Szybki test do oceny złożonego ruchu w stawie barkowym służy do globalnej oceny mobilności w stawach obręczy barkowej. Dzięki niemu, fizjoterapeuta jest w stanie w szybki sposób zdiagnozować, czy występuje jakikolwiek problem z ruchomością stawów budujących obręcz barkową. Test polega na wykonaniu dwóch prostych ruchów kończyną górną.
Zobacz również: SFTR – zakresy ruchów w stawach
Szybki test do oceny złożonego ruchu w stawie – wykonanie
Na początku prosimy pacjenta, aby sięgną ręką za głową i spróbował dotknąć okolicy brzegu górnego przeciwległej łopatki. Następnie prosimy, aby sięgnął ręką za plecami od strony pośladków do brzegu przyśrodkowego przeciwległej łopatki.
Jest to popularna „agrafka”, którą często wykonują dzieci na zajęciach gimnastycznych. Ruch ten nie powinien przysparzać problemu osobom zdrowym. Z całą pewnością nie powinien powodować również dolegliwości bólowych.
Interpretacja
Jeżeli podczas wykonywania któregokolwiek z ruchów pacjent zgłasza pojawienie się bólu czy jakiegokolwiek dyskomfortu może to świadczyć o schorzeniu stawu ramiennego lub innego stawu w obręczy barkowej, które należy dokładniej zbadać dalszymi testami celowanymi. Pacjent powinien również wskazać zlokalizowanie bólu drugą ręką – może to pomóc zawęzić krąg struktur, w których podejrzewa się patologię.
Rzadziej przyczyną bólu czy dyskomfortu może być patologia w obrębie tkanek miękkich, np. mięśni znajdujących się w tej okolicy.
Bibliografia
- Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014
Polecane produkty:
Igły do akupunktury
Wysokiej jakości igły do akupunktury zostały zaprojektowane z myślą o pacjencie. Posiadają one krótką prowadnicę i niesamowitą ostrość, co pozwala na przeprowadzenie bardzo bezpiecznego zabiegu, a zarazem mniej bolesnego. Zobacz więcej... |