Kinesiotaping na ból pleców można wykonać na różne sposoby. Wykorzystanie specjalistycznych taśm do kinesiology tapingu podczas różnego rodzaju dolegliwości wspomaga wcześniej przeprowadzoną terapię i pozwala uzyskać oczekiwane efekty.
Kinesiotaping – zalety i korzyści
Ze względu na to, że taśmy kinesiotaping mogą pozostawać na skórze przez kilka dni (nawet tydzień), wywierają na ciało korzyści 24 godziny na dobę. Przyśpieszają znacznie proces gojenia się urazów i stanów zapalnych. Ich elastyczność sprawia, że przylegają bezpośrednio do skóry i poruszają się wraz z ciałem podczas wykonywania ruchu. Dodatkowo wspomagają mięśnie podczas pracy i redukują ból związany z kontuzją, wpływając na lepszą stabilizację osłabionej okolicy ciała. Kolejną korzyścią jest mobilizowanie powięzi, która dzięki aplikacjom ma więcej miejsca na przesuwanie się. Tkanki stają się lepiej ukrwione, a tym samym i odżywione.
Dodatkowo aplikacja kinesiotapingu znacznie odciąża tkanki miękkie zmniejszając ich nadmierne napięcie.
Zobacz również: Taping – jak to działa?
Kinesiotaping na ból pleców
Zastosowany kinesiotaping na ból pleców, po uprzednim zdiagnozowaniu (przeprowadzeniu odpowiednich testów funkcjonalnych, w celu znalezienia przyczyny) i zastosowaniu nakierowanej fizjoterapii, daje bardzo dobre efekty.
Na poniższym filmie fizjoterapeuta Paweł z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jeden ze sposobów oklejania plastrami kinesiotaping na ból pleców w odcinku piersiowym kręgosłupa. W tym przypadku wykorzystana została technika oklejania mięśniowego oraz więzadłowego.
Wykonanie
Na początku odmierzamy długość plastrów kinesiotaping potrzebnych do wykonania aplikacji. Niezbędne będą:
- 2 x takie same długości plastrów (wzdłuż kręgosłupa);
- 1 x plaster (krótszy, w poprzek kręgosłupa).
Oklejanie zaczynamy od przyklejenia bazy na mięśniu prostownik grzbietu. Następnie pacjent wykonuje lekki skłon w przód, delikatnie rozciągając mięśnie (do granicy bólowej). Praktycznie bez napięcia przyklejamy taśmę kinesiotaping. Koniec (druga baza) pozostaje bez żadnego napięcia. Po tej czynności kilkukrotnie przecieramy plaster, aby aktywować klej w celu lepszego przylegania do skóry.
Drugi plaster przyklejamy analogicznie po drugiej stronie kręgosłupa. Następnie po wcześniejszym ustaleniu miejsca największego bólu, poziomo naklejamy trzecią taśmę kinesiotaping (technika więzadłowa). Po aplikacji ponownie pocieramy plaster w celu aktywowania kleju i zwiększenia jego przylegania.
Podsumowanie
Wyżej wymieniono jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowaną technikę kinesiotapingu na ból pleców. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.
Kod rabatowy na kurs do kinesiotapingu
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Bibliografia
- Ilbeygui R., Taping, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.
- Langendoen J., Sertel K., Przewodnik tapingu dla każdego, Wydawnictwo Vital, Białystok 2016.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
Jedna odpowiedź
Witam bardzo polecam plastry są po prosty super