Fizjoexpert Futuro

Test palce podłoga, nazywany także testem Thomayer’a służy przeważnie do oceny rozciągliwości mięśni grupy kulszowo-goleniowej. Podczas tego testu osoba badana staje w pozycji wyprostowanej, łączy kończyny dolne i wykonuje w miarę możliwości płynny skłon w przód ze swobodnie opuszczonymi przed siebie kończynami górnymi i wyprostowanymi palcami rąk.

Test palce podłoga

Następnie dokonuje się pomiaru odległości od najdalej wysuniętego końca palca ręki pacjenta (długości palców mogą się różnić osobniczo) do powierzchni podłogi. Ważne, aby nie był to wymuszony skłon (z próbą pogłębienia skłonu), ale wykonany na rozluźnionych mięśniach. W przypadku hipermobilności pacjenta (nadmiernej rozciągliwości mięśni i mobilności w stawach) należy go ustawić na podwyższeniu, dzięki czemu sięgając poniżej poziomu podeszwy swoich stóp będzie można zmierzyć odległość. Tym razem mierzymy odległość od końca najdalej wysuniętego palca ręki do poziomu powierzchni, na której stoi pacjent. Wartość testu jest podawana w wartościach ujemnych. Standardowo, zdrowy człowiek jest w stanie wykonać skłon w przód dotykając delikatnie palcami rąk do podłoża, na którym stoi.

Czy test palce podłoga służy tylko do oceny grupy kulszowo-goleniowej?

Ruch skłonu w przód wymusza pracę wielu stawów i tym samym mięśni. Angażuje cały kręgosłup, kończyny górne i dolne, w związku czym test palce podłoga może posłużyć także do oceny mobilności stawów:

  • międzykręgowych,
  • stawów biodrowych,
  • w ostateczności stawów ramienno-łopatkowych.

Również test palce podłoga może posłużyć do oceny elastyczności mięśni:

Sklep Spirulina
  • prostowników i mięśni krótkich kręgosłupa,
  • grupy kulszowo-goleniowej,
  • podudzia.

Test palce podłoga – wykonanie

Paweł z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać test palce podłoga:

Czy test palce podłoga jest dokładny?

Tak naprawdę ciężko to ocenić. Na pewno należy brać pod uwagę wrażenia pacjenta podczas wykonywania testu, czyli uczucia ciągnięcia, szarpania lub nawet ból i niemożność wykonania testu. Drugą istotną kwestią jest obserwacja w jaki sposób pacjent wykonuje skłon (płynność wykonywania) i jak daleko sięga do powierzchni podłoża. Wprawny fizjoterapeuta często na podstawie tego testu będzie w stanie wywnioskować gdzie potencjalnie może występować np. zablokowanie segmentu kręgosłupa czy ograniczenie ruchomości w jednym ze stawów biodrowych. Warto także zaobserwować czy kończyny górne pacjenta w skłonie są równomiernie opuszczone w przód, czy któraś z kończyn nie wyprzedza drugiej.

Podsumowanie

Test palce-podłoga (test Thomayer’a) jest testem dość ogólnym, co nie dyskredytuje go w obliczu innych, nieco dokładniejszych testów. Obserwując pacjenta w trakcie wykonywania oraz tuż po jego wykonaniu (pomiar odległości opisany na początku) wprawny fizjoterapeuta będzie w stanie dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy. Później mogą one predysponować do wykonania kolejnych, bardziej szczegółowych testów, które potwierdzą bądź nie, podejrzewane zaburzenie.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław