Szukaj

Kolagen – suplementacja na bolące kolana i inne stawy jako wsparcie fizjoterapii

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Suplementacja kolagenem może stać się ważnym uzupełnieniem dla terapii fizjoterapeutycznej. Na jej zalety uwagę zwracają przede wszystkim pacjenci z problemami stawowymi. Specjaliści podkreślają, że wspiera ona odbudowę chrząstki stawowej, poprawia elastyczność stawów oraz zmniejsza stany zapalne. Dzięki temu wspomagana jest regeneracja i mobilność ruchoma ciała. Oto wszystko, co warto wiedzieć o białku budulcowym, jakim jest kolagen.

Kolagen Ownwai

Suplementacja kolagenu – kiedy stosować

Suplementacja kolagenu jest bardzo ważna dla osób mierzących się z różnego typu dolegliwościami, nie tylko podczas fizjoterapii. Ponieważ to główne białko strukturalne wchodzące w skład tkanki chrzęstnej pokrywającej powierzchnię stawową kości i umożliwiające im płynne oraz bezbolesne poruszanie się względem siebie, jest kluczowe dla codziennego komfortu i utrzymania zdrowego ciała.

Z wiekiem ilość kolagenu w organizmie maleje, a co za tym idzie, stawy się osłabiają, a chrząstki degradują. Dlatego jego suplementacja jest istotnym elementem codziennej diety, odpowiadającym za to, by:

  • uniknąć zwyrodnienia stawów (związanego ze sztywnością, ograniczeniem ruchomości czy bólem);
  • zapobiegać utracie elastyczności i siły (co zwiększa ryzyko wystąpienia urazów i kontuzji);
  • szybciej regenerować ciało po urazach (to kluczowe w rehabilitacji, np. po kontuzjach i zabiegach chirurgicznych).

Dzięki temu wiesz, że suplement diety z kolagenem jest przydatny podczas licznych problemów, nawet tych związanych ze złamaniami czy poważnymi bólami ciała. Oto kilka przykładów.

Kolagen na chrząstkę stawową

Kolagen na chrząstkę stawową to skuteczne rozwiązanie. Pomaga zachować integralność chrząstki, jest odpowiedzialny za wiązanie komórek oraz nadaje elastyczności tkance łącznej w chrząstce i ścięgnach. Zmagając się z tego typu problemami, warto pamiętać także o ruchu dopasowanym do możliwości, np. codziennym rozciąganiu czy spacerach z kijkami.
Kolagen na stawy kolanowe
Kolagen na stawy kolanowe to źródło licznych korzyści. Eksperci potwierdzają, że wspomaga stawy w spoczynku i podczas ich pracy. Dłuższe stosowanie kolagenu na stawy kolanowe sprawia, że zapobiega on bólom, utracie gęstości kości i spowalnia starzenie się skóry. Dzięki swoim właściwościom umożliwia regenerację stawów i ich prawidłową pracę.

Kolagen pomaga także na inne bolące stawy pomagając powrócić do formy na co dzień i pozbyć się bólu, sztywności stawów czy przykurczów. Choć w leczeniu pomocne są również zabiegi rozgrzewające, elektroterapie, czy masaże, kolagen zawsze okaże się dobrym wsparciem.

Kolagen na złamanie kości

Kolagen polecany jest również na złamanie kości. Suplementacja zapobiega ich demineralizacji i rozwojowi chorób kostnych. Kolagen wpływa też na gojenie się ran i może przyspieszać zrost po złamaniach. W tym przypadku ważna jest dieta – bogata w składniki odżywcze, które biorą udział w odbudowie tkanki kostnej.

Użycie kolagenu przy złamaniach to zdecydowanie opcja warta wzięcia pod uwagę. Zalecana jest przez wielu lekarzy specjalistów.

Suplement kolagen – świetny dodatek do diety i ćwiczeń

To nie koniec sytuacji, podczas których suplement kolagenu okazuje się skutecznym dodatkiem do dobrze dobranej diety i ćwiczeń. Odpowiada on bowiem m.in. za:

  • wzmacnianie kości, poprzez nadanie im sztywności;
  • budowanie tkanki i narządów oraz utrzymanie ich właściwej struktury;
  • wysoką wytrzymałość tkanek do rozciągania;
  • wsparcie procesu gojenia się ran;
  • ochronę narządów wewnętrznych i stabilizację ich położenia;
  • ułatwianie transportowania niektórych leków przez ścianę komórkową;
  • dobrą kondycję skóry;
  • elastyczność i wytrzymałość chrząstki stawowej;
  • prawidłową pracę układu odpornościowego.

Dobry kolagen na stawy – jaki suplement wybrać?

Dobry kolagen na stawy – jaki wybrać, by nie żałować? To pytanie, które zadaje sobie wielu kupujących, ponieważ kolagen dzieli się na bardzo wiele rodzajów. Istnieje co najmniej 28 typów kolagenu, a każdy z nich zbudowany jest z aminokwasów i pełni w organizmie nieco inną funkcję. Dla przykładu: kolagen typu I stanowi aż 90% tego białka w ciele. Typ II buduje chrząstkę stawową, a III znajduje się głównie w mięśniach i naczyniach krwionośnych.

Aby mieć pewność dobrania odpowiedniego rozwiązania, postaw na opcje polecane przez specjalistów oraz zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami, dokładnie opisanymi przez producentów i dystrybutorów. To najlepszy sposób, zwłaszcza że to nie koniec kryteriów wyboru.

Patronite
Patronite

Kolagen na kości i stawy stosowany podczas fizjoterapii i występowania różnego typu problemów można wybrać na podstawie typu, ale też pochodzenia białka. Źródłem kolagenu są produkty pochodzenia zwierzęcego: wołowina, wieprzowina i mięso ryb, kałamarnic czy ośmiornic. Do tego pozyskać można go z kości, skór, skórek i ścięgien zwierzęcych. Istnieje też kolagen wegański, powstający z aminokwasów w 100% otrzymanych z roślin.

Kolagen na stawy

Kolagen rybi na stawy – czy jest najskuteczniejszą opcją?

Do szczególnie polecanych opcji należy kolagen rybi na stawy, m.in. kolagen Ownwai oraz kolagen Apollos Hegemony dostępne w sklepie https://www.mz-store.pl/. Są to produkty wolne od dodatków, co zapewnia ich czystość i bezpieczeństwo stosowania.

Co sprawia, że są tak popularne? Rozpoznawalne są dzięki byciu częścią renomowanych marek i działaniu potwierdzonym przez klientów, ale nie tylko. Wybierając kolagen na kolana czy inne stawy zaleca się mieć na uwadze, że kolagen rybi jest łatwiej przyswajalny przez organizm człowieka niż np. kolagen wołowy (nawet o 50%).

Jak wskazuje badanie opublikowane w „Marine Drugs” (z 2017 roku), kolagen rybi charakteryzuje się również wysoką biodostępnością. Szacuje się, że wynosi aż 95%, co przewyższa kolageny pochodzenia wieprzowego (85%) i wołowego (82%).

Suplementacja kolagenem rybim jest więc biodostępna, bioaktywna i bezpieczna. Co to dokładnie oznacza dla stosujących?

  • Szybko dostaje się do Twojego układu krążenia;
  • wpływa na liczne poszczególne funkcje organizmu;
  • nie stanowi zagrożenia dla ciała.

Ze względu na czas działania, ten rodzaj kolagenu jest polecany właśnie podczas fizjoterapii (już w kilka miesięcy przyczynia się do poprawy stanu kości i zmniejszenia ryzyka wystąpienia kontuzji).

Kolagen również na ścięgna i kontuzje – różne formy podania

Kolagen na ścięgna i innego rodzaju kontuzje wybierzesz także pod względem najwygodniejszego rodzaju podania. Dostępne są takie rozwiązania, jak:

  • kolagen w tabletkach i kapsułkach – to klasyczna forma stosowania, cieszy się popularnością przez atrakcyjną cenę oraz niewielkie rozmiary. Kolagen może być przyjmowany razem z wieloma lekami i witaminami, co usprawni codzienną suplementację.
  • kolagen w proszku – wyróżnia go wysoka przyswajalność i łatwa forma podania. Kolagen w saszetkach wypijesz np. podczas spożywania posiłku (godzina podania nie ma znaczenia).
  • kolagen do picia – jest łatwo przyswajalny przez organizm, ponieważ nie wymaga dodatkowego rozpuszczania. Jeśli tego chcesz, dodaj go do napoju lub koktajlu.
  • kolagen w żelkach – ułatwia podanie go osobom mającym problemy z połykaniem leków. Jego skuteczność nie jest niższa od alternatywnych rozwiązań.
  • kolagen w ampułkach jest łatwy w transporcie do szkoły czy pracy i szybki do przyjęcia, nawet dla osób będących w ciągłym biegu.

Najlepszy kolagen, jaki możesz kupić dla siebie lub bliskich to taki, który jest zgodny z potrzebami, oczekiwaniami, zmaganiami czy trybem życia.

Choć na rynku istnieje tak wiele rozwiązań, zarówno kolagen przeznaczony dla sportowców, np. biegaczy, przyniesie szereg korzyści i wspomoże przywrócenie dawnej radości z codziennej aktywności.

Pamiętaj, by preparaty na stawy z kolagenem w przypadku poważnych problemów, chorób, schorzeń czy złamań, dobierać z ekspertami, np. lekarzami czy fizjoterapeutami.

Również wtedy, gdy nie masz pewności, czy już wybrałeś odpowiednią opcję lub planujesz intensywniejsze treningi, udaj się do specjalisty, by rozwiać wątpliwości. To najlepsze źródło wiedzy dla dobrze dobranej suplementacji!

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *