Szukaj

Ziołolecznictwo – poradnik dla lekarzy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rumianek, szafran, nagietek, piołun i lukrecja – to zioła, które już 2000 lat p.n.e. pomagały człowiekowi w zwalczaniu różnego rodzaju dolegliwości. Choć współczesna medycyna chętnie korzysta z najnowszych technologii, to nie zapomina o swoich korzeniach. Wiele substancji roślinnych znajduje zastosowanie w produkcji nowoczesnych leków i suplementów diety. Co jeszcze warto wiedzieć o ziołolecznictwie? Gdzie szukać sprawdzonych informacji na ten temat? Podpowiadamy!

Ziołolecznictwo – poradnik dla lekarzy

Ziołolecznictwo – na czym polega?

Ziołolecznictwo, nazywane także fitoterapią, to jeden z działów medycyny. Zajmuje się przede wszystkim badaniem mechanizmów działania leków roślinnych na człowieka, opisywaniem działań niepożądanych (jeśli takie występują) oraz szukaniem interakcji między lekami ziołowymi a innymi substancjami.

Rozwój ziołolecznictwa, które stało się podwaliną dla współczesnej medycyny, zawdzięczamy w szczególności starożytnym Egipcjanom i Grekom. Do dziś w muzeach możemy podziwiać zakurzone księgi i zielniki opisujące działanie, popularnych także dziś, ziół.

Czy lekarze mogą leczyć ziołami?

Jak w naturalny sposób wspierać organizm w walce z chorobami? To pytanie, które zadają sobie zarówno lekarze, jak i pacjenci. Dlatego ziołolecznictwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Lekarza, który leczy ziołami, nazywamy fitoterapeutą. Specjalista ten łączy podstawową wiedzę medyczną z wiedzą na temat ziół. Wiele substancji biologicznie czynnych zawartych w roślinach, takich jak olejki eteryczne, fenole, alkaloidy, garbniki czy pektyny, jest wykorzystywanych w leczeniu i profilaktyce chorób przewlekłych. Umiejętnie łącząc tradycyjną farmakoterapię z ziołolecznictwem, można wpłynąć na poprawę stanu zdrowia pacjenta. Należy jednak pamiętać, że zioła mogą wchodzić w reakcje z niektórymi substancjami zawartymi w lekach. Np. kasztanowiec zwyczajny, wiesiołek dwuletni, imbir lekarski czy miłorząb japoński mogą nasilać działanie leków przeciwpłytkowych i przeciwzakrzepowych. Z kolei wyciąg z dziurawca może powodować spadek stężenia leków przeciwwirusowych i antybiotyków.

tubapay
tubapay

Dlatego nigdy nie należy bez konsultacji ze specjalistą łączyć leków z ziołami. Ziołolecznictwo nie powinno także zastępować terapii konwencjonalnej. Dlatego nie należy samodzielnie odstawiać leków przepisanych przez lekarza.

Gdzie szukać sprawdzonych informacji o ziołolecznictwie?

Niektóre rośliny lecznicze są jednocześnie roślinami trującymi. Jeśli zostaną wykorzystane w niewłaściwy sposób lub w nadmiernych ilościach, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Dlatego ziołolecznictwo powinno bazować wyłącznie na zweryfikowanej wiedzy podpartej badaniami naukowymi.

Jedną z najpopularniejszych książek dotyczących ziołolecznictwa jest „Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy” pod redakcją Aleksandra Ożarowskiego, farmaceuty, naukowca, wykładowcy i pracownika naukowego Instytutu Przemysłu Farmaceutycznego w Warszawie. Wskazówek dotyczących wykorzystywania ziół można także szukać na zaufanych portalach internetowych o tematyce medycznej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania ziół należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/category/medycyna-naturalna/ziololecznictwo/

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *