Szukaj
Szukaj

Ćwiczenia propriocepcji w płaszczyźnie strzałkowej

Spis treści

Pytanie


Witam,
jakie ćwiczenie zaproponować osobie, u której musimy udoskonalić propriocepcję, a ma ona zaburzenia posturalne w płaszczyźnie strzałkowej?

Julia

 

Odpowiedź


Pani Julio,
zaburzenia posturalne w płaszczyźnie strzałkowej sugerują problemy z równowagą i stabilnością ciała. Propriocepcja jest zdolnością organizmu do odbierania informacji o położeniu i ruchu ciała, dzięki czemu możemy utrzymać równowagę i kontrolować nasze ruchy. Jednym z najlepszych ćwiczeń, które pomagają poprawić propriocepcję i równowagę jest ćwiczenie na jednej nodze. Można zacząć od trzymania się krzesła lub ściany w celu utrzymania równowagi, a następnie stopniowo zwiększać czas utrzymywania równowagi bez wsparcia. W późniejszym etapie można wykonywać w tej pozycji wychylenia w przód i tył, czyli w płaszczyźnie strzałkowej (oczywiście z asekuracją fizjoterapeuty).

Można także spróbować innych ćwiczeń równoważnych, takich jak stanie na piłce, na poduszce sensomotorycznej lub na desce równoważnej. Ćwiczenia te wymagają większej kontroli nad mięśniami i zwiększają świadomość ciała, co pomaga poprawić propriocepcję i równowagę.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *