Szukaj
Szukaj

Czy kolagen wchłania się przez skórę?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wiele osób zastanawia się, czy kolagen wchłania się przez skórę. Substancja ta jest naturalnym polimerem, który stanowi dominujący element macierzy zewnątrzkomórkowej większości tkanek łącznych u ssaków. Stanowi około 1/3 wszystkich białek w organizmie, dlatego często wykorzystywany jest między innymi jako składnik wielu kosmetyków.

Czy kolagen wchłania się przez skórę

Funkcje kolagenu w skórze

Białka kolagenowe są przedmiotem badań naukowych od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby ich zaprzestano, ponieważ z każdym kolejnym eksperymentem odkrywane są nowe oblicza tych białek.

Kolagen, jako jeden z podstawowych budulców tkanki łącznej, może spajać ze sobą wszystkie elementy strukturalne, zapewniając w efekcie jej całkowitą integralność. W znacznej ilości obecny jest także w skórze, gdzie:

  • zabezpiecza jej strukturę przed uszkodzeniami mechanicznymi;
  • utrzymuje właściwą strukturę komórek tłuszczowych (w efekcie pomaga walczyć z cellulitem);
  • ujędrnia ją, uelastycznia i zapewnia odpowiednią sprężystość, wpływa również na wygładzenie jej powierzchni;
  • odgrywa ważną rolę w proliferacji komórek;
  • uczestniczy w procesach obronnych organizmu;
  • utrzymuje homeostazę;
  • utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia i poprawia gospodarkę wodną skóry;
  • wspomaga likwidację lub spłycanie zmarszczek mimicznych;
  • bierze udział w procesie bliznowacenia ran.

Zobacz również: Kolagen i jego znaczenie w organizmie.

Można zatem podsumować, że kolagen wpływa na utrzymanie skóry w zadbanym i zdrowym stanie.

Zastosowanie kosmetyczne kolagenu

Preparaty kolagenowe stosowane dla celów kosmetycznych bądź estetycznych dzieli się na 3 podstawowe kategorie:

Patronite
Patronite
  1. Wypełniacze tkankowe, które stanowią największą grupę preparatów kolagenowych. Stosowane są w postaci iniekcji celem wyrównania ubytków w tkankach miękkich (zmarszczek), redukcji blizn czy modelowania kształtu twarzy i ust.
  2. Nutraceutyki – suplementy diety zawierające kolagen i jego hydrolizaty stosowane doustnie.
  3. Preparaty do aplikowania na skórę w postaci kremów, żeli czy też masek.

Trzecia grupa stanowi obszerny zbiór różnego rodzaju kosmetyków dostępnych w każdej aptece i w większości sklepów kosmetycznych. Wiele osób zastanawia się jednak, czy tego typu preparaty spełniają odpowiednio swoje funkcje.

Czy kolagen wchłania się przez skórę?

Ze względu na wysoką masę cząsteczkową kolagen nie ma możliwości penetrowania przez naskórek. Działa zatem na powierzchni skóry, ograniczając transepidermalną utratę wody poprzez tworzenie hydrofilowego filmu lub wywierając ochronne działanie poprzez częściowe niwelowanie działania anionowych środków powierzchniowo czynnych.

Można zatem podsumować, że kosmetyki z kolagenem do stosowania zewnętrznego wprawdzie nie powodują wchłaniania kolagenu przez skórę, jednak w pewnym stopniu chronią ją przed działaniem czynników zewnętrznych.

Suplementacja

Zdecydowanie większy efekt udowodniono w przypadku doustnego stosowania kolagenu, np. pod postacią suplementów, ponieważ suplementacja wpływa korzystnie na produkcję endogennego kolagenu oraz zmniejsza aktywność enzymów odpowiedzialnych za jego degenerację. W efekcie wpływa korzystnie również na opóźnienie efektów chronologicznego starzenia się skóry.

Przyjmowanie suplementów diety zawierających w swoim składzie kolagen bądź jego hydrolizaty coraz częściej zaleca się podczas leczenia schorzeń tkanki chrzęstnej czy celem poprawienia wyglądu i kondycji skóry. Naukowo udowodniono właściwości prozdrowotne oraz aktywność biologiczną hydrolizatów kolagenu głównie w leczeniu chorób stawów i kości oraz ich wpływ na poprawę kondycji skóry oraz paznokci i włosów.

Bibliografia

  1. Igielska-Kalwat J., Badania wpływu form kosmetycznych na biodostępność wybranych karotenoidów, Poznań 2016.
  2. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
  3. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia medyczna i kosmetologia, 2/2012.
  4. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.