Szukaj
Szukaj

Rekonstrukcja ACL – rehabilitacja po operacji

Spis treści

Pytanie


Witam,
przede wszystkim chciałem podziękować za informacje udostępnione na stronie. Uważam, że są bardzo przydatne. W związku z czekającą mnie w przyszłym tygodniu rekonstrukcja ACL, chciałbym dowiedzieć się jakie jest Państwa zdanie odnośnie stosowania ortezy w okresie rehabilitacji, powrotu do aktywności fizycznej (rower, bieganie, przysiady, niekoniecznie sporty kontaktowe). Czy poza ortezą pooperacyjną z regulacją kąta, warto zainwestować również w ortezę na kolejne etapy rehabilitacji (jakiego typu), czy raczej zaleca się unikanie noszenia ortezy, by nie przyzwyczajać mięśni i stawu do odciążeń?

Pozdrawiam
Aleksander

 

Odpowiedź


Panie Aleksandrze,
jeżeli chodzi o okres wczesnopooperacyjny to poleca się stosowanie ortezy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazu przeszczepu, który jeszcze nie spełnia swojej funkcji jak należy. Orteza musi zabezpieczyć przed wystąpieniem niekontrolowanego ruchu np. zgięcia z komponentą rotacji. Może dojść wtedy do powstania krwiaka wewnątrz stawu i następczych zwłóknień, które to z kolei mogą ograniczać możliwość powrotu pełnego zakresu ruchu.

Natomiast gdy tylko przychodzi na to pora, należy odstawiać ortezę. Na nadejście tej pory składa się wiele czynników np. tempo gojenia się tkanek miękkich, sukcesywne odzyskiwanie zakresu ruchu, deficyty mięśniowe. Z tego też powodu nie można napisać wprost co powinien Pan zrobić, jak i w którym tygodniu. Plan rehabilitacji powstaje indywidualnie do pacjenta po dokładnym badaniu i analizie przypadku. To samo tyczy się ćwiczeń. Należy stosować różne formy ćwiczeń od przeszkód po przysiady, ale wszystko w odpowiednim czasie i pod ścisłą kontrolą.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *