Szukaj
Szukaj

Test Heidelmanna z zimną kąpielą rąk

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Heidelmanna z zimną kąpielą rąk to diagnostyczny test z zastosowaniem zimna. Służy ocenie stanu czynnościowego układu autonomicznego, a przede wszystkim stanu czynnościowego tarczycy.

Test Heidelmanna

Przeciwwskazaniem do wykonania testu są zaburzenia czucia powierzchownego oraz nadwrażliwość an zimno, ponieważ badanie może wywołać wówczas dolegliwości bólowe.

Zobacz również: test Hinesa i Browna z zimną wodą

Wykonanie

Wykonuje się pomiar temperatury skóry na opuszkach I, III i V palca oraz kłębie kciuka obu rąk przed zanurzeniem, a następnie co 3 minuty (do czasu powrotu temperatury w tych punktach do 25 stopni C) po zanurzeniu ich na 5 minut do wody o temperaturze 15 stopni C.

Patronite
Patronite

Do pomiaru temperatury można wykorzystać nowoczesne termometry, obecnie rozpowszechnione na rynku medycznym, które można obsługiwać bezdotykowo. Oznacza to, że wystarczy nanieść promień laseru na wybrane miejsce skóry (bez przykładania termometru), aby uzyskać odczyt temperatury na małym ekranie na urządzeniu.

Interpretacja

Czas jaki skóra potrzebuje na powrót do temperatury 25 stopni Celsjusza u zdrowych osób to 10-20 minut. Z nadczynnością tarczycy to 1-8 minut, natomiast z niedoczynnością tarczycy i tężyczce powyżej 30 minut. U osób w wieku powyżej 55 roku życia zazwyczaj występuje opóźnienie czasu powrotu temperatury.

Bibliografia

  1. Cichoń D., Demczyszak I., Spyrka J., Wybrane zagadnienia z termoterapii, Wydawnictwo Kolegium Karkonoskie, Jelenia Góra 2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *