W XX wieku AZS uznane zostało za chorobę cywilizacyjną. Badania potwierdzają, że niemal 30% światowej populacji może mierzyć się z problemem atopowego zapalenia skóry. Dzieci chorują 10 razy częściej niż dorośli. Co mówią liczby? Sprawdź!
AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która najczęściej objawia się już w wieku dziecięcym. U ponad połowy chorych (57%) symptomy są widoczne przed 1. rokiem życia (pomiędzy 3 a 6 miesiącem). Wśród chorych w Polsce niemal 10% to najmłodsi pacjenci (4,7–9.2%), a 0,9–1,4% to dorośli zmagający się z atopią.
Czym jest atopia?
Atopia, inaczej AZS lub atopowe zapalenie skóry, to przewlekłe schorzenie z okresami zaostrzeń i remisji. Charakterystyczne objawy obejmują świąd, zaczerwienienie, wyprysk, podrażnienie skóry. Zmiany pojawiają się na twarzy, głowie, zgięciach łokci, kolan, grzbietach dłoni. Ich rozmieszczenie jest różne u dzieci i dorosłych.
AZS diagnozuje się na podstawie kryteriów większych i mniejszych. Niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, a często również wykonanie badań, np. testów skórnych czy zbadanie poziomu przeciwciał. W zależności od wieku, w którym dojdzie do rozwoju atopowego zapalenia skóry, choroba ma inny obraz kliniczny.
Atopia u dzieci
AZS jest najczęściej występującą u dzieci przewlekłą chorobą dermatologiczną. Za główną przyczynę uważa się nieprawidłową, nadmierną reakcję układu odpornościowego na alergeny. Skóra jest przesuszona i swędzi, przez co dzieci drapią się i pogarszają jej stan. U niemowląt zmiany obserwować można głównie na twarzy i owłosionej części głowy, a następnie na szyi i tułowiu.
U starszych dzieci zmiany widoczne są przede wszystkim w zgięciach stawów. Atopia często prowadzi do rozwoju innych schorzeń, np. kataru siennego, alergii pokarmowej czy astmy. Jest dolegliwością utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Wymaga specjalnej pielęgnacji skóry, a często wdrożenia leczenia (sterydami, antybiotykami).
Atopia u dorosłych
Podczas gdy atopia może pojawić się nawet u 80% maluchów przed ukończeniem 1. roku życia, dotyka tylko 10% starszych dzieci i dorosłych. Warto zauważyć, że ryzyko zachorowania maleje wraz z wiekiem. W późniejszym okresie atopia dotyka szczególnie kobiety.
Atopowe zapalenie skóry może ustąpić samoistnie lub towarzyszyć do końca życia. Może też przejść w tzw. marsz alergiczny. U dorosłych zmiany pojawiają się na różnych częściach ciała, Charakterystyczny jest też przebieg choroby, w której występują okresy zaostrzeń i remisji objawów.
AZS, choroba wpływająca na jakość życia
Od lat 70. XX wieku obserwuje się niepokojący trend, czyli aż 2–3-krotny wzrost zachorowań na atopowe zapalenie skóry. Osoby cierpiące na AZS muszą nauczyć się radzić sobie z chorobą, ponieważ nie tylko znacznie obniża ona komfort życia, lecz również wpływa niekorzystnie na samopoczucie i stan psychiczny.
Istotne kwestie przy AZS to diagnostyka, wdrożenie niezbędnego leczenia, a także modyfikacja nawyków żywieniowych, zmiana kosmetyków i odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto również unikać czynników drażniących, alergenów. Choć atopii nie da się wyleczyć, można skutecznie zmniejszyć dolegliwości.
Artykuł sponsorowany