Szukaj

Karboksyterapia – co to jest i jak działa?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Karboksyterapia to terapia dwutlenkiem węgla po raz pierwszy zastosowana w latach 30. XX wieku. Oznacza kontrolowane zastosowanie oczyszczonego dwutlenku węgla w różnych częściach ludzkiego ciała, między innymi celem poprawy krążenia w tkankach i redukcji miejscowych nadmiarów tkanki tłuszczowej.

Historia metody

Początkowo zastrzyki gazowe były używane do leczenia zaburzeń krążenia w kończynach dolnych, w niektórych chorobach serca i chorobach stawów. W latach 40. francuscy kardiolodzy podawali podskórnie dwutlenek węgla w powikłaniach naczyniowych, w leczeniu owrzodzeń pochodzenia miażdżycowego oraz przy odleżynach.

Stosowano także kąpiele w wodzie nasyconej dwutlenkiem węgla. Z czasem zauważono, że gaz ten ma pozytywny wpływ na kondycję skóry. W ostatnich latach karboksyterapia zyskała znaczącą popularność w dermatologii i medycynie estetycznej. Zabieg znajduje swoje zastosowanie również w trychologii, która zajmuje się terapią łysienia i leczeniem chorób skóry głowy.

Karboksyterapia - co to jest i jak działa

Karboksyterapia – charakterystyka

Zabieg karboksyterapii polega na śródskórnym lub podskórnym podawaniu dwutlenku węgla. Aplikację wykonuje się w formie wstrzyknięć za pomocą małej igły. Zabieg nie wymaga znieczulenia.

Zobacz również: kwas hialuronowy w kosmetyce

Zalety zabiegu

Jest to metoda bezpieczna, bez skutków ubocznych, ponieważ dwutlenek węgla jest gazem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Jego kumulacja w tkance wywołuje procesy prowadzące do zwiększenia natlenienia obszaru poddanemu zabiegowi, ponieważ organizm traktuje to miejsce jako niedotlenione. Gdy organizm dąży do zwiększenia podaży tlenu, poprawia się funkcjonowanie obecnych naczyń krwionośnych, a nawet dochodzi do tworzenia nowych gałązek unaczynienia (neoangiogeneza).

Z kolei wzrost podaży tlenu do tkanki powiduje zwiększenie potencjału oksydacyjnego wywołując działanie lipolityczne – rozpad lokalnej tkanki tłuszczowej. Innym skutkiem podania dwutlenku węgla jest stymulacja syntezy kolagenu.

Widoczność efektów

Zależnie od okolicy i celu zabiegu efekty mogą być widoczne już po dwóch zabiegach, jednak często potrzebna jest seria sześciu do dziesięciu zabiegów, niekiedy nawet do dwudziestu. W zależności od potrzeb zabieg przeprowadza się raz lub dwa razy w tygodniu, trwa on zwykle od kilku do kilkunastu minut. Decydując się na zabieg karboksyterapii warto zwrócić uwagę na urządzenie do wykonywania zabiegów tą metodą, szczególnie na możliwą wielkość przepływu dwutlenku węgla – powinna być nie mniejsza niż 100 cc/min.

Patronite
Patronite

Aparatura

Dobrze jest, gdy aparat posiada funkcje podgrzewania gazu, co powoduje zmniejszenie bolesności zabiegu. Urządzenie powinno posiadać certyfikat medyczny oraz pobierać gaz z butli z medycznym dwutlenkiem węgla. Zarówno igła, jak i wężyk przy niej są jednorazowego użytku. Niektóre urządzenia posiadają automatyczny „pistolet” wykonujący wstrzyknięcia z określoną częstotliwością i na określoną głębokość. Istnieje wtedy możliwość jednoczesnego podawania osocza bogatopłytkowego.

Działanie

Karboksyterapia wykazuje wielokierunkowe działanie, między innymi:

  • poprawa miejscowego przepływu krwi;
  • zwiększenie ilości tlenu w tkance;
  • wygładzenie skóry;
  • redukcja lokalnej tkanki tłuszczowej;
  • redukcja cellulitu;
  • ujędrnienie skóry;
  • odnowienie owłosienia;
  • rozświetlenie skóry.

Wskazania

Wśród głównych wskazań znajdują się widoczne niedoskonałości skóry, takie jak zmarszczki, rozstępy, cienie pod oczami czy cellulit lub nadmiar tkanki tłuszczowej. Poza tym wykazuje korzystne działanie przy łysieniu, łupieżu i innych problemach skóry głowy.

Do pozostałych wskazań można zaliczyć:

  • oznaki starzenia się skóry;
  • stan po zabiegu liposukcji;
  • blizny;
  • zaburzenia erekcji i funkcji pochwy.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do zabiegu zalicza się następujące jednostki chorobowe i schorzenia:

  • astma i zaburzenia oddechowe;
  • ciąża i karmienie piersią;
  • ciężkie zaburzenia naczyniowe;
  • niewyrównane nadciśnienie;
  • stan po operacji, zawale, udarze;
  • nowotwory.

Podsumowanie

Okolice najczęściej poddawane zabiegom karboksyterapii to brzuch, uda, pośladki, ramiona, twarz, szyja, dekolt, skóra głowy. Dobre efekty można uzyskać przy redukcji podwójnego podbródka lub obwisłej, otłuszczonej skóry w różnych miejscach ciała.

Na zabieg karboksyterapii można udać się do gabinetu medycyny estetycznej lub salonu kosmetycznego, który posiada odpowiednie urządzenie i przeszkolony personel. Należy liczyć się z odczuciami związanymi z podskórnym lub śródskórnym aplikowaniem gazu za pomocą igły. Ponadto zależnie od indywidualnej wrażliwości dyskomfort może powodować nie tyle samo wkłucie, co rozpieranie tkanek poprzez gaz. Przez chwilę widoczne staje się wybrzuszenie skóry, które znika gdy dwutlenek węgla się wchłonie.

Zobacz również: nieinwazyjne zabiegi na ciało – sposób na nienaganny wygląd

Bibliografia

  1. Zelenkowa H., Stracenska J., Karboksyterapia – nieinwazyjna metoda w medycynie estetycznej i dermatologii, Dermatologia Estetyczna, 3/2010.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

5 Responses

  1. witam poddalam sie 3 raz na zabieg karboksyterapii z powodu rozstepow po ciazy jak dotad bylo ok ale tym razem pani ktora wykonala zabieg 1 wklucie zrobila w okolicach ledzwi przeszyl mnie super bol ktory trwal kilka minut naw ten dzien bardzo zle sie czulam zawroty glowy , lomotanie serca, podwyzzone cisnienie , mieszkam zagranica napisalam emaila do pani w polsce ktora wykonala zabieg ze pozostal mi twardy guz ktory jest bolesny i nie znika a skora jest zaczerwiniona w tym miejscu w innych mijescach nie ma sladu , jak zawsze odpisywala teraz mnie ignoruje nie odpisuje a ja boje sie o mnie moje zdrowie juz mija 6 dzien!!! co mamzrobic???blagam opomoc

  2. Udaj się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu. Jezeli on nic nie pomoże to zobacz się z neurologiem. Nie czekaj, idz nawet prywatnie aby nie wystąpiły poważne powikłania. Dodatkowo możesz zgłosić oficjalne reklamacje na zabieg (powinien przysługiwać ci minimum zwrot poniesionych kosztów), jeżeli to nie pomoże, a okaże się że wynikły powikłania to skonsultuj nawet z prawnikiem. Daj znać jak się sprawa rozwiąże. Pozdraw

  3. 6 zabiegów karboksyterapii zero efektów, po zabiegach fatalnie się czułam, raz prawie zemdlałam, czułam się jak naćpana ktoś coś do mnie mówił a docierało to do mnie w zwolnionym tempie, to normalne?? też miałam siniaka na 5 cm czarnego, ale po 2 tygodnich zszedł

  4. Korzystałam z zabiegów karboksyterapii i jestem mega zadowolona. W moim przypadku wskazaniem do wykonania zabiegu był okropny cellulit na udach. Na zabiegi chodziłam do kliniki we Wrocławiu. Jestem mega zadowolona po serii 6 zabiegów moja skóra wygląda naprawdę rewelacyjnie!

  5. dzień dobry,
    czy karboksyterapie można stosować do regeneracji stawu skokowego po skręceniu kostki? czy są przeciwskazania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.