Po intensywnym treningu pocenie się jest naturalnym procesem, który pomaga ochłodzić organizm i usunąć toksyny. Chcąc zapanować nad nieprzyjemnym zapachem i nadmiernym poceniem, warto wiedzieć, jak używać antyperspirant po ćwiczeniach. Wyjaśnimy tę kwestię w tym artykule.
Różnica między dezodorantem a antyperspirantem
Choć zarówno dezodorant, jak i antyperspirant w kulce czy innej postaci pomagają w codziennej higienie, to jednak te produkty się od siebie różnią. Ich funkcje prezentują się następująco:
- dezodorant – jego zadaniem jest maskowanie nieprzyjemnego zapachu. Nie wpływa on jednak na proces pocenia się, przez co nie jest w stanie ochronić pach przed nadmierną wilgocią;
- antyperspirant – oddziałuje on na gruczoły potowe, wpływając na zmniejszenie się ilości produkowanego potu. Jego działanie polega na utworzeniu bariery ochronnej na powierzchni skóry, która ograniczy wydzielanie się potu. Dzięki temu chroni nie tylko przed nieprzyjemnym zapachem, ale również wilgotnymi pachami.
Z powyższych powodów to antyperspirant sprawdzi się lepiej po treningu, gdy ciało nadal może się pocić. Należy jednak zaaplikować go w odpowiedni sposób. Dodajmy również, że stosowanie tych produktów jest bezpieczne, ponieważ nie blokuje procesu oczyszczania organizmu z toksyn.
Dlaczego używać antyperspirant po ćwiczeniach?
Intensywne ćwiczenia fizyczne prowadzą do wzmożonego pocenia się. Choć jest to naturalny proces organizmu, mający na celu jego termoregulację, to po zakończonej sesji treningowej pocenie nie ustaje natychmiast. Wilgotna skóra może być problematyczna, wywołując poczucie dyskomfortu i zostawiając mokre plamy na odzieży.
Zastosowanie antyperspirantu pomoże w zatrzymaniu dalszego wydzielania potu. W efekcie będziesz mógł cieszyć się efektem świeżości na dłużej. Istotną kwestią jest także brak plam na odzieży, szczególnie w przypadku, gdy masz w planach inne aktywności po treningu.
Zwróć również uwagę na to, po jaki antyperspirant sięgasz. Egzemplarze w kulce, które zawierają w składzie duże ilości chlorku glinu, cechują się dobrą skutecznością i prostą aplikacją. Jeśli masz wrażliwą skórę, warto zdecydować się na produkt ze składnikami, które zapewniają dodatkową ochronę przed podrażnieniami.
Jak poprawnie stosować antyperspirant po treningu?
Kluczowym krokiem w używaniu antyperspirantu po ćwiczeniach jest odpowiednie przygotowanie skóry. Po zakończonym treningu należy wziąć prysznic, aby usunąć pot i ewentualne zanieczyszczenia. Następnie dobrze wysusz skórę, szczególnie w okolicy pach.
Kolejnym etapem jest aplikacja samego antyperspirantu. Powinieneś nakładać go równomiernie, starając się pokryć całą powierzchnię skóry pod pachami. Pamiętaj również o tym, aby nie przesadzać z ilością. Grubsza warstwa antyperspirantu nie poprawi jego działania, za to może doprowadzić do niepotrzebnych podrażnień. Dobrą praktyką jest również odczekanie chwili na wchłonięcie produktu przed założeniem ubrania. Dzięki temu unikniesz plam na ubraniu.
Zwróć również uwagę na to, że niektóre antyperspiranty są skuteczniejsze, gdy stosujesz je na noc. Wówczas gruczoły potowe są mniej aktywne. Jednak po intensywnych ćwiczeniach aplikacja także może być zalecana, aby zmarginalizować pocenie się w ciągu dnia.
Używanie antyperspirantu to skuteczny sposób na kontrolowanie potu i walkę z nieprzyjemnym zapachem. Przy odpowiedniej aplikacji zapewnisz sobie uczucie świeżości na cały dzień, niezależnie od tego, jak ciężki trening właśnie ukończyłeś.
Artykuł sponsorowany