Szukaj
Szukaj

Zespół Otella

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zespół Otella (paranoja alkoholowa) to choroba psychiczna należąca do uporczywych zaburzeń urojeniowych. Objawia się różnie rozbudowanymi urojeniami zazdrości, czemu mogą towarzyszyć także inne objawy. Nazwa choroby została zainspirowana dramatem Szekspira, w którym tytułowy bohater – Otello – bezpodstawnie oskarżając swoją żonę Desdemonę o zdradę, zabija ją.

Zespół Otella

Z czego wynika zespół Otella?

Zespół Otella rozwija się wskutek długotrwałego, nadmiernego spożywania alkoholu. To właśnie alkoholizm jest przyczyną tej poważnej dolegliwości, stąd nazwa „paranoja alkoholowa”. Nie każdy alkoholik cierpi jednak na zespół Otella. Dlaczego?

Aby omawiana choroba mogła się rozwinąć, najczęściej nadmiernemu spożywaniu alkoholu musi towarzyszyć niska samoocena takiej osoby i skłonność do tworzenia teorii spiskowych. Dodatkowo wcześniej musi ona wykazywać osobowość paranoiczną, czyli cechującą się dużą podejrzliwością. Są to kwestie indywidualne i dotyczące charakteru. Zwiększają ryzyko rozwoju zespołu Otella.

Szacuje się, że zespół Otella częściej dotyczy mężczyzn, niż kobiet. Jest to dość poważny i częsty problem, ponieważ zauważa się go u około 30% alkoholików poddanych leczeniu. Odsetek ten może być znacznie wyższy, gdyż wiele osób uzależnionych od alkoholu nie zgłasza się na leczenie nie uznając swojego problemu z alkoholem.

Jak objawia się zespół Otella?

Zespół Otella objawia się paranoiczną, nadmierną i całkowicie nieuzasadnioną zazdrością w stosunku do najbliższych, najczęściej do partnera. Osoba chora uważa, że partner dopuszcza się zdrady i kłamstw, choć nie ma ku temu żadnych przesłanek. Niekiedy uważa, że partner zdradza ją z sąsiadem, listonoszem czy przyjacielem, często jednak podejrzewane są zupełnie obce osoby.

Chorzy mogą zachowywać się podejrzliwie i agresywnie – zarówno w stosunku do partnera, jak i osób podejrzanych. Normą u takich pacjentów jest notoryczne sprawdzanie partnera, np. śledzenie czy kontrola telefonu. Taka osoba nie kontroluje swoich emocji, może więc popadać w skrajność – od nadmiernego gniewu i złości, poprzez smutek, aż do rozgoryczenia i żalu. Próbują łagodzić swoje uczucia alkoholem, co prowadzi do powstania błędnego koła. Do podstawowych objawów zespołu Otella można więc zaliczyć:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • urojenia i halucynacje;
  • złudzenia;
  • nadmierną podejrzliwość;
  • brak zaufania do najbliższych oraz do wszystkich pozostałych osób;
  • agresywne zachowania;
  • podwyższoną aktywność w poszukiwaniu dowodów na niewierność partnera.

Czasami urojenia w tej chorobie mogą mieć charakter absurdalny – chorym może się wydawać, że żona zdradza z ich wieloma kochankami na raz, Niekiedy do urojeń niewierności dołączają się urojenia prześladowcze np. żona wraz z kochankiem planują zamach na życie chorego.

Brak dowodów na zdradę

Najczęściej chory nie znajduje żadnych dowodów na zdradę partnera, ponieważ ona istnieje jedynie w jego głowie. Partner podejrzewany o zdradę często świadomie się pilnuje, aby nie dać absolutnie żadnych dowodów do takiej podejrzliwości. W niektórych przypadkach ograniczają nawet wyjścia z domu, aby tylko nie dać choremu powodów do złości. To z kolei bardzo negatywnie oddziałuje na psychikę partnera osoby chorej na zespół Otella. Co się dzieje, gdy chory nie znajduje żadnych dowodów? Często zrzuca on winę za to na partnera. Choć brzmi to niedorzecznie, taka osoba interpretuje brak dowodów jako wyjątkową przebiegłość i ostrożność partnera.

Leczenie zespołu Otella

Psychoza ta ma przebieg przewlekły – wymaga intensywnego leczenia. Jednak co do wyleczenia nigdy nie można mieć pewności, gdyż pacjenci sprawnie ukrywają swoje objawy. W przypadku tej choroby nie wystarczy tylko odstawienie alkoholu i zapisanie się na kurację odwykową, choć jest to pierwszy i podstawowy krok do wyzdrowienia. Wymagane jest dodatkowo profesjonalne leczenie psychiatryczne, ponieważ zespół ten może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu innych osób. Leczenie może trwać nawet do końca życia chorego, wszystko zależy od tego, na jakim etapie je podjęto.

Psychoterapia jest równie ważna jak odstawienie alkoholu. Powinny być to nieodłączne elementy terapii. Niekiedy konieczne jest hospitalizowanie pacjenta i prowadzenie psychoterapii w takich warunkach. Zwłaszcza, jeśli pacjent wykazuje dużą agresję w stosunku do siebie lub otoczenia. W niektórych przypadkach nakaz hospitalizacji i leczenia może wydać sąd. Bardzo ważne jest wsparcie bliskich, nawet mimo czekających ich trudności – ponieważ zespół Otella z pewnością jest trudnym przypadkiem.

Zobacz również: Psychoza.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Fałkowska U., Adamczyk K., Adamczyk D., Soroka E., Petit V., Olajossy M., Niezwykłe zespoły psychopatologiczne w psychiatrii, Problemy Psychiatrii, 4/2018.
  2. Taflińska K., Zaburzenia poznawcze w Zespole Otella, 2019.
  3. Cynkier P., Zazdrość patologiczna z perspektywy sądowo-psychiatrycznej, Psychiatria Polska, 87/2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *