Szukaj
Szukaj

Hipokapnia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hipokapnia to stan zmniejszonej zawartości dwutlenku węgla w organizmie, np. w następstwie hiperwentylacji. Wywołuje zwężanie naczyń krwionośnych prowadzące do niedokrwienia mózgu, alkolazę, zaburzenia pracy nerek i tężyczkę.

 

Z czego wynika hipokapnia?

Hipokapnia jest wynikiem hiperwentylacji. Podczas dowolnej hiperwentylacji ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla we krwi tętniczej obniża się z 40 mm Hg aż do 15 mm Hg, natomiast ciśnienie parcjalne w pęcherzykach płucnych rośnie do 120-140 mm Hg.

Następstwa hipokapnii

Bardziej przewlekłe skutki hipokapnii są widoczne u chorych cierpiących na nerwicę, u których występuje przewlekła hiperwentylacja. Bezpośrednie zwężające działanie hipokapnii na naczynia mózgowe powoduje, że mózgowy przepływ krwi może być zmniejszony o 30% lub więcej.

Patronite
Patronite

Niedokrwienie mózgu wywołuje:

Hipokapnia zwiększa także pojemność minutową serca. Działa ona także bezpośrednio zwężająco na wiele naczyń krwionośnych, ale ze względu na równoczesne działanie depresyjne na ośrodek naczynioruchowy ciśnienie tętnicze krwi pozostaje zwykle niezmienione lub jest tylko nieznacznie podwyższone.

Inne skutki hipokapnii powoduje towarzysząca jej alkaloza oddechowa. W hipokapnii pH krwi zaczyna wzrastać do 7,5 lub 7,6. Zawartość jonu HCO3- w osoczu jest mała, ale resorpcja wodorowęglanu jest zmniejszona z powodu zahamowania wydzielania kwasów przez niską wartość ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla. Stężenie wapnia całkowitego w osoczu nie zmienia się, ale zmniejsza się stężenie jonów wapnia 2+. U osób, u których występuje hipokapnia, pojawia się skurcz dłoni i stóp, dodatni objaw Chvostka i inne objawy tężyczki.

Bibliografia

  1. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Kowiański P., Lietzau G., Karwacki Z., Steliga A., Moryś J., Uwarunkowania morfologiczne i czynnościowe regulacji mózgowego przepływu krwi, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2013.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.