W przypadku każdego problemu zdrowotnego wolimy raczej nie korzystać z tych metod leczenia, które są inwazyjne – chcemy w ten sposób uniknąć długiego okresu rekonwalescencji i potencjalnych blizn, które trudno potem usunąć. W niektórych przypadkach nie jest to niestety możliwe – ale leczenie cieśni nadgarstka na szczęście zakłada korzystanie z metod, które nie wymagają cięcia. To dobra informacja, bo zespół cieśni dopada coraz więcej osób i są to ludzie również młodzi – im tym bardziej potrzebna jest pełna sprawność nadgarstka i całej ręki.
Leczenie cieśni nadgarstka jest potrzebne wtedy, gdy zaczynamy odczuwać jego ból – oprócz tego pojawia się też sztywność, drętwienie, osłabienie. Cała nasza dłoń przestaje działać tak, jak powinna i z dnia na dzień jest tylko coraz gorzej. Dlaczego przytrafia nam się coś takiego? Najczęściej winna jest wykonywana praca i powtarzane w niej ciągle czynności – pisanie na klawiaturze, przestawianie produktów, skanowanie towarów. Wykonujemy takie same ruchy nadgarstkiem latami i nie czujemy nawet tego, że powoli dochodzi do uszkodzenia nerwu.
Zabieg hydrodekompresji
Hydrodekompresja jest taką właśnie procedurą, która pozwala uniknąć cięcia skóry oraz pozostałych tkanek – nie ma tutaj ryzyka pojawienia się blizny i zabieg jest bardzo bezpieczny. Nie musimy też wcale wprowadzać wtedy zmian w naszym codziennym życiu – nie trzeba brać sobie wolnego w pracy, nie trzeba rezygnować z ulubionych aktywności. Hydrodekompresja polega na zaaplikowaniu do kanału nadgarstka specjalnej substancji – ból znika tutaj praktycznie od razu i całość odbywa się w sposób kontrolowany. Lekarz korzysta z sondy USG i dzięki temu nie popełnia żadnych błędów.
Tym problemem trzeba się zająć
Po zabiegu hydrodekompresji warto jeszcze dodatkowo skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Pokaże nam on ćwiczenia, które pozwolą szybciej powrócić do formy i uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Zespół cieśni nadgarstka rozwija się niestety często z naszej własnej winy – nie robimy sobie żadnych przerw w pracy, przez długi czas ignorujemy odczuwane objawy i pogarszamy przez to swój stan. Złe nawyki trzeba zmienić. U niektórych osób może się też okazać, że sama fizjoterapia wystarczy i żaden zabieg nie będzie nawet potrzebny.
Leczenie cieśni nadgarstka nie jest tak naprawdę opcjonalne – to konieczność. Jeśli nie zajmiemy się tym na czas to potem możemy niestety spodziewać się ogromnych problemów z wykonywaniem podstawowych czynności – chwytaniem przedmiotów, podnoszeniem ich. Jest to na pewno tak samo niekomfortowe dla osób młodszych, jak i starszych – zawsze chcemy być samodzielni, a zespół cieśni nam to uniemożliwia. Zabieg warto wykonać u specjalistów. W Warszawie polecamy The Pain Clinic.
Artykuł sponsorowany
Jedna odpowiedź
Miałam wykonywany zabieg hydrodekompresji i przyznam jedna z najlepszych moich decyzji. Sprawność wróciła, ręka ma się bardzo dobrze