Szukaj
Szukaj

Szybki test do oceny złożonego ruchu w stawie (bark)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Szybki test do oceny złożonego ruchu w stawie barkowym służy do globalnej oceny mobilności w stawach obręczy barkowej. Dzięki niemu, fizjoterapeuta jest w stanie w szybki sposób zdiagnozować, czy występuje jakikolwiek problem z ruchomością stawów budujących obręcz barkową. Test polega na wykonaniu dwóch prostych ruchów kończyną górną.

Szybki test do oceny złożonego ruchu w stawie (bark)

Zobacz również: SFTR – zakresy ruchów w stawach

Szybki test do oceny złożonego ruchu  w stawie – wykonanie

Na początku prosimy pacjenta, aby sięgną ręką za głową i spróbował dotknąć okolicy brzegu górnego przeciwległej łopatki. Następnie prosimy, aby sięgnął ręką za plecami od strony pośladków do brzegu przyśrodkowego przeciwległej łopatki.

Patronite
Patronite

Jest to popularna „agrafka”, którą często wykonują dzieci na zajęciach gimnastycznych. Ruch ten nie powinien przysparzać problemu osobom zdrowym. Z całą pewnością nie powinien powodować również dolegliwości bólowych.

Interpretacja

Jeżeli podczas wykonywania któregokolwiek z ruchów pacjent zgłasza pojawienie się bólu czy jakiegokolwiek dyskomfortu może to świadczyć o schorzeniu stawu ramiennego lub innego stawu w obręczy barkowej, które należy dokładniej zbadać dalszymi testami celowanymi. Pacjent powinien również wskazać zlokalizowanie bólu drugą ręką – może to pomóc zawęzić krąg struktur, w których podejrzewa się patologię.

Rzadziej przyczyną bólu czy dyskomfortu może być patologia w obrębie tkanek miękkich, np. mięśni znajdujących się w tej okolicy.

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *