Szukaj
Szukaj

Gainer – sposób na budowanie masy bez ćwiczeń?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Chcesz zbudować masę, ale należysz do osób szczupłych, nie masz czasu na treningi albo trudno jest Ci przytyć? Odpowiedzią na te problemy mogą być tzw. odżywki na masę. Prym na rynku wiodą obecnie odżywki typu gainer. Czy to dobry sposób na masę mięśniową bez ćwiczeń? Jaka odżywka będzie najlepsza w tym celu – z jakim składem? Sprawdzamy.

Gainer - sposób na budowanie masy bez ćwiczeń?

Budowanie masy mięśniowej bez ćwiczeń – czy to możliwe?

Rola treningu podczas budowania masy mięśniowej jest nieoceniona. Podstawą zawsze jest odpowiednia dieta (dodatni bilans kaloryczny), jednak wiąże się ona z pewną pułapką: nadwyżka kalorii pozwoli zwiększyć masę, ale część z nich może odłożyć się w postaci tkanki tłuszczowej. Rozwiązaniem tego problemu okazują się suplementy ułatwiające budowanie masy mięśniowej, z dodatkiem kreatyny, białka czy będące kombinacją pożądanych składników – np. gainery. To na nich skupimy się w niniejszym artykule, ponieważ wydają się być bardzo ciekawą opcją budowania masy bez ćwiczeń.

Czy odżywki białkowe typu gainer wpływają na masę mięśniową?

Gainery składają się głównie z białka oraz węglowodanów. Białko ma kluczowe znaczenie dla budowy mięśni, z kolei węglowodany odpowiadają za dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii – co również jest ważne w procesie budowania masy ciała i masy mięśniowej. W gainerach zawartość białka jest zwykle niższa od zawartości węglowodanów. W wysokiej jakości odżywkach typu gainer skład jest tak skomponowany, aby charakteryzował się odpowiednim czasem wchłaniania i dobrym stopniem przyswajalności.

Poza białkiem i węglowodanami w gainerach znajdziemy też szereg istotnych dla budowy i regeneracji mięśni witamin czy minerałów. Sprzyjają one wzmacnianiu kondycji i zwiększają odporność organizmu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Odpowiadając na pytanie, czy gainery sprawdzą się jako odżywki na masę, możemy bez wątpienia uznać je za odpowiedni produkt. Gainery to odżywki specjalnie opracowane w celu wspomagania budowy masy mięśniowej oraz zwiększania masy ciała. Stosowanie gainera jest więc uzasadnione przy celu, jakim jest wzrost masy mięśniowej.

Jaki gainer wybrać, aby zwiększyć masę bez ćwiczeń?

Nie każda odżywka węglowodanowo białkowa posiadająca w nazwie słowo „gainer” będzie skuteczna. Jak wybrać najlepszą? Przede wszystkim zwróć uwagę na skład oraz na to, czy suplement diety został przebadany przez niezależne laboratoria. Co jeszcze jest istotne? Oto pomocna checklista do sprawdzenia przy zakupie gainera:

  • postać białka (białko serwatkowe, izolat, hydroizolat)
  • zawartość białka (odżywki białkowe typu gainer pozwalające na rozwój masy mięśniowej zawierają np. 10-40 g białka na 100g)
  • zawartość węglowodanów (polecana zawartość węglowodanów w gainerze to 35-80 g) i ich rodzaj (najlepiej, aby były zróżnicowane, zarówno węglowodany proste, jak i złożone – o różnym indeksie glikemicznym)
  • zawartość tłuszczów i ich rodzaj
  • zawartość aminokwasów egzo- i endogennych
  • prosty, jasno opisany skład gainera z niewielką ilością substancji dodatkowych (atutem będą substancje naturalne, np. naturalne aromaty smakowe)
  • wartość energetyczna (polecane są gainery z wysoką kalorycznością, np. 350-400 kcal/100 g)
  • przeprowadzone badania nad jakością suplementu diety.

Szczególnie ważna jest zawartość białka serwatkowego (lub innej postaci białka w odżywce) oraz węglowodanów. Proporcje tych składników będą kluczowe dla uzyskania pożądanego efektu. Osoby, które są np. ektomorfikami, powinny sięgnąć po odżywki z większą zawartością węglowodanów. Z kolei dla intensywnie trenujących sportowców nadaje się zarówno odżywka z wyższą zawartością białka (przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej), jak i węglowodanów (dają one energię do ćwiczeń, także również są polecane sportowcom). Warto więc sięgnąć po odżywki typu gainer, jeżeli nie udaje nam się pokryć całego zapotrzebowania kalorycznego jedynie z diety.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *