Mięsień dźwigacz powieki górnej (łac. musculus levator palpebrae superioris) zaliczany jest do grupy mięśni zewnętrznych gałki ocznej. Jednocześnie jest on mięśniem mimicznym.
Mięsień dźwigacz powieki górnej – czynność
Mięsień dźwigacz powieki górnej odpowiada za ruchomość górnej powieki. Dzięki niemu możliwe jest podnoszenie powieki ku górze, np. podczas otwierania oczu. Jest głównym mięśniem warunkującym ruchomość górnej powieki, jednakże współpracuje przy tym z mięśniami tarczkowymi oraz mięśniem okrężnym oka.
Unerwienie
Omawiany mięsień jest unerwiony przez nerw okoruchowy (III nerw czaszkowy). Jako jedyny z mięśni mimicznych twarzy, nie jest unerwiony przez nerw twarzowy.
Porażenie mięśnia dźwigacza powieki górnej
Nieprawidłowe ustawienie powieki (opadanie powieki) wiąże się zazwyczaj z wadliwym działaniem mięśni szkieletowych odpowiedzialnych za jej unoszenie (mięśnia dźwigacza powieki i jego rozcięgna i/lub mięśnia Müllera). Przyczyną może być również porażenie nerwów unerwiających te struktury.
Oceniając czynność i prawidłowe ustawienie powiek ocenia się szerokość szpary powiekowej, która powinna wynosić około 9 mm, zależy od czynności mięśni otaczających powiekę, w tym: dźwigacza powieki, mięśnia tarczkowego górnego, mięśnia okrężnego oka, a w przypadku niedowładu mięśni dźwigaczy — również od działania mięśnia czołowego. Mięsień dźwigacz powieki górnej ocenia się w teście położenia powieki przy poruszaniu gałką oczną w dół, a następnie w górę. Różnicę w wysokości położenia powieki wyraża się w milimetrach między brzegiem powieki górnej i dolnej. Funkcjonowanie mięśnia dźwigacza klasyfikuje się według skali:
- słabe — 0–5 mm;
- dostateczne — 6–11 mm;
- dobre — ponad 12 mm podniesienia powieki.
Istnieje kilka metod leczenia opadających powiek. W niektórych przypadkach uzyskuje się całkowite wyleczenie, w innych zaś tylko częściowe.
Zobacz również: Badanie nerwów czaszkowych.
Polecane produkty:
Omega 3
Olej Omega 3 to czysty, 100% naturalny produkt pozyskiwany z rośliny o nazwie Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens). Tłoczony jest na zimno co sprawia, że zachowuje wszystkie, cenne składniki. Stanowi m.in. wsparcie dla mózgu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wiszniewska M., Rogoziewicz M., Opadanie powiek w chorobach neurologicznych, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2013.
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.