Szukaj
Szukaj

Mammografia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mammografia (MMG) jest badaniem przesiewowym stosowanym w onkologii. Stanowi najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi. Wykonywana co rok zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka piersi o 15-30%.

Mammografia

Zalecenia

Badanie skierowane jest przede wszystkim do kobiet w wieku od 40 lat wzwyż, przy czym w przedziale wiekowym od 40 do 49 lat powinno się je wykonywać co 1-2 lata, a po 50 roku życia co rok. Kobiety z dużej grupy ryzyka (m.in. z rodzinnym lub dziedzicznie uwarunkowanym rakiem piersi w wywiadzie) zaczynają badania przesiewowe wcześniej i wykonują je w krótszych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Zobacz również: Rak piersi – objawy i leczenie.

Mammografia

Czułość w wykrywaniu zmian nowotworowych wynosi około 85%, przy czym jest mniejsza w przypadku piersi o dużej gęstości, typowych dla kobiet w młodszym wieku. Do wykonania zabiegu wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie o niskim stopniu nasilenia. U młodych kobiet piersi mają budowę gruczołową, dlatego celem profilaktyki bardziej poleca się badanie USG piersi.

Przed badaniem

Należy tak zapisać się na badanie, aby wypadło ono w ciągu pierwszych 10 dni cyklu menstruacyjnego (u kobiet przed menopauzą). Nie należy iść na badanie tydzień przed spodziewanym okresem, ponieważ piersi stają się wówczas bolesne i tkliwe.

Na badanie najlepiej przyjść w wygodnym ubraniu dwuczęściowym, aby bez problemu móc zdjąć górną część odzieży. Nie powinno się stosować także maści, kremów czy dezodorantów, które w wyniku promieniowania mogą się krystalizować i dawać nieprawidłowe obrazy.

Przebieg badania

Mammografię wykonuje się w 2 projekcjach: górno-dolnej i skośnej. To metoda bezpieczna i nieinwazyjna, a także bardzo wiarygodna, jeśli zostaną spełnione następujące warunki:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • możliwie mała dawka promieniowania;
  • zdjęcia w dobrej jakości spełniające przyjęte standardy;
  • elementy wyposażenia i czynności wykonywane przez personel podlegają stałym procedurom kontroli jakości;
  • odpowiedzialność za przebieg badania spoczywa na radiologu.

Po wcześniejszym przygotowaniu i poinformowaniu pacjentki umieszcza ona pierś na płycie w sześciennym urządzeniu, a druga płyta od góry stopniowo dociska pierś do drugiej płyty. Następnie na tę część ciała kieruje się promienie rentgenowskie, które prześwietlają struktury.

Uciśnięcie piersi nie jest przyjemne, jednak jest niezbędne, aby gęstość tkanek rozłożyła się równomiernie i wszelkie grubienia zostały wyrównane. Dodatkowo zapobiega to poruszaniu piersią, co może dawać rozmazany obraz. Badanie wykonuje się osobno dla każdej piersi.

Wyniki i interpretacja

Amerykańskie Towarzystwo Radiologiczne ustaliło sposób opisywania zmian wykrytych mammograficznie i jest to tak zwany BI-RADS System, obejmujący 5 kategorii:

  • 1 – wynik negatywny;
  • 2 – zmiana łagodna;
  • 3 – zmiana prawdopodobnie łagodna;
  • 4 – zmiana podejrzana;
  • 5 – zmiana złośliwa.

W przypadku stwierdzenia kategorii 1 i 2 obowiązuje obserwacja i wykonanie kontrolnej MMG po upływie roku. Kategoria 3 nakazuje powtórzenie badania po 6 miesiącach, z kolei kategoria 4 i 5 stanowi wskazanie do biopsji – najlepiej gruboigłowej pod kontrolą MMG.

Bezpłatna mammografia (badanie a NFZ)

Bezpłatna mammografia przysługuje kobietom w przedziale wiekowym 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały jeszcze wykonywanego badania.

Zobacz również: Zabiegi chirurgiczne w nowotworach gruczołu piersiowego.

Bibliografia

  1. Kułakowski A., Skowrońska-Gardas A., Onkologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *