Nerwy podłopatkowe (nn. subscapulares) występują zwykle w liczbie dwóch:
- nerw podłopatkowy górny (n. subscapularis superior);
- nerw podłopatkowy dolny (n. subscapularis inferior).
Może jednak ich być znacznie więcej. Najczęściej odchodzą one od pęczka tylnego splotu ramiennego lub od części tylnych pnia górnego (C5, C6), a niekiedy także i środkowego (C7).
Lokalizacja
Nerwy podłopatkowe biegną ku dołowi po przedniej powierzchni mięśnia podłopatkowego.
Splot ramienny oddaje gałęzie krótkie i długie. Gałęzie krótkie splotu ramiennego dzielą się z kolei na część nadobojczykową i podobojczykową. To właśnie do części podobojczykowej należą nie tylko opisywane nerwy pachowe, ale również nerwy:
- piersiowe (przyśrodkowy i boczny);
- piersiowo-grzbietowy;
- pachowy.
Obszar unerwienia
Obszar unerwienia obejmuje mięsień podłopatkowy oraz w większości przypadków także mięsień obły większy. Ten drugi może być jednak unerwiany przez nerw pachowy lub nerw piersiowo-grzbietowy.
Porażenie nerwów podłopatkowych
Porażenie tych nerwów zdarza się bardzo rzadko. W efekcie dochodzi jednak do osłabienia nieco ruchu obrotowego ramienia do wewnątrz. W pozycji spoczynkowej ramię jest wówczas trochę odwrócone.
Czynność mięśnia podłopatkowego może być jednak w znacznym stopniu zastąpiona przez inne mięśnie obręczy kończyny górnej. Wobec tego porażenie tych nerwów nie powoduje większych zaburzeń.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Polecane produkty:
Igły do akupunktury
Wysokiej jakości igły do akupunktury zostały zaprojektowane z myślą o pacjencie. Posiadają one krótką prowadnicę i niesamowitą ostrość, co pozwala na przeprowadzenie bardzo bezpiecznego zabiegu, a zarazem mniej bolesnego. Zobacz więcej... |