Szukaj
Szukaj

Fizjoterapia polska – uprawnienia w naszym kraju

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapia w Polsce została uregulowana prawnie 26 października 2015 roku, gdy prezydent podpisał długo wyczekiwaną Ustawę o Zawodzie Fizjoterapeuty.  Nowa ustawa zawiera szereg informacji na temat praw i obowiązków fizjoterapeuty, jego kwalifikacji oraz wytycznych.

fizjoterapia polska

Deregulacja przed regulacją

W ferworze walki o deregulację niektórych zawodów, dobrano się i do fizjoterapeutów, którzy od tej pory mają być wolnym zawodem. Na dobrą sprawę deregulacja nastąpi przed regulacją, ponieważ o ile fizjoterapeuta był zawodem uregulowanym, to już praktyka kręgarska albo „leczenie bólów kręgosłupa” nie wymagało żadnych szczególnych uprawnień. Mało tego, w pewnym przypadku nieuregulowane zawody dawały nawet większe uprawnienia niż dyplom fizjoterapeuty. Ten ostatni bowiem nie mógł prowadzić np. zabiegu akupunktury, ponieważ wiąże się on z przerwaniem ciągłości tkanek. I dlatego fizjoterapeuta po studiach, ale bez uprawnień pielęgniarskich takiego zabiegu wykonać nie mógł, ale „specjalista medycyny alternatywnej” po kilkudniowym kursie – jak najbardziej.

Uwolnienie zawodu fizjoterapeuty jest więc krokiem w dobra stronę, ponieważ wykształceni fizjoterapeuci mogą w większym stopniu konkurować na rynku właśnie z osobami po kursach dających pewne uprawnienia w teorii mniejsze, ale w praktyce większe od dyplomu.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty

Wprowadzona ustawa określa zarówno prawa, jak i obowiązki fizjoterapeuty, co jest najbardziej poszukiwanymi informacjami przez osoby zainteresowane.

Wszelkie informacje na temat nowej ustawy znajdują się w linku poniżej:

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty z dnia 26.10.2015 r.

Co ważne, ustawa określa także kim jest fizjoterapeuta oraz kto może nim zostać. Fizjoterapia stała się bowiem wolnym zawodem medycznym.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Prawa

Fizjoterapeuta ma określone prawnie obowiązki i uprawnienia. Wcześniej nie wolno mu było na przykład wystawiać zwolnień lekarskich (zgodnie z przepisami do tego ma prawo wyłącznie lekarz), ani kierować na badania (pacjent oczywiście może wykonywać badania bez skierowania, ale na własny koszt). Obecnie, po wprowadzeniu nowych ustaleń, może on kierować pacjenta na badania, decydować o stosowanych metodach, a nawet poprosić lekarza o uzasadnienie wyboru określonej procedury leczniczej jeśli istnieją ku temu przesłanki.

To co wolno wciąż fizjoterapeucie, to odmówić leczenia – dzieje się to rzadko, ale w takim przypadku fizjoterapeuta podaje dane innego specjalisty, który będzie kontynuował terapię. W praktyce korzysta się z tej możliwości, aby pacjenta skierować do fizjoterapeuty specjalizującego się w leczeniu konkretnych dolegliwości.

Obowiązki

Obowiązkiem fizjoterapeuty jest przeprowadzić wywiad z pacjentem. Oczywiście osoba przychodząca ze skierowaniem od lekarz ma już swoja historię choroby. Jednak to fizjoterapeuta musi uzyskać często specyficzne informacje, które lekarzowi w procesie leczenia nie były potrzebne.

Jest to to zresztą nie tylko obowiązek, ale i wymóg etyczny, ponieważ źle prowadzona fizjoterapia może zaszkodzić pacjentowi. Zarówno wyniki wywiadu, jak i wszystkie późniejsze uwagi, spostrzeżenia czy notatki zostaną dołączone do dokumentacji medycznej prowadzonej w gabinecie fizjoterapii. Te informacje mogą być potrzebne lekarzowi w procesie oceny skuteczności leczenia, ale przede wszystkim stanowią dowód podejmowanych przez fizjoterapeutę działań.

Podsumowując, zgodnie z ustawą z roku 2015 fizjoterapeuta ma obowiązek prowadzić i udostępniać dokumentację medyczną pacjenta.

Na koniec ważna sprawa – niby oczywista, ale nie dla wszystkich. Fizjoterapeuta ma prawo rozpoczynania leczenia bez skierowania lekarskiego. W czasie studiów jest wyposażany w odpowiednią wiedzę i narzędzia, aby w obrębie własnego fachu stawiać trafne diagnozy i decydować o użyciu konkretnych metod leczenia. Natomiast, co jest istotne, pacjenci, którzy nie mają skierowania od lekarza na zabiegi fizjoterapeutyczne, muszą za nie zapłacić z własnej kieszeni.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *