Reklama

Wpływ masażu na układ nerwowy, krwionośny i oddechowy

Spis treści

Wpływ masażu na poszczególne układy organizmu jest ogromny, dlatego zabieg ten często zalecany jest jako uzupełnienie terapii wielu schorzeń.

Wpływ masażu na układ nerwowy, krwionośny i oddechowy

Wpływ masażu na układ nerwowy

Układ nerwowy jest koordynatorem licznych czynności ustrojowych, ponieważ prawie wszystkie tkanki i narządy organizmu są unerwione. Informacje ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego są odbierane przez swoiste receptory, a następnie przekazywane do odpowiednich układów i tkanek.

Organizm po otrzymaniu informacji reguluje złożone czynności poszczególnych narządów, na co można wywierać pośredni wpływ, oddziałując na układ krwionośny i układ nerwowy. Ponadto komórka nerwowa jest komórką pobudliwą.

Masaż jest jednym z czynników prowadzących do pobudzenia komórki nerwowej. Pobudzenie to jest proporcjonalne do siły masażu i czasu jego trwania.

Omawiając wpływ masażu na układ nerwowy, należy stwierdzić, że:

 • powoduje on lepsze ukrwienie, co z kolei zapewnia właściwy przebieg procesów metabolicznych we wszystkich częściach układu nerwowego;
 • masowanie tkanki bezpośrednio wpływa na zakończenie nerwowe, znajdujące się w tkankach, stymulując przewodnictwo nerwowe;
 • masaż mięśni karku, grzbietu i pleców wywiera wpływ na nerwy rdzeniowe i ich sploty;
 • masowanie kręgosłupa, w którym znajduje się pień układu współczulnego, a jego zwoje leżą wzdłuż kręgosłupa po obu stronach, wpływa tonizująco lub pobudzająco;
 • masowanie skóry, mięśni i tkanek unerwionych przez nerw czaszkowy wpływa nie tylko na nerwy, ale również na układ przywspółczulny, podobnie jak przy masażu kręgosłupa;
 • oddziaływanie na układ autonomiczny doprowadza do wyrównania funkcjonowania układu sympatycznego i parasympatycznego (układy te działają przeciwstawnie).

Zobacz również: masaż gorącymi kamieniami

Wpływ masażu na układ krwionośny i oddechowy

Układ krążenia spełnia cztery funkcje:

 • oddechową;
 • odżywczą;
 • regulacyjną;
 • termoregulacyjną.

Funkcja oddechowa jest wśród nich najważniejsza. Krew w krwiobiegu małym pobiera tlen ze środowiska zewnętrznego, by w krwiobiegu dużym, przez naczynia włosowate przekazać go do tkanek. Wrażliwość tkanek na brak tlenu jest różna. Najbardziej wrażliwa na niedotlenienie jest tkanka nerwowa. W korze mózgowej i w mięśniu sercowym na skutek braku tlenu komórki giną po 4-5 minutach.

Funkcja odżywcza – polega na dostarczaniu tkankom substancji odżywczych i odprowadzeniu końcowych produktów przemiany materii do narządów wydalniczych. Z kolei funkcja regulacyjna polega na rozprowadzeniu substancji biologicznie czynnych (czyli hormonów), które regulują wiele procesów życiowych.

Funkcja termoregulacyjna polega na wyrównaniu i utrzymaniu stałej temperatury ciała, przenoszeniu ciepła z mięśni i wątroby oraz regulacji oddawania ciepła na zewnątrz.

Aby układ krążenia mógł spełniać swoje funkcję, potrzebny jest złożony system regulacji, polegający na pracy tętnic, naczyń oporowych (małych tętniczek i wenuli drobnych żył), naczyń włosowatych (kapilar), naczyń układu żylnego o niskim ciśnieniu i zespole tętniczo-żylnym.

Do mikrokrążenia zalicza się właściwe naczynia włosowate, tętniczki i najdrobniejsze żyłki. Zapewniają one wymianę dyfuzyjną między krwią a przestrzenią międzykomórkową otaczającą bezpośrednio komórki. Najdrobniejsze żyłki (wenule) mają ściany pzrepuszczalne nawet dla cząsteczek białka, dzięki czemu przyczyniają się w dużym stopniu do wymiany dyfuzyjnej.

Oddychanie to wymiana tlenu i dwutlenku węgla między organizmem żywym a otaczającym go środowiskiem. Odpowiedzialne za tę czynność są dwa układy – oddechowy i krążenia.

Układ oddechowy pełni ponadto inne funkcje:

 • współdecyduje o regulacji kwasowo – zasadowej;
 • utrzymuje stałe pH we krwi tętniczej;
 • powoduje utratę ciepła (parowanie pary wodnej) przez to odgrywa również rolę termoregulacyjną;
 • poprzez usunięcie pary wodnej bierze częściowo udział w gospodarce wodnej.

Masaż przyśpiesza cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych, a tym samym zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa. Pod wpływem masażu poprawia się funkcjonowanie układu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen, niezbędnej do właściwego rozwoju tkanek.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *