Szukaj

Jak postępować w przypadku pojawienia się odleżyn? Jak zapobiegać ich powstawaniu?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pacjenci czasowo unieruchomieni narażeni są na powstawanie odleżyn. Te bolesne zmiany na skórze utrudniają leczenie choroby podstawowej i pogarszają rokowania pacjenta. Jak można zapobiegać powstawaniu odleżyn? Natomiast kiedy już pojawią się odleżyny na skórze jaki preparat warto zastosować i kiedy należy zgłosić problem lekarzowi?

Jak postępować w przypadku pojawienia się odleżyn? Jak zapobiegać ich powstawaniu?

Krem na odleżyny – zapobiegający ich powstawaniu

Na skutek długotrwałego braku zmiany pozycji dochodzi do miejscowego zaburzenia krążenia. Niedokrwiona skóra ulega martwicy, a wraz z nią również tkanki podskórne. Tworzenie się odleżyn to proces postępujący. Początkowo obserwujemy jedynie zaczerwienienie na powierzchni skóry, które blednie po naciśnięciu palcem. Następnie na czerwonym naskórku pojawia się obrzęk, pęcherze, a miejsce staje się bolesne. Jeśli proces nie zostanie zatrzymany, dochodzi do powstania rany, która obejmuje całą grubość skóry. Rana może pogłębiać się, a w jej wnętrzu tworzy się tkanka martwicza. Odleżyna w najbardziej zaawansowanym stadium może doprowadzić nawet do sepsy, która stanowi zagrożenie życia dla pacjenta. Zmiany mogą być na tyle głębokie, że dochodzą przez mięśnie do kości i stawów, a martwica tkanek staje się coraz bardziej rozległa.

Oczywiście to stopień zaawansowania zmiany generuje postępowanie medyczne z odleżyną. Bez wątpienia najważniejsza jest jak najszybsza reakcja kiedy pojawiają się pierwsze, delikatne zaczerwienienia na skórze oraz profilaktyka przeciwodleżynowa. Leczenie odleżyn jest mocno utrudnione u pacjentów niedożywionych, z zaburzeniami czucia, z problemem utrzymania moczu i stolca oraz u osób z niskim ciśnieniem tętniczym. Odleżyny najczęściej tworzą się na obszarach stale narażonych na ucisk podczas leżenia bądź siedzenia i to one powinny być stale objęte właściwą pielęgnacją chroniącą przed odleżynami. Chodzi głównie o pośladki, łokcie, plecy nad guzkami kulszowymi, łopatki, okolice kości krzyżowej, pięty oraz kostki.

Jak postępować w przypadku pojawienia się odleżyn? Jak zapobiegać ich powstawaniu?Profilaktyka przeciwodleżynowa obejmuje przede wszystkim:

  • regularną zmianę pozycji chorego co 2-3 godziny,
  • stosowanie materacy przeciwodleżynowych u pacjentów leżących, które dzięki stale zmieniającemu się ciśnieniu w komorach w jego wnętrzu umożliwiają rotacyjny nacisk na ciało,
  • zapewnienie pacjentowi odpowiedniej diety bogatej w białko oraz witaminy i minerały, które wspomagają procesy regeneracyjne,
  • regularna pielęgnacja skóry połączona z codzienną higieną.

Pielęgnacja skóry oraz jej właściwe oczyszczanie mają duże znaczenie w profilaktyce przeciwodleżynowej. Mogą również wspomóc leczenie odleżyn i zatrzymać postęp zmian. Mycie skóry i delikatne osuszanie, bez jej pocierania oraz aplikacja preparatu o właściwościach nawilżających, wzmacniających, regenerujących i uelastyczniających to czynności, które powinny być wykonywane codziennie. W miejscach newralgicznych np. pod pampersem proces ten warto wykonywać przy każdej zmianie pieluchy. Odpowiednie krem czy też maść na odleżyny znaleźć można tutaj: https://www.aptekagalen.pl/odlezyny

tubapay
tubapay

Skuteczny lek na odleżyny

Jeśli profilaktyka przeciwodleżynowa nie była wystarczająca i na skórze zaobserwowano zaczerwienienie, obrzęk, a nawet ranę w miejscu ucisku, ważne jest jak najszybsze działanie. Odleżyna na wyższym stadium zaawansowania goi się znacznie trudniej. Warto również na tym etapie zaczerpnąć porady lekarza. Specjalista jest w stanie zaordynować szereg opatrunków specjalistycznych, które umożliwią właściwą terapią i pozwolą poprawić stan skóry. Zapewniają one odpowiednie środowisko sprzyjające procesom gojenia.

Kiedy w odleżynie pojawi się martwica, lekarz musi dokonać jej oczyszczenia, inaczej proces gojenia nie będzie możliwy. Jest on bardzo złożony i aby nie utrudniać lekarzowi oceny rany oraz nie zaburzać jej leczenia nie należy samodzielnie aplikować na nią żadnych maści, kremów i innych preparatów. Żel na odleżyny również lepiej sprawdzi się na etapie profilaktyki. Zadaniem pacjenta lub opiekuna jest utrzymanie odleżyny w czystości oraz ścisłe stosowanie się do zaleceń specjalisty.

Odleżyny to trudno gojące się rany, które bardzo obniżają komfort życia pacjenta. Zdecydowanie lepiej im zapobiegać niż je leczyć. Dlatego nawet w przypadku krótkotrwałego unieruchomienia pacjenta przez gips warto wprowadzić do codziennej rutyny pielęgnację przeciwodleżynową.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *