Szukaj
Szukaj

Depresja lękowa – jak z nią walczyć?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Obecnie mamy coraz większą świadomość na temat istnienia, przebiegu i leczenia zaburzeń psychicznych. Ze względu na to, że powoli wychodzą one ze sfery tabu, chorzy coraz częściej mówią o tym otwarcie i coraz częściej spotykają się ze wsparciem i akceptacją. Choć wiele się dzisiaj mówi o depresji, jej ciężka odmiana, czyli depresja lękowa, wciąż jest tematem mało poruszanym. Ze względu na specyficzny przebieg mimo swojej nazwy jest zaliczana przez specjalistów do zaburzeń lękowych. Jak leczyć depresję lękową i jak wyglądają jej objawy?

Depresja lękowa - jak z nią walczyć?

Jak wygląda depresja lękowa?

Depresja lękowa określana jest inaczej jako agitowana lub neurotyczna. Osoba chora doświadcza bowiem w mniejszej mierze typowych objawów depresyjnych, takich jak obniżony nastrój czy zła samoocena, natomiast nasilone zostają objawy lękowe. Pacjent doświadcza nieustannego, silnego napięcia i poczucia zagrożenia, a także pobudzenia psychoruchowego. Często ulegają nasileniu w godzinach porannych oraz wieczornych, jednak nawet w ciągu dnia lęk jest obecny i utrudnia osobie chorej prawidłowe funkcjonowanie.

W zależności od osoby proporcja i nasilenie objawów depresyjnych i lękowych mogą być różne. Chory może doświadczać między innymi poczucia beznadziei, chronicznego zmęczenia, obniżonego nastroju, braku motywacji oraz energii do działania, ataków paniki, a także myśli samobójczych, które mogą, ale nie muszą, wiązać się z samookaleczaniem oraz innymi odmianami autoagresji. Nierzadko wśród objawów pojawiają się również bezsenność i urojenia. Ze względu na to, jak wygląda depresja lękowa, leczenie powinno być dobierane indywidualnie, a specjalista musi wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Często diagnozy nie ułatwia fakt, że pacjenci zmagający się z tym zaburzeniem są szczególnie narażeni na zaburzenia odżywiania, które mogą być osobną jednostką chorobową, a zarazem następstwem depresji lękowej.

Jak leczyć depresję lękową?

Warto zaznaczyć, że przyczyny depresji nie są do końca znane, a ponadto mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego najczęściej bardzo trudno jest je ustalić. Do powstania zaburzenia mogą się przyczynić zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i środowiskowe. Dużą rolę odgrywają tu doświadczenia z dzieciństwa, które wpływają na poziom lękowości, a także wrodzony temperament. Za depresją lękową może stać również podwyższony w sposób przewlekły poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Osoby wykazuje skłonność do depresji i lęku często zachorowują w momencie dużych, życiowych zmian, takich jak na przykład utrata pracy czy narodziny dziecka. Takie osoby zazwyczaj posiadają sztywne schematy myślowe, nie potrafią wyrażać swoich emocji, tłumią je, a jednocześnie nierzadko przeżywają je wewnątrz w sposób bardzo nasilony.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jeśli zmagamy się z objawami depresji lękowej, leczeniem powinien zająć się doświadczony, sprawdzony psychoterapeuta z odpowiednimi uprawnieniami. W przypadku, gdy zaburzenie pojawiło się w wyniku traumy, właściwym specjalistą będzie natomiast psychotraumatolog, czyli psycholog lub psychiatra, który ukończył specjalistyczne szkolenie w tym kierunku.

Depresja lękowa, leczenie – jak przebiega?

W przypadku depresji lękowej leczenie polega na psychoterapii. Proces ten nie jest jednak szybki ani łatwy, lecz jego skuteczność została wielokrotnie udowodniona. Często najlepsze efekty uzyskuje się łącząc ją z odpowiednimi lekami, przepisanymi przez psychiatrę. Najskuteczniejsze nurty terapeutyczne w przypadku takich zaburzeń to nurt poznawczo-behawioralny, który pomaga zmienić szkodliwe wzorce myślowe i zachowania, oraz nurt psychodynamiczny, którego celem jest pozytywna zmiana osobowości. Warto zaznaczyć jednak, że choć chory może wiedzieć, jak leczyć depresję lękową, to decyzja o podjęciu leczenia musi być dobrowolna i świadoma oraz wiązać się z zaangażowaniem w proces. W przeciwnym wypadku terapia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Więcej informacji na temat depresji lękowej, jej przebiegu i leczenia można zaleźć tutaj – http://www.zs2pila.pl/depresja-lekowa-jak-sobie-z-nia-poradzic/.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *