Szukaj
Szukaj

Fizjoterapia – na co zwracać szczególną uwagę?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapia bywa pomocna nie tylko dla tych, którzy regularnie i intensywnie uprawiają sport. Dobry fizjoterapeuta jest na wagę złota w sytuacji wypadku komunikacyjnego, leczenia przewlekłej kontuzji czy urazu. Co warto wiedzieć o fizjoterapii i jak poznać dobrego specjalistę?

Fizjoterapia - na co zwracać szczególną uwagę?

Przygotowanie do wizyty u fizjoterapii – zadbaj o odzież i obuwie

Przed umówieniem się na wizytę warto wiedzieć, jak ona wygląda i jak się przygotować, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Przede wszystkim większość wizyt w gabinetach fizjoterapii jest związana z jakimiś narządami ruchu. Fizjoterapeuta może być specjalistą od terapii manualnej albo zadawać ci ćwiczenia fizyczne na specjalnej sali sportowej. Dlatego potrzebne będzie odpowiednie, wygodne obuwie sportowe oraz odzież. Dobrze sprawdzają się buty do biegania, które są dość uniwersalne.

Jeśli szukasz wysokiej jakości obuwia, koniecznie sprawdź najlepsze buty do biegania w sklepie Sportano. Zakupy przez Internet pozwalają wygodnie przeglądać wiele produktów i można zaoszczędzić sporo czasu. Obuwie możesz przymierzyć na spokojnie w domu bez sprzedawcy stojącego ci nad głową, a w razie czego każdy produkt kupiony online można zgodnie z prawem zwrócić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.

Wskazówki pomocne przy szukaniu fizjoterapeuty

Jeśli czeka cię dopiero pierwsza w życiu wizyta u profesjonalnego fizjoterapeuty, najważniejsze to znaleźć odpowiednią osobę, która pomoże, zamiast zrobić jeszcze większą szkodę. Najlepiej nie wybierać pierwszego lepszego gabinetu w ciemno lub kierując się na przykład tylko bliską odległością. Najlepiej zrobisz, jeśli popytasz swoich znajomych, może ktoś będzie w stanie polecić kogoś zaufanego. Poczta pantoflowa to najlepsza forma reklamy, ale są też profesjonalne portale, gdzie różni specjaliści są oceniani przez klientów na podstawie pracy i efektów.

Warto sprawdzić przede wszystkim, czy taka osoba ma odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje. Dużo powiedzą ci też opinie od byłych czy obecnych pacjentów, bo praca fizjoterapeuty to przede wszystkim praca z człowiekiem, nie tylko z jego ciałem. Jednak pierwsze wrażenie niekiedy może być mylące.

Fizjoterapia - na co zwracać szczególną uwagę?

Postaw na wygodną i uniwersalną odzież do biegania

Czasami początkowo może się wydawać, że nie nadajecie z fizjoterapeutą na podobnych falach, ale w końcu nie płacisz mu za to, żeby się z nim przyjaźnić. Współpraca fizjoterapeutyczna to proces, który wymaga czasu i wzajemnego poznania się. Warto jednak odpowiednio się przygotować, aby czuć się komfortowo. Duże znaczenie ma tutaj wygodna i swobodna odzież, bo podczas sesji fizjoterapeutycznej możesz wykonywać różne ćwiczenia fizyczne.

Dobrze sprawdzi się na przykład odzież do biegania, czyli wygodna i elastyczna koszulka sportowa oraz leginsy, krótkie spodenki czy dresy. To czy lepiej wybrać odzież luźną, czy obcisłą i dopasowana zależy od twoich indywidualnych preferencji oraz od tego, z jakim problemem przychodzisz do specjalisty. Na przykład, jeśli masz problem z kolanem, to ubieranie długich dresów nie jest dobrym pomysłem. Raczej nie sprawdzi się też bluza z kapturem, jeśli twoim problemem jest bark czy łokieć.

Dobry i uniwersalny wybór to na przykład krótkie spodenki takie jak do biegania i koszulka z krótkim rękawem. Odzież ma duże znaczenie, bo nie powinna krępować ani ograniczać twoich ruchów. Musisz czuć się swobodnie i wygodnie, ale rodzaj ubrania powinien być dostosowany do problemu, z którym przychodzisz do fizjoterapeuty. Weź na zmianę buty sportowe do biegania czy inne obuwie, które można w razie potrzeby łatwo zdjąć i założyć. W razie wątpliwości zawsze warto dopytać o to przed pierwszą wizytą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Umówienie pierwszej wizyty u fizjoterapeuty

Jeśli masz już wygodną odzież sportową i buty do biegania czy inne obuwie to pora umówić się na pierwszą wizytę. To właśnie pierwszy kontakt z fizjoterapeutą najwięcej powie ci o tym, czego możesz się spodziewać i z jakim typem człowieka masz do czynienia. Niekiedy do fizjoterapeuty udajemy się na skutek skierowania lekarza specjalisty np. na skutek urazu czy wypadku.

W takim wypadku fizjoterapeuta ma nieco prostsze zadanie, bo pacjent ma już wstępne rozpoznanie problemu, a rolą specjalisty jest wdrożenie odpowiedniego procesu, który może mieć na celu na przykład wzmocnienie mięśni, ścięgien czy ruchomości określonych narządów. Nieco inaczej sprawa wygląda w sytuacji, gdy pacjent sam dostrzega u siebie jakiś problem albo kwestię, nad którą chciałby popracować (np. poprawa zgarbionej postawy, praca nad mobilnością stawów, poprawa zakresu ruchu itd.). Często w trakcie wizyty okazuje się, że problem leży zupełnie gdzie indziej.

Fizjoterapia - na co zwracać szczególną uwagę?

Fizjoterapia wymaga czasu i obustronnego zaangażowania

Na przykład ktoś przychodzi do fizjoterapeuty z powodu bólu pleców, który jak mu się wydaje, wynika z siedzącego trybu pracy przy komputerze. W trakcie wizyty i wywiadu może się okazać, że problem leży zupełnie gdzie indziej, a dolegliwości wynikają na przykład ze spania na zbyt twardym albo za starym materacu, w którym wysłużyły się już sprężyny i wypełnienie nie zapewnia odpowiedniego podparcia kręgosłupa. To z kolei prowadzi do nieprawidłowego ułożenia ciała w trakcie snu, czyli w momencie, gdy cały organizm powinien się regenerować.

Zresztą większość dolegliwości, które leczy się za pomocą fizjoterapii, nie jest efektem jednorazowego wypadku czy kontuzji. Najczęściej są to przewlekłe problemy, niedostatecznie poważne czy zagrażające zdrowiu na tyle, aby kwalifikować pacjenta do operacji, ale równocześnie zbyt uciążliwe i bolesne, aby tak dalej żyć. Tutaj właśnie idealnie sprawdzi się dobra fizjoterapia.

Trzeba jednak być świadomym, że jest to proces, który wymaga czasu i zaangażowania zarówno ze strony specjalisty fizjoterapii, jak i pacjenta. Wiele osób przychodzi na wizytę z nastawieniem „płacę to wymagam”, brak realnej chęci do zmiany nawyków czy stylu życia po stronie pacjenta prowadzi do tego, że nawet najlepszy specjalista może odnieść tylko połowiczny sukces.

Wiele osób np. płaci fizjoterapeutom za to, aby ktoś taki przeprowadził profesjonalny stretching lub popracował nad mobilnością, ale po wyjściu z gabinetu kompletnie zapominają o tym, żeby stosować się do zaleceń.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na pierwszą wizytę warto zabrać kompleksową dokumentację medyczną, a zwłaszcza RTG, rezonans czy wyniki USG. Unikaj jedzenia ciężkostrawnych czy wzdymających potraw na dzień przed i w dniu wizyty, staraj się też nie stosować leków przeciwbólowych bezpośrednio przed wizytą.

Jak widać, fizjoterapia to złożone i specjalistyczne usługi, których zakres może być bardzo różny. Warto znaleźć dobrego specjalistę, np. z polecenia od lekarza czy zaufanego przyjaciela, koniecznie trzeba też zaopatrzyć się w wygodną odzież sportową i buty, np. do biegania. Nastaw się, że prawdopodobnie nie uda się rozwiązać problemu od razu, bo też zapewne nie pojawił się on z dnia na dzień (chyba że chodzi o uraz, wypadek czy kontuzję). Warto jednak się przyłożyć do pracy fizjoterapeutycznej, bo w końcu chodzi o zdrowie i ciało.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *