Szukaj
Szukaj

Ile osób cierpi na AZS? Czy to rzadka choroba?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

W XX wieku AZS uznane zostało za chorobę cywilizacyjną. Badania potwierdzają, że niemal 30% światowej populacji może mierzyć się z problemem atopowego zapalenia skóry. Dzieci chorują 10 razy częściej niż dorośli. Co mówią liczby? Sprawdź!

Ile osób cierpi na AZS? Czy to rzadka choroba?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która najczęściej objawia się już w wieku dziecięcym. U ponad połowy chorych (57%) symptomy są widoczne przed 1. rokiem życia (pomiędzy 3 a 6 miesiącem). Wśród chorych w Polsce niemal 10% to najmłodsi pacjenci (4,7–9.2%), a 0,9–1,4% to dorośli zmagający się z atopią.

Czym jest atopia?

Atopia, inaczej AZS lub atopowe zapalenie skóry, to przewlekłe schorzenie z okresami zaostrzeń i remisji. Charakterystyczne objawy obejmują świąd, zaczerwienienie, wyprysk, podrażnienie skóry. Zmiany pojawiają się na twarzy, głowie, zgięciach łokci, kolan, grzbietach dłoni. Ich rozmieszczenie jest różne u dzieci i dorosłych.

AZS diagnozuje się na podstawie kryteriów większych i mniejszych. Niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, a często również wykonanie badań, np. testów skórnych czy zbadanie poziomu przeciwciał. W zależności od wieku, w którym dojdzie do rozwoju atopowego zapalenia skóry, choroba ma inny obraz kliniczny.

Atopia u dzieci

AZS jest najczęściej występującą u dzieci przewlekłą chorobą dermatologiczną. Za główną przyczynę uważa się nieprawidłową, nadmierną reakcję układu odpornościowego na alergeny. Skóra jest przesuszona i swędzi, przez co dzieci drapią się i pogarszają jej stan. U niemowląt zmiany obserwować można głównie na twarzy i owłosionej części głowy, a następnie na szyi i tułowiu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

U starszych dzieci zmiany widoczne są przede wszystkim w zgięciach stawów. Atopia często prowadzi do rozwoju innych schorzeń, np. kataru siennego, alergii pokarmowej czy astmy. Jest dolegliwością utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Wymaga specjalnej pielęgnacji skóry, a często wdrożenia leczenia (sterydami, antybiotykami).

Atopia u dorosłych

Podczas gdy atopia może pojawić się nawet u 80% maluchów przed ukończeniem 1. roku życia, dotyka tylko 10% starszych dzieci i dorosłych. Warto zauważyć, że ryzyko zachorowania maleje wraz z wiekiem. W późniejszym okresie atopia dotyka szczególnie kobiety.

Atopowe zapalenie skóry może ustąpić samoistnie lub towarzyszyć do końca życia. Może też przejść w tzw. marsz alergiczny. U dorosłych zmiany pojawiają się na różnych częściach ciała, Charakterystyczny jest też przebieg choroby, w której występują okresy zaostrzeń i remisji objawów.

AZS, choroba wpływająca na jakość życia

Od lat 70. XX wieku obserwuje się niepokojący trend, czyli aż 2–3-krotny wzrost zachorowań na atopowe zapalenie skóry. Osoby cierpiące na AZS muszą nauczyć się radzić sobie z chorobą, ponieważ nie tylko znacznie obniża ona komfort życia, lecz również wpływa niekorzystnie na samopoczucie i stan psychiczny.

Istotne kwestie przy AZS to diagnostyka, wdrożenie niezbędnego leczenia, a także modyfikacja nawyków żywieniowych, zmiana kosmetyków i odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto również unikać czynników drażniących, alergenów. Choć atopii nie da się wyleczyć, można skutecznie zmniejszyć dolegliwości.

Artykuł sponsorowany

Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *