Mięsień zginacz długi kciuka (łac. musculus flexor pollicis longus) to mięsień, którego włókna mają ułożenie półpierzaste. Jest on położony bocznie na przedramieniu. Spłaszczone ścięgno mięśnia zginacza długiego kciuka przebiega przez kanał nadgarstka.
Układa się pomiędzy głową głęboką i powierzchowną mięśnia zginacza krótkiego kciuka. Otoczone pochewką dochodzi do podstawy paliczka dalszego kciuka. Na powierzchni mięśnia zginacza długiego kciuka, w dolnej części przedramienia, swój przebieg ma tętnica promieniowa, na której bada się tętno.
Mięsień zginacz długi kciuka – budowa
Omawiany mięsień rozpina się między kością promieniową, a dalszym paliczkiem kciuka. Rozpoczyna się na powierzchni przedniej kości promieniowej między przyczepami odwracacza, a mięśnia nawrotnego czworobocznego. Część włókien przyczepia się także do przylegającej części błony międzykostnej. Bardzo często również odchodzi on cienkim pasmem od nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.
Brzusiec mięśnia jest półpierzasty. Z kolei ścięgno – jedyne długie ścięgno zginające kciuk – biegnie przez kanał nadgarstka i kończy się na podstawie dalszego paliczka kciuka.
Przyczepy można zatem zapisać w skócie następująco:
- pp: połowa długości kości promieniowej, na jej przedniej powierzchni oraz błona międzykostna;
- pk: podstawa paliczka dalszego kciuka.
Topografia
Na przedramieniu mięsień jest przykryty od przodu mięśniem nawrotnym obłym, ramienno-promieniowym, zginaczem promieniowym nadgarstka i zginaczem powierzchownym palców. Z kolei u dołu przedramienia na pewnej przestrzeni leży on powierzchownie nie przykryty innymi mięśniami.
To właśnie na zginaczu długim kciuka leży tętnica promieniowa ze swymi żyłami.
Czynność
Główną jego funkcją jest zginanie stawu międzypaliczkowego kciuka i zginanie ręki dłoniowo. Dodatkowo nieco odwodzi rękę w stronę promieniową.
Unerwienie
Unerwienie natomiast pochodzi ze sploltu ramiennego, a dokładniej od nerwu międzykostnego przedniego. Ten zaś odchodzi od nerwu pośrodkowego.
Unaczynienie
Unaczynienie pochodzi od gałęzi, które z kolei odchodzą od tętnicy promieniowej i od tętnicy międzykostnej przedniej.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |