Kość kulszowa (łac. os ischii) tworzy tylny i dolny odcinek kości miednicznej. Jednocześnie można powiedzieć, że tworzy tylny odcinek panewki stawu biodrowego.
Kość kulszowa – budowa
W budowie anatomicznej ludzkiej kości kulszowej wyróżnić można trzon oraz gałąź.
Trzon kości kulszowej
Tworzy nieco więcej niż 2/5 panewki. Na górnym brzegu otworu zasłonowego znajduje się często mały guzek zasłonowy tylny. Z brzegu tylnego trzonu wystaje ku tyłowi wydatny kolec kulszowy, powyżej którego widać wcięcie kulszowe większe, a poniżej wcięcie kulszowe mniejsze (między guzem kulszowym, a kolcem kulszowym).
Do zewnętrznej powierzchni kolca kulszowego przyczepia się mięsień bliźniaczy górny, natomiast do powierzchni wewnętrznej mięsień guziczny. Na wierzchołku kolca przyczep znajduje więzadło krzyżowo-kolcowe, które zamyka wcięcie kulszowe większe i tworzy otwór o tej samej nazwie.
Przez tak powstały otwór kulszowy większy przechodzą następujące struktury:
- mięsień gruszkowaty;
- tętnice i żyły;
- nerwy pośladkowe górne i dolne;
- nerw kulszowy;
- nerw skórny tylny uda;
- tętnica i żyły sromowe wewnętrzne
- nerw sromowy.
Wcięcie kulszowe mniejsze jest znacznie płytsze niż poprzednie. Dodatkowo pokrywa je chrząstka włóknista. Wcięcie kulszowe mniejsze zamykają więzadła krzyżowo-kolcowe oraz krzyżowo-guzowe, które tworzą otwór kulszowy mniejszy.
Przez otwór ten biegną:
- ścięgnomięśnia zasłaniacza wewnętrznego;
- nerw sromowy;
- naczynia sromowe wewnętrzne.
Poniżej wcięcia kulszowego mniejszego gruby odcinek trzonu zbiega prawie pionowo ku dołowi i do tyłu. Powierzchnie zewnętrzna i wewnętrzna są gładkie, zaś powierzchnia tylna jest chropowata. W efekcie tworzy guz kulszowy.
Guz kulszowy
Guz kulszowy wysłany jest tkanką tłuszczową podskórną. W pozycji siedzącej miednica opiera się na dwóch guzach kulszowych o podłoże. To ważne struktury, ponieważ stanowią miejsce przyczepu wielu tkanek.
Do guzów tych przyczepiają się zatem:
- więzadło krzyżowo-guzowe;
- mięsień półścięgnisty, mięsień półbłoniasty, mięsień dwugłowy uda, mięsień bliźniaczy dolny, mięsień czworoboczny uda, mięsień przywodziciel wielki.
Guzy kulszowe są najniżej położonym miejscem miednicy.
Gałąź kości kulszowej
Stanowi spłaszczoną i cienką część kości kulszowej. Odchodzi od dolnej części trzonu prawie pod kątem prostym. Następnie biegnie przyśrodkowo i do przodu łącząc się z gałęzią dolną kości łonowej.
Powierzchnia zewnętrzna gałęzi jest nierówna i służy za pole przyczepu dla części mięśnia zasłaniacza zewnętrznego oraz części włókien mięśnia przywodziciela wielkiego.
Z kolei do powierzchni wewnętrznej przyczepia się mięsień zasłaniacz wewnętrzny wraz z mięśniem poprzecznym głębokim krocza.
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |