielęgniarka
  • z lekarzem – w składzie trzy osoby: lekarz + ratownik medyczny lub pielęgniarka

2. Patrol ratowniczy
3. Punkt pomocy medycznej (składający się z co najmniej dwóch osób: lekarza, ratownika medycznego lub pielęgniarki)

Zabezpieczenie medyczne podczas imprez masowych ustalane jest na podstawie przewidywanej liczby uczestników. W przypadku meczów Ekstraklasy, których wyniki na żywo może śledzić każdy, kto ma Betclic kod promocyjny, są to na chwilę obecną trzy progi:

1. Do 5000 uczestników:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • jeden zespół wyjazdowy bez lekarza + jeden patrol ratowniczy + jeden punkt pomocy medycznej

2. Od 5001 do 25000 uczestników:

  • jeden zespół wyjazdowy z lekarzem + jeden zespół wyjazdowy bez lekarza + jeden patrol ratowniczy na każde rozpoczęte kolejne 10 000 uczestników powyżej 5000 uczestników + jeden punkt pomocy medycznej na każde rozpoczęte kolejne 50 000 uczestników powyżej 10 000 uczestników

3. Od 25001 do 65000 uczestników:

  • jeden zespół wyjazdowy z lekarzem + dwa zespoły wyjazdowe bez lekarza + jeden patrol ratowniczy na każde rozpoczęte kolejne 10 000 uczestników powyżej 5000 uczestników + jeden punkt pomocy medycznej na każde rozpoczęte kolejne 50 000 uczestników powyżej 10 000 uczestników

Rozgrywki amatorskie

W przypadku rozgrywek amatorskich, czyli głównie takich, które nie mieszczą się w definicji imprezy masowej, sprawa jest dużo prostsza. Tutaj nie ma z góry narzuconych regulacji, w postaci ustaw czy rozporządzeń. Czy to oznacza, że podczas meczów w niższych ligach na obiektach nie ma opieki medycznej?

Oczywiście jest, jednak w znacznie okrojonym składzie, niż ma to miejsce w przypadku imprez masowych. Najczęściej ogranicza się ona do jednej osoby, którą może być:

  • lekarz
  • sanitariusz
  • pielęgniarka
  • ratownik medyczny
  • osoba przeszkolona w zakresie udzielania pierwszej pomocy, która posiada dokument potwierdzający jego uprawnienia

Gospodarz zawodów zobligowany jest też do zapewnienia na obiekcie: odpowiednio wyposażonej apteczki, noszy, koca. Musi też udostępnić telefon, jeśli zachodzi konieczność wezwania karetki.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *