Szukaj
Szukaj

Przewodnik po rodzajach soczewek kontaktowych – które wybrać?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Soczewki kontaktowe są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych okularów. Osoby, które z nich korzystają potrafią wymienić wiele zalet takiego rozwiązania. Ale czy jest to rozwiązanie dla każdego? I jakie są dostępne rodzaje soczewek?

Przewodnik po rodzajach soczewek kontaktowych - które wybrać?
Zdjęcie autorstwa YuliiaKa na Freepik

Czas użytkowania soczewek

Jednym z podstawowych kryteriów klasyfikacji soczewek kontaktowych jest czas ich użytkowania. Największym zainteresowaniem cieszą się m.in. soczewki kontaktowe jednodniowe oraz soczewki dwutygodniowe. Ciekawą propozycją są również soczewki kontaktowe miesięczne, będące praktycznym rozwiązaniem dla osób często korzystających z tej metody korekcji.

Wybierając odpowiednie dla siebie soczewki, należy dokładnie stosować się do zaleceń producenta, a przed zakupem pierwszych soczewek najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty. Trzeba pamiętać, że dobór soczewek jest kwestią indywidualną, należy uwzględnić subiektywne czynniki, związane np. ze stylem życia, jak również kondycją narządu wzroku. Okulista, optometrysta lub optyk pomoże ocenić medyczne i zdrowotne aspekty. Ważny jest m.in. stan rogówki, skłonności do występowania tzw. suchego oka czy ilości godzin snu i czuwania. Dodatkowo duże znaczenie mają czynniki, takie jak uprawiane sporty.

Co do zasady przyjmuje się, że najważniejszym kryterium jest częstotliwość noszenia soczewek. Jeżeli są one wybierane okazjonalnie, np. zimą podczas wyjazdu na narty, w czasie cotygodniowego treningu na basenie itp., to lepszym rozwiązaniem będą soczewki jednodniowe. Z kolei osoby korzystające z rozwiązania na co dzień, powinny zastanowić się nad wyborem np. soczewek dwutygodniowych. Kwestię tę warto rozważyć również w aspekcie ekonomicznym.

Podział, ze względu na materiał wykonania soczewek

Omawiając klasyfikację, należy wspomnieć, że soczewki kontaktowe mogą być wykonane z różnego materiału, który bezpośrednio wpływa na ich właściwości. Soczewki twarde charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami optycznymi, a do tego są wygodne w noszeniu. Są jednak rozwiązaniem wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. Soczewki twarde dedykowane są osobom, u których zdiagnozowano m.in. astygmatyzm czy zespół suchego oka. Obecnie dostępne są one w różnych wariantach, np. jako soczewki toryczne lub progresywne.

Soczewki miękkie to rozwiązanie stosowane wtedy, gdy najważniejszą kwestią jest dokładne dopasowanie do kształtu gałki ocznej. Soczewka wykonana jest z wysoko elastycznego hydrożelu. Idealnie sprawdzą się dla osób, które korzystają z soczewek kontaktowych sporadycznie, np. podczas uprawiania sportu.

Szczególnym rodzajem są soczewki wykonane ze specjalnego hydrożelu, są one jednak bardzo delikatne. Cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość wody oraz przepuszczalność tlenu. Ich noszenie jest wyjątkowo komfortowe, dlatego cenione są przez osoby posiadające wyjątkowo wrażliwe oczy. Alternatywnym rozwiązaniem są soczewki silikonowo-hydrożelowe, które zamiast wody posiadają silikon. W praktyce oznacza to, że jeszcze lepiej przepuszczają tlen. Dodatek silikonu powoduje zwiększenie sztywności, w porównaniu do modeli hydrożelowych.

Rodzaje soczewek a wada wzroku

Wady wzroku to bardzo szeroki zakres problemów obejmujących narząd wzroku. Najczęściej występują problemy z widzeniem bliży, dali lub astygmatyzm. Dostępne obecnie w sprzedaży rodzaje soczewek dostosowane są do potrzeb różnych problemów. Korekcja wzroku możliwa jest w większości wad wzroku, jednak w wielu sytuacjach konieczne jest indywidualne przygotowanie modelu.

Do leczenia krótkowzroczności i dalekowzroczności wykorzystywane są soczewki sferyczne, o mocy dopasowanej do konkretnej wady wzroku.

Szczególnej korekcji wymaga wada wzroku, jaką jest astygmatyzm. Jest to złożony problem, u podstaw którego leży problem w obrębie układu optycznego oka. Promienie świetlne przechodzą przez ognisko soczewki, załamując się w dwóch płaszczyznach. W konsekwencji w układzie nie występuje jednopunktowe ognisko, co tworzy nieostry obraz na siatkówce.

Soczewki dla astygmatyków powinny być dopasowywane indywidualnie, w zależności od rodzaju wady i stopnia jej nasilenia. Najlepiej sprawdzą się miękkie, toryczne soczewki. Dzięki nim można skutecznie korygować astygmatyzm, są one dopasowane indywidualnie do kształtu gałki ocznej. W ten sposób światło skupia się na soczewce w sposób prawidłowy, zapewniając właściwe widzenie.

Patronite
Patronite

Szczególnym rodzajem są soczewki wieloogniskowe, z których korzystać mogą osoby zmagające się z prezbiopią. Termin ten oznacza starczowzroczność. Odnosi się do zmian, które rozwijają się w gałce ocznej u osób po 40 roku życia. Wada polega na problemach z ostrym i wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko. Nieprawidłowości nasilają się szczególnie w słabym oświetleniu. Korekcja opiera się tu na soczewkach wieloogniskowych (multifokalnych), które zapewniają odpowiednie widzenie z bliska i daleka.

Warto przyjrzeć się ofercie soczewek marki ACUVUE, która sprawia, że każdy znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb, bez względu na charakter i intensywność wady.

Czy soczewki kontaktowe to rozwiązanie dla każdego?

Mimo że soczewki są bardzo wygodną alternatywą dla klasycznych okularów, to nie mogą być noszone przez wszystkich. Ograniczeniem jest jednak nie typ wady wzroku czy wiek. Przeciwwskazaniem są jednak kwestie związane z alergią lub nadwrażliwością, np. na środki stosowane do czyszczenia soczewek.

Źródła:

https://podyplomie.pl/okulistyka/28218,soczewki-kontaktowe

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/015/041/original/6-19.pdf?1477481413

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/83545,astygmatyzm-niezbornosc

https://www.kontaktowe.pl/blog/jakie-soczewki-nosi-astygmatyk-n266

https://optiland.pl/jaki-rodzaj-soczewek-wybrac

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *