RSQ Technologies

Pytanie

Witam,
przede wszystkim chciałem podziękować za informacje udostępnione na stronie. Uważam, że są bardzo przydatne. W związku z czekającą mnie w przyszłym tygodniu rekonstrukcja ACL, chciałbym dowiedzieć się jakie jest Państwa zdanie odnośnie stosowania ortezy w okresie rehabilitacji, powrotu do aktywności fizycznej (rower, bieganie, przysiady, niekoniecznie sporty kontaktowe). Czy poza ortezą pooperacyjną z regulacją kąta, warto zainwestować również w ortezę na kolejne etapy rehabilitacji (jakiego typu), czy raczej zaleca się unikanie noszenia ortezy, by nie przyzwyczajać mięśni i stawu do odciążeń?

Pozdrawiam
Aleksander

Odpowiedź

Panie Aleksandrze,
jeżeli chodzi o okres wczesnopooperacyjny to poleca się stosowanie ortezy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazu przeszczepu, który jeszcze nie spełnia swojej funkcji jak należy. Orteza musi zabezpieczyć przed wystąpieniem niekontrolowanego ruchu np. zgięcia z komponentą rotacji. Może dojść wtedy do powstania krwiaka wewnątrz stawu i następczych zwłóknień, które to z kolei mogą ograniczać możliwość powrotu pełnego zakresu ruchu.

Natomiast gdy tylko przychodzi na to pora, należy odstawiać ortezę. Na nadejście tej pory składa się wiele czynników np. tempo gojenia się tkanek miękkich, sukcesywne odzyskiwanie zakresu ruchu, deficyty mięśniowe. Z tego też powodu nie można napisać wprost co powinien Pan zrobić, jak i w którym tygodniu. Plan rehabilitacji powstaje indywidualnie do pacjenta po dokładnym badaniu i analizie przypadku. To samo tyczy się ćwiczeń. Należy stosować różne formy ćwiczeń od przeszkód po przysiady, ale wszystko w odpowiednim czasie i pod ścisłą kontrolą.

Sklep Spirulina

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
centrum.fizjoterapeuty.pl

Fizjoterapia Wrocław

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław