Szukaj
Szukaj

Problem z kręgosłupem

Spis treści

Pytanie


Witam,

ponad pół roku temu przy pochyleniu się do przodu poczułam ból i strzyknięcie w odcinku lędźwiowym. Ból trwał ponad dwa tygodnie lecz minął. 3 tygodnie temu wstając z łóżka znów poczułam nagły ból, tym razem bez strzyknięcia. Początkowo musiałam przyjąć pozycję pochyloną przy chodzeniu, lecz później ból nasilił się tak bardzo, że wstając z łóżka musiałam mieć kule ortopedyczne, by się w ogóle podnieść. Chodziłam przekrzywiona na jedną stronę. Ból promieniował do pośladka i uda, leczy przy chodzeniu się zmniejszał.

Od około tygodnia ból przeszedł mi bardziej na pośladek i tylną cześć uda, przy czym promieniuje aż do miejsca pod kolanem. Kręgosłup już mnie nie boli, ale problem zaczyna się gdy idę do pracy lub na spacer. Po przejściu paru kroków zaczyna się ból w pośladku i udzie i nasila się aż tak, ze co chwila muszę robić przerwy. Dodam, że dzieje się to gdy chodzę głównie po nierównym terenie. W domu mniej i jestem w stanie w miarę normalnie funkcjonować. Zauważyłam również, że podczas wchodzenia pod górkę ucisk w pośladku i udzie zmniejsza się i praktycznie nie czuję bólu.

Pozdrawiam, Natalia

Odpowiedź


Pani Natalio,
przyczyn Pani dolegliwości może być wiele, począwszy od dysfunkcji w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i stawów krzyżowo-biodrowych, poprzez problemy mięśniowo-więzadłowe. Promieniujący charakter bólu wskazuje na ucisk struktur nerwowych przez zaburzenia funkcji kręgosłupa i/lub wzmożone napięcie mięśni. Konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty, który dokładnie Panią zbada, wykona szereg testów funkcjonalnych i ustali dokładną przyczynę dolegliwości. Ważna jest również ocena postawy ciała, o której nic Pani nie wspomniała, codzienna aktywność fizyczna, rodzaj wykonywanej pracy i choroby ogólnoustrojowe.

Po zbadaniu Pani fizjoterapeuta będzie mógł dobrać optymalne techniki manualne, które – w zależności od stwierdzonej patologii, m.in.: zmniejszą napięcie mięśniowe, uruchomią zablokowane stawy kręgosłupa i krzyżowo-biodrowe. Specjalista zaleci Pani również ćwiczenia, które także dobierane są indywidualnie.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Barbara Miś
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

mgr Barbara Miś

 Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *