Medfile

Fizjoterapia w Polsce jest niemal nieuregulowana. Wprawdzie, aby posługiwać się tytułem fizjoterapeuty trzeba skończyć studia i dopiero wówczas można o sobie powiedzieć, że jest się prawdziwym fizjoterapeutą, niemniej w dziurawych przepisach pozostało mnóstwo dziur.

fizjoterapia polska

Deregulacja przed regulacją

W ferworze walki o deregulację niektórych zawodów, dobrano się i do fizjoterapeutów, którzy od tej pory mają być wolnym zawodem. Na dobrą sprawę deregulacja (o ile dojdzie do skutku, bo ustawa nie jest jeszcze podpisana przez prezydenta) nastąpi przed regulacją, ponieważ o ile fizjoterapeuta był zawodem uregulowanym, to już praktyka kręgarska albo „leczenie bólów kręgosłupa” nie wymagało żadnych szczególnych uprawnień. Mało tego, w pewnym przypadku nieuregulowane zawody dawały nawet większe uprawnienia niż dyplom fizjoterapeuty, bo ten ostatni nie mógł i nadal nie może prowadzić np. zabiegu akupunktury, ponieważ wiąże się on z przerwaniem ciągłości tkanek. I dlatego fizjoterapeuta po studiach, ale bez uprawnień pielęgniarskich takiego zabiegu wykonać nie może, ale „specjalista medycyny alternatywnej” po kilkudniowym kursie – jak najbardziej.

Uwolnienie zawodu fizjoterapeuty byłoby więc krokiem w dobra stronę, ponieważ wykształceni fizjoterapeuci mogliby w większym stopniu konkurować na rynku właśnie z osobami po kursach dających pewne uprawnienia w teorii mniejsze, ale w praktyce większe od dyplomu.

Sklep Spirulina

Prawa i obowiązki fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta ma określone prawnie obowiązki i uprawnienia. Nie wolno mu na przykład wystawiać zwolnień lekarskich (zgodnie z przepisami do tego ma prawo wyłącznie lekarz), ani kierować na badania (pacjent oczywiście może wykonywać badania bez skierowania, ale na własny koszt). To co wolno fizjoterapeucie, to odmówić leczenia – dzieje się to rzadko, ale w takim przypadku fizjoterapeuta podaje dane innego specjalisty, który będzie kontynuował terapię. W praktyce korzysta się z tej możliwości, aby pacjenta skierować do fizjoterapeuty specjalizującego się w leczeniu konkretnych dolegliwości.

Obowiązkiem fizjoterapeuty jest przeprowadzić wywiad z pacjentem. Oczywiście osoba przychodząca ze skierowaniem od lekarz ma już swoja historię choroby, jednak fizjoterapeuta musi uzyskać często specyficzne informacje, które lekarzowi w procesie leczenia nie były potrzebne. Jest to to zresztą nie tylko obowiązek, ale i wymóg etyczny, ponieważ źle prowadzona fizjoterapia może zaszkodzić pacjentowi. Zarówno wyniki wywiadu, jak i wszystkie późniejsze uwagi, spostrzeżenia czy notatki zostaną dołączone do dokumentacji medycznej prowadzonej w gabinecie fizjoterapii. Te informacje mogą być potrzebne lekarzowi w procesie oceny skuteczności leczenia, ale przede wszystkim stanowią dowód podejmowanych przez fizjoterapeutę działań.

Na koniec ważna sprawa – niby oczywista, ale nie dla wszystkich. Fizjoterapeuta ma prawo rozpoczynania leczenia bez skierowania lekarskiego. W czasie studiów jest wyposażany w odpowiednią wiedzę i narzędzia, aby w obrębie własnego fachu stawiać trafne diagnozy i decydować o użyciu konkretnych metod leczenia, natomiast, co jest istotne, pacjenci, którzy nie mają skierowania od lekarza na zabiegi fizjoterapeutyczne, muszą za nie zapłacić z własnej kieszeni. Warto też zwrócić uwagę, że w przypadku braku dokumentacji medycznej i historii choroby, fizjoterapeuta powinien czuć się podwójnie zobowiązany do przeprowadzenia wnikliwego i szczegółowego wywiadu oraz oceny stanu zdrowia pacjenta.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław