Szukaj
Szukaj

Męska antykoncepcja – wazektomia Łódź

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wazektomia jest jedną z form antykoncepcji przeznaczoną dla mężczyzn, którzy nie chcą lub nie powinni mieć dzieci. Skuteczność tej metody antykoncepcji oscyluje w granicach 99%. Zabieg polega na przecięciu i podwiązania nasieniowodów. Po wykonaniu zabiegu wazektomii, mężczyzna może odbywać satysfakcjonujące stosunki seksualne zakończone wytryskiem, ale sperma mężczyzny jest pozbawiona plemników.

Męska antykoncepcja - wazektomia Łódź

Wazektomia – na czym polega?

Wazektomia Łódź to mikrochirurgiczny zabieg wykonywany przez lekarza urologa lub androloga. Odbywa się w gabinecie zabiegowym. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Jest to metoda antykoncepcji, która polega na rozwarstwieniu powłoki worka mosznowego – przy użyciu specjalnego narzędzia i przecięciu nasieniowodu. Kolejnym etapem zabiegu jest podwiązanie przeciętych końców nasieniowodu oraz umieszczenie ich w mosznie. Podwiązane nasieniowody skutkują zamknięciem światła nasieniowodu. Po zakończeniu procedury lekarz zakłada pacjentowi opatrunek. W przypadku wazektomii użycie szwów nie jest konieczne. Konsekwencją wykonania zabiegu jest brak obecności plemników w spermie mężczyzny.
Obecnie wazektomia to zabieg mało inwazyjny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, bez użycia skalpela. Skóra nie zostaje przecięta jest ona jedynie rozwarstwiania przy użyciu specjalnego narzędzia. Kiedy lekarz dotrze do nasieniowodu, zostaje on wysunięty na zewnątrz i przecięty. Kolejnym etapem jest zamknięcie światła nasieniowodu za pomocą wysokiej temperatury i podwiązanie nasieniowodu, które może odbywać się za pomocą ucisku klipsów. Na koniec lekarz zakłada opatrunek. Zabieg wazektomii trwa od 15 do 30 minut. Po wykonanym zabiegu plemniki nie są obecne w ejakulacie, są one magazynowane w najądrzach, a następnie resorbowane.

Wazektomia – rekonwalescencja

Po wykonaniu zabiegu wazektomii bez użycia skalpela pacjent bardzo szybko może wrócić do normalnego funkcjonowania. Jest to zabieg mało inwazyjny dlatego zazwyczaj nie ma konieczności wystawiania zwolnienia lekarskiego. Mężczyzna po przebytym zabiegu może odczuwać dolegliwości bólowe, zaleca się wtedy doustne stosowanie leków przeciwbólowych. Do czasu całkowitego zagojenia się miejsca zabiegu nie należy współżyć. Czas gojenia się rany to siedem dni. Po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego oraz uprawiania sportów przez okres dwóch tygodni.
Powikłania po zabiegu zdarzają się niezwykle rzadko, jednak mogą wystąpić w formie opuchlizny, obrzęku, zaczerwienienia lub zasinienia skóry.

Wazektomia – skuteczność

Prawidłowo wykonany zabieg powoduje, że wazektomia jest bardzo skuteczną formą antykoncepcji. Jednak przez okres od ośmiu do dwunastu tygodni nasieniowody oczyszczają się z plemników. Jest to czas, w którym zaleca się stosowanie również innych form antykoncepcji, np. prezerwatyw. Po ośmiu tygodniach od zabiegu należy wykonać badania na obecność plemników. Jeżeli wynik jest wątpliwy badanie należy powtórzyć za cztery tygodnie.
W niektórych przypadkach po zabiegu następuje rekanalizacja nasieniowodów, czyli ponowne połączenie się przeciętych kikutów. W takim przypadku plemniki pojawiają się w ejakulacie. By mieć pewność, że zabieg przebiegł pomyślnie należy wykonać wcześniej wspomniane badanie morfologii nasienia. Badanie kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Wazektomia – jak przygotować się do zabiegu?

Wazektomia jest prostym i mało inwazyjnym zabiegiem, jednak nadal jest to zabieg chirurgiczny, do którego pacjent powinien się odpowiednio przygotować. Przed zabiegiem zaleca się wykonanie badań laboratoryjnych takich jak: morfologia krwi, antygen HBS oraz układ krzepnięcia. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent dostaje do wypełniania odpowiednie dla danej kliniki formularze. W dniu zabiegu należy zabrać ze sobą wyniki badań oraz wypełnione formularze.
Przed zabiegiem wazektomii pacjent powinien wydepilować okolice spojenia oraz miejsca, gdzie przebiegają nasieniowody. Depilacja okolic intymnych przed zabiegiem jest niezbędna, aby zminimalizować ryzyko infekcji i zakażenia.
Pacjent na zabieg może udać się samotnie lub z bliską mu osobą. Po przeprowadzonym zabiegu nie ma przeciwwskazań do prowadzenia samochodu.

Wazektomia – czy zabieg jest odwracalny?

Mężczyzna poddający się wazektomii powinien mieć świadomość, że jest to zabieg, który ma na celu trwałe i bardzo skuteczne zapobieganie zapłodnieniu. Lekarze zalecają wazektomię tylko mężczyznom, którzy nie chcą posiadać potomstwa lub nie planują już kolejnego potomstwa.
Rewazektomia jest możliwa jednak nie ma gwarancji skuteczności zabiegu. Jest to bardzo drogi i skomplikowany zabieg, który nie gwarantuje powodzenia. Skuteczność rewazektomii jest zależna od wieku pacjenta, jakości spermy, okresu od zabiegu wazektomii oraz doświadczenia lekarza.
Przed przystąpieniem do zabiegu wazektomii warto jest zdeponować próbki nasienia w banku spermy.

Patronite
Patronite

Wazektomia – wady i zalety

Wady

  • Wazektomia gwarantuje niepłodność mężczyzny, co może zachęcać do niestosowania zabezpieczeń w postaci prezerwatyw. W konsekwencji może to doprowadzić do rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych droga płciową
  • Rzadko występujące powikłania po zabiegu takie jak obrzęk, zasinienie, czy zaczerwienienie
  • Skutki uboczne po przebytym zabiegu takie jak infekcja, czy zakażenie
  • Z powodu braku gwarancji powodzenia rewazektomii zabieg wazektomii to decyzja o swojej niepłodności na całe życie

 

Zalety

  • Jest to bardzo skuteczna forma antykoncepcji, która w 99.9% chroni przed zajściem w ciążę
  • Nie występują spadki libido
  • Stałe rozwiązanie problemu antykoncepcji z partnerką seksualną
  • Jednorazowy wydatek na antykoncepcję
  • Niweluje stres związany z obawa przed niechcianą ciąża co w konsekwencji może pozytywnie wpływać na poprawę relacji oraz życie seksualne
  • Jednorazowy zabieg, na co dzień nie trzeba pamiętać o innych formach antykoncepcji

Wazektomia – skutki uboczne

Zabieg wazektomii wykonywany w znieczuleniu miejscowym jest prosty i mało inwazyjny, jednak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego mogą pojawić się skutki uboczne. Mogą być to między innymi występujący obrzęk, krwawienie i krwiak w mosznie, zasinienie, obecność krwi w ejakulacie, dolegliwości bólowe, stan zapalny i rozwój infekcji.

Wazektomia – cena

Zabieg wazektomii w Polsce jest nierefundowany, oznacza to, że trzeba wykonać go prywatnie. Koszt wazektomii to ok. 2000 zł. Jednorazowo jest to duży wydatek, jednak niektóre kliniki posiadają możliwość płatności w ratach.

Podsumowując wazektomia jest bardzo skuteczną formą antykoncepcji. Zabieg jest małoinwazyjny, przebiega w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga zakładania szwów. Mężczyzna poddający się wazektomii powinien być pewny swojej decyzji o niepłodności, ponieważ odwrócenie skutków zabiegu jest mało skuteczne i drogie. Powikłania po zabiegu pojawiają się niezwykle rzadko, jednak mogą wystąpić dolegliwości bólowe, obrzęk, krwawienie czy zasinienie. Przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne oraz dopełnić kwestie formalne. Wazektomia nie wpływa na popęd seksualny oraz erekcję mężczyzny. Po zabiegu w ejakulacie nie występują plemniki.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *