Szukaj
Szukaj

Kiedy USG kolana jest niezbędne w diagnostyce urazów sportowych?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Sport to zdrowie, jednak uprawianie aktywności fizycznej może prowadzić do wielu kontuzji. Między innymi są to urazy w obrębie stawu kolanowego. Sprawdź, kiedy przeprowadzane jest USG kolana w diagnostyce. W jakich przypadkach okazuje się ono niezbędne?

Kiedy USG kolana jest niezbędne w diagnostyce urazów sportowych?

Najczęstsze urazy u sportowców

Kontuzje mogą przytrafić się zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. W sportach wytrzymałościowych i indywidualnych, które wymagają dobrej techniki poruszania się (tenis, gimnastyka, biegi), często pojawiają się urazy kończyn dolnych, w szczególności kolan. Do najczęstszych urazów zalicza się:

  • uszkodzenia struktur wewnętrznych,
  • zgniecenia łąkotek,
  • naciągnięcia, naderwania lub pełne zerwanie więzadeł krzyżowych lub pobocznych,
  • wgniecenia chrząstki stawowej,
  • złamania śródnasadowe lub przynasadowe,
  • złamania rzepki.

Kolano jest stawem, na które każdego dnia, nawet przy zwykłej aktywności fizycznej, a w szczególności przy uprawianiu sportu, działają duże siły i przeciążenia. Dolegliwości bólowe w jego obrębie wymagają postawienia właściwej diagnozy.

Kluczowe znaczenie właściwej diagnostyki urazów kolan

Przy urazach kolan bardzo ważne jest wczesne działanie, które zminimalizuje negatywne następstwa urazów. Sportowiec powinien jak najszybciej zgłosić się na konsultację lekarską. Ortopeda ustali wówczas, jakie struktury anatomiczne zostały uszkodzone w wyniku urazu i jakim stopniu została przy tym upośledzona ich funkcja.

Badanie USG kolana w diagnostyce urazów sportowych

Jednym z badań, które mogą być zlecone przez lekarza ortopedę czy lekarza rodzinnego i sportowego, jest USG kolana. Jest ono wykonywane przy bólach, które pojawiły się u pacjenta nagle lub mają charakter przewlekły. Kiedy kolano boli nie tylko przy treningu, ale też chodzeniu, bieganiu czy siedzeniu, USG stawu kolanowego może przynieść odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje.

Oprócz bólu kolana, na liście wskazań do przeprowadzenia badania USG, znajdują się:

Patronite
Patronite
  • zasinienia,
  • krwiaki,
  • obrzęk,
  • ograniczenie ruchomości.

Na podstawie USG stawu kolanowego lekarz może postawić lub potwierdzić różne diagnozy m.in.

  • zwyrodnienie stawu kolanowego,
  • stany zapalny kolana,
  • złamanie rzepki,
  • uszkodzenie łąkotek itp.

Jak przeprowadzane jest badanie ultrasonograficzne kolana?

Pacjent, zgłaszający się z polecenia lekarza na USG stawu kolanowego, nie musi się specjalnie przygotowywać do badania. Może normalnie jeść i pić czy przyjmować leki. USG kolana jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Głowica emituje fale ultrasonograficzne, które przenikają struktury wewnętrzne stawu kolanowego, a następnie echo odbite wraca do głowicy. Jest ono przekształcane w obrazy widoczne na monitorze USG.

Lekarz od razu podczas badania może ocenić funkcjonowanie i ewentualne nieprawidłowości w obrębie stawu kolanowego. Uzyskuje obrazy w czasie rzeczywistym, dlatego od razu widzi, czy są jakiekolwiek zmiany i zwyrodnienia. Może zobaczyć obrazy tkanek miękkich, np. ścięgna, mięśnie, więzadła oraz chrząstki. Ultrasonografia stawu kolanowego zalicza się do cennych, wszechstronnych narzędzi diagnostycznych wykonywanych w przypadku problemów zdrowotnych stawu kolanowego. Jest często badaniem pierwszego wyboru dla lekarzy z uwagi na możliwość szybkiego przeprowadzenia analizy i uzyskania natychmiastowych wyników.

Badanie USG można przeprowadzić u każdego – zarówno u dorosłego pacjenta, jak i dziecka. Z tego względu lekarze chętnie po nie sięgają.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *