Szukaj
Szukaj

Terapia miofunkcjonalna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Terapia miofunkcjonalna to postępowanie lecznicze mające na celu poprawę nieprawidłowego sposobu połykania poprzez wpływ na dysfunkcje w obszarze ustno-twarzowym. Polega głównie na dokładnym wykonywaniu różnych ćwiczeń – zarówno dotyczących samej twarzy, jak i tych całego ciała.

Czym są zaburzenia miofunkcjonalne?

Zaburzenia miofunkcjonalne to wszelkie nieprawidłowości w połykaniu i pozycji spoczynkowej języka. Objawiają się między innymi utrzymywaniem uchylonych ust, co widać nierzadko u dzieci, a nawet u osób dorosłych. Zaburzenia miofunkcjonalne niekorzystnie wpływają na:

W warunkach prawidłowych podczas spożywania pokarmów język pozostaje aktywny. Zagryzione zęby boczne zachodzą na siebie, a język przykleja się u góry do środkowej części dziąsła. Celem przełknięcia kęsów pokarmowych środkowa część języka naciska na podniebienie i względnie zasysa się do niego, tworząc podciśnienie. Jest to warunkiem połykania. Gdy nic nie mówimy ani nie jemy, język powinien znajdować się w swojej pozycji spoczynkowej, czyli w miejscu, w którym rozpoczyna prawidłowe połykanie.

Nieprawidłowy wzorzec ruchowy sprawia, że język podczas każdego aktu połykania porusza się do przodu i naciska na zęby lub jest między nie wciskany. Tym samym, biorąc pod uwagę jego dużą siłę, może przesuwać zęby i deformować szczęki. Dodatkowo zauważa się wzmożone napięcie mięśni wokół ust, przez co język nie może odnaleźć swojego miejsca spoczynkowego.

Terapia miofunkcjonalna

Konsekwencje zaburzeń miofunkcjonalnych

Konsekwencją tego typu zaburzeń są między innymi:

  • nawykowe oddychanie torem ustnym;
  • gotyckie podniebienie twarde;
  • zubożenie mimiki twarzy;
  • skrócenie wargi górnej oraz uwydatnienie wargi dolnej.

Ponadto, u dzieci z zaburzeniami miofunkcjonalnymi często obserwuje się także zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej i problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Nie rzadkie są problemy z koordynacją ruchową oraz koncentracją i motywacją.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Na czym polega terapia miofunkcjonalna?

Podczas terapii prowadzone są ćwiczenia:

  • postrzegania w obszarze jamy ustnej;
  • w celu poprawy pozycji spoczynkowej języka i warg;
  • języka i warg;
  • zasysania i połykania;
  • całego ciała.

W pierwszej kolejności wprowadza się ćwiczenia języka oraz warg, a dopiero gdy uzyskają one odpowiednie napięcie i ruchomość, przechodzi się do dalszych ćwiczeń zasysania i połykania. W tym samym czasie wplata się ćwiczenia całego cała, aby działanie na organizm było bardziej kompleksowe. Po przyswojeniu podstawowej wiedzy ruchowej terapeuta wprowadza ćwiczenia z wykorzystaniem pokarmów płynnych i stałych.

Cała terapia powinna zakończyć się automatyzacją, czyli wprowadzeniem nowo opanowanych umiejętności do życia codziennego. Nowe połykanie jest połączeniem intensywnej pracy mięśni i dużej świadomości wykonywanych czynności, może więc nie od razu być proste do wykonania.

Dla kogo terapia miofunkcjonalna?

Terapia miofunkcjonalna to rozwiązanie dla dzieci i osób dorosłych, u których zauważa się:

  • nieprawidłowy sposób oddychania;
  • chrapanie;
  • bezdechy;
  • napięcia w obrębie aparatu artykulacyjnego;
  • nieprawidłową wymowę;
  • wady zgryzu.

To również dobra opcja dla osób po operacji usunięcia migdałka, aby zdobyć umiejętność prawidłowego oddychania przez nos.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kittel A., Terapia miofunkcjonalna, Wydawnictwo MAjUS, Zielona Góra 2015.
  2. Sambor B., Zaburzone wzorce połykania i pozycji spoczynkowej języka a budowa artykulacyjna głoskowych realizacji fonemów u osób dorosłych.
  3. Panasiuk J., Język a komunikacja w afazji, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2019.
  4. Klimkiewicz D., Siennicka-Szadkowska E., Akademia wzorowej wymowy, Wydawnictwo Skrzat, Warszawa 2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *