Szukaj
Szukaj

Czym jest samorealizacja i jak ją osiągnąć?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Każdy człowiek chce się rozwijać i korzystać z życia tak, jak może najlepiej. Potrzeba samorealizacji tkwi w człowieku, choć często jest zagłuszana przez konieczność zaspokojenia innych potrzeb. O tym wszystkim można dowiedzieć się, analizując piramidę Maslowa. Choć sam koncept nie jest wolny od krytyki, tak jednak nadal stanowi najlepszą analizę i ilustrację ludzkich potrzeb i ich hierarchii. Samorealizacja znajduje się również tam – na samym wierzchołku.

Czym jest samorealizacja i jak ją osiągnąć?

Zgodnie z piramidą potrzeb Maslowa pełnię szczęścia osiąga się wtedy, gdy wszystkie potrzeby są zaspokojone. Idąc od samego dołu, czyli od podstaw, są to: potrzeby fizjologiczne, do których zalicza się potrzebę jedzenia, picia, snu i seksu. Wyżej znajduje się potrzeba bezpieczeństwa, na kolejnym piętrze jest potrzeba przynależności, jeszcze wyżej jest potrzeba uznania i szacunku, a na najwyższym stopniu jest potrzeba samorealizacji. Wynika z tego, że osoba w pełni szczęśliwa to osoba, która może się samorealizować i korzystać z tego. Co jednak oznacza samorealizacja w praktyce?

Czym jest samorealizacja?

Samorealizacja to dążenie do ciągłego rozwijania się, nauki nowych umiejętności i rozwijania się jako człowiek na polach, które osobiście uważa się za interesujące. Osoba, która się samorealizuje to ktoś, kto osiąga zamierzone cele, spełnia swoje pasje, uczy się nowych rzeczy, jest otwarta na ludzi, poznawanie nowych rzeczy i kultur, a także taka, która ciągle dąży do tego, by być najlepszą wersją samego siebie.

Maslow umieścił samorealizację na samym szczycie swojej piramidy potrzeb, wskazując, że samorealizować się mogą osoby, które zadbały o zaspokojenie wszystkich innych potrzeb i czują się szczęśliwe. Wraz z samorealizacją mogą pielęgnować swoje szczęście i czuć się osobami spełnionymi życiowo.

Samorealizacja musi być motywowana z wewnątrz. Ty, jako człowiek, musisz chcieć się samorealizować i szukać spełnienia w różnych interesujących Cię dziedzinach życia. Jeśli presja płynie do Ciebie z zewnątrz i działasz pod przymusem, nie samorealizujesz się. Spełniasz tylko cudze oczekiwania, które mogą być nawet zupełnie sprzeczne z Twoimi.

Cechy osób, które potrafią się samorealizować

Osoba, która jest w stanie się samorealizować to osoba, której inne potrzeby zostały w pełni zaspokojone i nie musi skupiać się na tym, by je zaspokajać ani żyć w strachu, że jej potrzeby nagle zostaną niezaspokojone i będzie zmagać się z wieloma niedogodnościami w związku z tym.

Takie osoby osiągnęły spokój ducha i żyją w harmonii z otaczającym je światem, ale też z samym sobą. Wiedzą doskonale kim są, co chcą osiągnąć, do czego dążą i dlaczego, a także o czym marzą. Jeśli spotyka ich jakiś kryzys, nie załamują się i nie poddają, tylko zaczynają działać na rzecz jak najszybszego i najbardziej efektywnego rozwiązania dręczących je problemów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Takie osoby wiedzą, czego chcą od życia. Są asertywne i nie pozwalają sobą manipulować. Nie żyją po to, by zaspokajać cudze zachcianki czy po to, by żyć tak, by dostosować się do czyichś wyobrażeń o nich samych. To osoby, które potrafią wyznaczyć zdrowe granice i bronić ich w odpowiedni, nieagresywny i asertywny sposób.

To osoby, które są szczęśliwe z samym sobą, lubią się i mają zdrową samoocenę. Są świadome swoich wad i potrafią nad nimi pracować, ale też są świadome swoich zalet i wiedzą, w jaki sposób najlepiej je wykorzystać, by osiągnąć sukces w życiu.

Samorealizacja – jak ją osiągnąć?

Samorealizacja to proces, do którego najpierw trzeba dojść, a gdy już się dojdzie, okazuje się, że nigdy się nie kończy. Samorealizacja to coś, co ma swój początek, ale tak naprawdę nie ma końca. Nie każdy człowiek jest jednak w stanie zacząć bez odpowiedniego wsparcia.

W końcu człowiek jest zbiorem swoich własnych doświadczeń. Każdy jest inny i inaczej reaguje na pewne rzeczy. Niektórzy mogą zmagać się z niską samooceną, kompleksami, czuć się stłamszeni przez otoczenie, ciągle zmagać się z nieprzepracowanymi traumami i problemami z dzieciństwa. Niektórzy też nie do końca mogą wiedzieć, co ze sobą zrobić i w którą stronę powinni się rozwijać, bo nigdy tak naprawdę głębiej nie zastanawiali się nad tym, kim są i co chcą w życiu osiągnąć.

W tym wszystkim może pomóc psychoterapia. Wbrew temu, co może się niektórym wydawać, psychoterapia nie jest czymś, na co kierują się osoby, które cierpią z powodu rozmaitych problemów, chorób i zaburzeń psychicznych. To też pomoc dla tych, którzy chcieliby się rozwijać i samorealizować, ale potrzebują pomocy przy radzeniu sobie z przeszkodami. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się klikając tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psychoterapeuta-warszawa/.

Istnieje wiele rozmaitych form psychoterapii. Specjalista jest w stanie zasugerować odpowiedni dla Ciebie nurt terapeutyczny. Podczas trwania terapii masz szansę rozpocząć pracę nad sobą, lepiej poznać samego siebie i odkryć ukryty potencjał, który zawsze w Tobie drzemał, ale nigdy wcześniej nie miał szansy wybrzmieć. A to wszystko może pozwolić Ci się doskonalić w procesie zwanym właśnie samorealizacją.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *