Wiele się w ostatnim czasie mówi o L4 przez Internet. Sporo informacji, które można znaleźć w sieci, jest nieprawdziwych. Co konkretnie należy wiedzieć o zwolnieniach lekarskich wystawianych przez Internet i ich legalności? Kto może zwolnienie uzyskać i czym kierować się, wybierając placówkę świadczącą konsultacje online? Sprawdzamy!
Czym są e-zwolnienia online i gdzie można je dostać?
Zwolnienie lekarskie otrzymać może od lekarza pacjent, który z przyczyn zdrowotnych nie jest zdolny do świadczenia obowiązku pracy lub musi sprawować czasową opiekę nad bliskim. Do zwolnienia lekarskiego uprawnione są osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym, które w danym roku kalendarzowym nie wykorzystały jeszcze przysługujących dni zwolnienia L4. Zwolnienie nie tylko usprawiedliwia czas nieobecności ubezpieczonego w pracy, ale też uprawnia go do pobierania świadczeń chorobowych za ten czas. Wystawić może je lekarz po konsultacji na NFZ lub prywatnej, w tym zarówno w czasie wizyty stacjonarnej, jak i w ramach e-konsultacji.
Zwolnienia elektroniczne wystawiane przez Internet są legalne, o ile pacjent wybierze rzetelną placówkę medyczną, mającą uprawnienia i rzetelnie podchodzącą do e-konsultacji. L4 przez Internet wystawiają dzisiaj lekarze za pośrednictwem wielu portali, w tym np. na: https://L4online.pl/. E-zwolnienia otrzymane przez Internet mają moc prawną i łączone są z numerem PESEL pacjenta, a więc zapisują się w jego historii medycznej, a także trafiają do ZUS i pracodawcy. Nie trzeba też się zastanawiać, jak sprawdzić, czy lekarz wystawił zwolnienie, gdyż wszystko widoczne jest w systemie – chociażby w prywatnym PUE ZUS lub IKP danej osoby.
Zwolnienie lekarskie przez Internet – czy zawsze otrzymasz?
W sieci krążą opinie, że zwolnienia lekarskie przez Internet można otrzymać automatycznie, jedynie dokonując opłaty za usługę online. Nie jest to jednak do końca prawda, jeśli pacjent postawi na rzetelny podmiot medyczny, którego działalność jest legalna. L4 przez Internet wystawiane jest w sytuacjach, gdy w opinii lekarza pacjent kwalifikuje się do zwolnienia, czyli nie jest czasowo zdolny do pracy. Decyzję podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę informacje zebrane w wywiadzie medycznym – ten przy konsultacjach zdalnych jest pisemny i polega na wypełnieniu formularza medycznego.
Jeśli na podstawie analizy odpowiedzi pacjenta na pytania zawarte w formularzu medycznym lekarz będzie mieć wątpliwości co do zasadności L4, może go nie wystawić. Ostatecznie to zawsze od decyzji lekarza zależne jest to, czy L4 zostanie mu wystawione – bez względu na to, czy są to konsultacje stacjonarne, czy online. Dokonując płatności, pacjent pokrywa koszt konsultacji prywatnej ze specjalistą – ta może zakończyć się wystawieniem L4, ale nie musi, gdy nie będzie to zasadne. Pacjent nie płaci za samo L4, więc też nie można powiedzieć, że legalna i rzetelnie pracująca placówka wystawia takie dokumenty „automatycznie”.
Zwolnienia elektroniczne online – o tym musisz pamiętać!
Otrzymując L4 przez Internet, nie trzeba martwić się tym, jak wygląda zwolnienie lekarskie. Dokument jest zawsze jeden i nie ma znaczenia forma kontaktu z lekarzem, jaka doprowadziła do jego wystawienia. L4 wystawiane jest na tych samych zasadach stacjonarnie i online, a w związku z tym daje te same uprawnienia, w tym, chociażby uprawnia do świadczeń chorobowych. Nie trzeba go co prawda do zakładu dostarczać osobiście dzięki automatyzacji przekazywania dokumentów, jednak pacjent nie jest zwolniony z poinformowania pracodawcy o swojej nieobecności (np. telefonicznie).
Artykuł sponsorowany
Jedna odpowiedź
Dzięki za artykuł.