Szukaj
Szukaj

Fartuch medyczny – jaki wybrać? Najważniejsze informacje

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Odpowiedni strój do pracy to jeden z czynników, które odgrywają istotną rolę w wielu profesjach. Nie inaczej jest w przypadku zawodów medycznych, gdzie ubiór powinien być nie tylko funkcjonalny i wygodny, ale również musi się estetycznie prezentować. Jak zatem wybrać odpowiedni fartuch medyczny oraz na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Fartuch medyczny - jaki wybrać? Najważniejsze informacje

Gdzie wymagany jest fartuch medyczny i jakie spełnia funkcje?

Fartuch medyczny nie jest strojem służbowym obowiązującym wyłącznie lekarzy i środowisko pielęgniarskie. To także obowiązkowy element ubioru farmaceutów, stomatologów, w szeroko pojętej branży medycyny estetycznej, a także pracowników laboratoriów.

Fartuchy medyczne, obok oczywistych względów wizualnych, pełnią także inne ważne funkcje. Jakościowe modele zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo – chronią ciało przed drobnoustrojami i substancjami, które mogłyby działać drażniąco na skórę. Co więcej, profesjonalne fartuchy medyczne zapewniają większą higienę oraz chronią odzież przed zabrudzeniem.

Długość i kolor fartucha medycznego

Wybierając fartuch medyczny, w pierwszej kolejności warto skupić się na jego długości. Na rynku dostępne są różne warianty – od krótkich (sięgających bioder), przez średnie (sięgające do połowy ud), po najdłuższe (przekraczające linię kolan). Wybór odpowiedniego powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem wykonywanego zawodu – np. w przypadku farmaceutów wystarczające mogą okazać się krótsze modele, ponieważ ochrony wymagają jedynie górne partie ciała. W przypadku lekarzy, pielęgniarek i laborantów lepiej sprawdzą się nieco dłuższe fartuchy, które osłonią większą powierzchnię ciała.

Przez wiele lat panowało przekonanie, że osoby związane z szeroko pojęta medycyną muszą zakładać białą odzież. To założenie obecnie traci na popularności i coraz częściej spotyka się kolorowe modele. O tym, jaki fartuch medyczny powinien mieć kolor, nie decyduje żadne rozporządzenie, dlatego na rynku dostępne są nie tylko egzemplarze w stonowanych barwach, ale także pastelowe czy w subtelne wzory. Niejednokrotnie wspomina się także o tym, że barwne tekstylia medyczne działają pozytywnie na psychikę pacjentów i minimalizują stres związany z pobytem w placówce.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Rodzaj fartucha medycznego, czyli modele wielorazowe i jednorazowe

Bogata oferta akcesoriów medycznych obejmuje obecnie zarówno fartuchy jedno- jak i wielorazowe. Oba rozwiązania mają swoje zalety, dlatego decydując się na jedno z nich, warto wziąć pod uwagę specyfikę zawodu i własne preferencje. Opcja jednorazowa nie wymaga dodatkowej pielęgnacji – akcesorium po użyciu wystarczy wyrzucić do pojemnika na odpady medyczne, co czyni użytkowanie wygodniejszym. Opcje wielorazowe są z kolei bardziej ekologiczne ze względu na możliwość ponownego użycia, jednak ich pielęgnacja może być czasochłonna i wymagać dodatkowych zabiegów higienicznych.

Jałowe i niejałowe fartuchy dla lekarzy

Kolejnym kryterium podziału jest jałowość. Na rynku akcesoriów medycznych dostępne są zarówno modele jałowe, jak i niejałowe. Te pierwsze są niezbędne w przypadku zabiegów medycznych czy operacji. Na przykład fartuch chirurgiczny jednorazowy powinien spełniać warunki zawarte w unijnej Dyrektywie o Wyrobach Medycznych (93/43/EEC) oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Musi być zatem m.in. jałowy (tylko wtedy zapewni odpowiednią sterylność), wykonany z oddychającego materiału, lekki (tylko wtedy umożliwi komfortowe ruchy) i odpowiednio dopasowany do warunków przeprowadzanych procedur medycznych.

Niejałowe modele przydają się z kolei osobom odwiedzającym, które poruszają się po terenie placówki czy personelowi medycznemu podczas codziennej pracy lub tzw. zabiegów z małą ilością płynów.

Gdzie kupować odzież medyczną?

Odzież medyczną (w tym fartuchy) warto kupować wyłącznie w zaufanych sklepach, które specjalizują się w sprzedaży tego rodzaju asortymentu. Wtedy można mieć pewność, że wybrane tekstylia spełniają wszystkie niezbędne warunki, są bezpieczne w użytkowaniu, zapewnią komfort pracy, a także niezbędne bezpieczeństwo. Chcąc zdecydować się na godną zaufania opcję, sprawdź najlepsze fartuchy medyczne w madens.pl i kup idealny model przez internet.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *