Olej z wiesiołka wyróżnia się delikatnym i lekko orzechowym smakiem. Sprawdź, jak można go wykorzystać i czy każdy może go spożywać!
Olej z wiesiołka – najważniejsze cechy
Olej z wiesiołka produkowany jest z nasion wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis), który powszechnie spotykany jest w Ameryce Północnej, ale rośnie również w Europie i Azji. Do jego cech charakterystycznych zalicza się to, że zazwyczaj ma jasnożółty kolor, lekko orzechowy i delikatny smak oraz płynną konsystencją.
Jakie składniki odżywcze znajdują się w oleju z wiesiołka?
Olej z wiesiołka jest źródłem wielu różnych składników odżywczych, do najważniejszych z nich można zaliczyć między innymi:
- kwasy tłuszczowe omega-6 – kwas linolowy (LA) to główny składnik oleju z wiesiołka, stanowi 80% jego składu; kwas gamma-linolenowy (GLA) stanowi około 14% składu tego oleju;
- kwasy tłuszczowe omega-9 – kwas oleinowy obecny w mniejszych ilościach;
- witaminy – głównie witamina E;
- minerały – cynk, magnez, wapń;
Dlaczego warto spożywać olej z wiesiołka?
Spożywanie oleju z wiesiołka może korzystnie wpływać na zdrowie. Wśród jego głównych właściwości można wyróżnić:
- wspomaganie utrzymania zdrowej kondycji skóry (może on pomóc w leczeniu trądziku, łuszczycy, egzemy i wielu innych problemów skórnych, ponieważ może on redukować stan zapalny skóry;
- olej z wiesiołka może też wpływać na poprawę nawilżenia i elastyczności skóry);
- wspieranie prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego;
- wspomaganie utrzymania zdrowego serca (olej z wiesiołka może wpływać na poprawne działanie układu krążenia oraz na redukcję poziomu cholesterolu);
- wspieranie prawidłowej regulacji hormonalnej – ten produkt może także łagodzić objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego), objawy menopauzy czy też bólu piersi i skurczy związanych z cyklem miesiączkowym;
- wspieranie zdrowia psychicznego (olej z wiesiołka może redukować objawy lęku i depresji);
- wzmacnianie stanu włosów i paznokci (regularne spożywanie tego oleju może poprawić kondycję paznokci, włosów);
- wspieranie metabolizmu (kwasy zawarte w tym oleju mogą przyczyniać się do wspomagania metabolizmu tłuszczów);
- wspomaganie łagodzenia stanów zapalnych i działanie przeciwzapalne (olej może również pomagać w redukcji różnych stanów zapalnych w organizmie, na przykład łagodzenie sztywności czy też bólu stawów).
Jak wykorzystać olej z wiesiołka w kuchni?
Olej z wiesiołka charakteryzuje się szerokim zastosowaniem w kuchni. Można go wykorzystać na wiele różnych sposobów. Między innymi można go dodać do:
- sałatek jako dressing;
- zup, żeby wzbogacić ich smak;
- smoothie, aby wzbogacić je o zdrowe tłuszcze;
- past i sosów do makaronu, aby podkreślić ich smak;
- dań warzywnych, żeby nadać im wyjątkowego smaku;
- napojów, takich jak kefiry, jogurty, aby dodać im zdrowych tłuszczy.
Warto też wspomnieć o innych zastosowania oleju z wiesiołka. Mowa tutaj o wykorzystaniu tego produktu do pielęgnacji skóry włosów i ciała (jako dodatek stosowany w kosmetykach) oraz o wykorzystaniu do masażu (jako olejek do masażu o działaniu nawilżającym i relaksującym).
Gdzie kupić i jak przechowywać olej z wiesiołka?
Olej z wiesiołka można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, które oferują różne suplementy diety oraz roślinne oleje. Produkt występuje także w aptekach i sklepach internetowych, takich jak przykładowo Pasiekisadowskich. Podstawową zasadą jego przechowywania jest to, że trzeba go chronić przed działaniem promieni słonecznych, ponieważ mogą one przyspieszyć jego utlenianie się. Najlepiej trzymać go w ciemnym, chłodnym miejscu.
Przeciwwskazania do spożywania oleju z wiesiołka
Oleju z wiesiołka nie powinny spożywać:
- osoby z alergią na pyłki kwiatowe i inne produkty roślinne;
- osoby zmagające się z problemami z krzepnięciem krwi;
- osoby przyjmujące leki, które mogą wchodzić w interakcje ze składnikami oleju;
- dzieci i kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
Warto spożywać olej z wiesiołka ze względu na to, że jest on źródłem niezwykłych składników odżywczych. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych jest on cennym dodatkiem do codziennej diety.
Artykuł sponsorowany