Mianem nerwicy żołądka określamy dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, spowodowane silnym, długotrwałym stresem, paraliżującym lękiem czy stanami depresyjnymi. Zaburzenie psychosomatyczne dotyka coraz więcej osób. Nie wolno go bagatelizować, ponieważ może pogorszyć jakość życia pacjenta. Sprawdź, jak objawia się nerwica żołądka i co przynosi ulgę!
Nerwica żołądka – objawy
Z badań wynika, że na nerwicę żołądka cierpi około 10% społeczeństwa, przy czym nie oznacza ona konkretnej jednostki chorobowej. Pacjenci skarżą się na bóle brzucha, pieczenie w żołądku, wzdęcia, gazy, wymioty, nudności, biegunkę lub zaparcia. Nierzadko towarzyszy im:
- suchość w jamie ustnej,
- skurcze żołądka,
- uczucie przelewania w brzuchu,
- zgaga,
- trudności w przełykaniu,
- brak apetytu.
Nerwica żołądka może również objawiać się bezsennością, chronicznym zmęczeniem, bólami głowy, kołataniem serca i drżeniem rąk. Wspomniane dolegliwości nasilają się w stresujących sytuacjach. Zazwyczaj mają charakter przewlekły.
Jak rozpoznaje się nerwicę żołądka?
Nieleczone nerwobóle żołądkowe mogą prowadzić do wrzodów żołądka i dwunastnicy, dlatego należy je skonsultować z lekarzem rodzinnym lub gastroenterologiem. Specjalista przeprowadzi wnikliwy wywiad z pacjentem, podczas którego zapyta o odczuwane dolegliwości, stosowane leki, przebyte choroby i operacje. Aby wykluczyć choroby układu pokarmowego, lekarz może zlecić wykonanie:
- badań z krwi (morfologii krwi, OB, testu w kierunku obecności Helicobacter pylori, CRP, mocznika, glukozy, kreatyniny i prób wątrobowych),
- ogólnego badania moczu i posiewu moczu,
badań ogólnych i mikrobiologicznych kału, - USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej, RTG lub rezonansu magnetycznego,
- badań endoskopowych (kolonoskopii i gastroskopii).
Jeśli lekarz stwierdzi somatyczne podłoże objawów, skieruje pacjenta do psychologa lub psychiatry.
Nerwica żołądka – jak sobie z nią radzić?
Istotną rolę w leczeniu nerwicy żołądka odgrywa psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Celem terapii jest rozpoznanie negatywnych wzorców myślenia i nauczenie się nowych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Aby zwiększyć skuteczność leczenia, należy połączyć terapię ze stosowaniem leków przeciwlękowych i uspokajających. Ich przyjmowanie powinno odbywać się pod okiem neurologa. Należy zaznaczyć, że farmakoterapia ma charakter wspomagający i zaleca się, żeby trwała nie dłużej niż 12 tygodni.
Oprócz tego specjalista może zalecić przyjmowanie leków, mających na celu złagodzenie objawów. W zależności od objawów stosuje się preparaty osłonowe na żołądek, środki przeciwwymiotne, na wzdęcia, biegunki lub zaparcia.
Domowe sposoby na nerwicę żołądka
Pacjent powinien nauczyć się zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem, takich jak techniki relaksacyjne, joga, muzykoterapia czy masaże. Pomocne mogą okazać się też napary z tymianku, melisy, lawendy, mięty pieprzowej, dziurawca lub kopru włoskiego.
Warto również wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Jedz mniej, ale częściej. Pij przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Postaraj się jeść powoli i świadomie. Unikaj produktów powodujących wzdęcia, takich jak kapusta, ser pleśniowy, fasola, bób, groch i brukselka. Ogranicz spożycie kawy, mocnej herbaty, alkoholu i napojów gazowanych. Zrezygnuj ze smażonych i tłustych potraw.
Artykuł zewnętrzny