Szukaj
Szukaj

Co jeść, aby wspierać swój układ krążenia?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Dane wskazują, że wśród wszelkich chorób niezakaźnych, to właśnie choroby układu krążenia wykazują się największym wskaźnikiem umieralności. [1] Do tak niechlubnych wyników z pewnością przyczyniają się wysokoprzetworzone produkty, które są (niestety) szeroko dostępne i łatwe do przygotowania. Zanim jednak ponownie po nie sięgniesz – zastanów się, czy zawarty w nich sód i konserwanty są dobrym rozwiązaniem dla Twojego układu krążenia. Zwłaszcza że na rynku istnieje wiele zdrowszych i smaczniejszych alternatyw.

Co jeść, aby wspierać swój układ krążenia?

Choroby układu krążenia w Polsce

W Polsce, w uśrednieniu, na dolegliwości ze strony układu krwionośnego umiera co roku ponad 170 tysięcy obywateli. Wynik ten jest wyższy o 70 tysięcy niż w innych krajach Unii Europejskiej. Co kluczowe i szczególnie niepokojące — śmiertelność Polaków do 65. roku życia jest nawet 2,5 razy wyższa niż w krajach Europy Zachodniej.

Najczęściej występującymi chorobami są [1]:

  • Miażdżyca,
  • Choroba niedokrwiennej serca,
  • Nadciśnienie tętnicze,
  • Choroby naczyń mózgowych.

O chorobach krążenia słów parę

Specjaliści wskazują, że optymalna wartość ciśnienia (tzw. poprawna) powinna oscylować w granicy wartości 120/80 mm Hg. W przypadku nadciśnienia mówimy o pomiarach wyższych, tj. przekraczających 140/90 mm Hg. [1]

Przodującą przyczyną występowania nadciśnienia są zarówno czynniki dziedziczno-genetyczne, jak i otyłość czy długotrwały stres. Coraz częściej o ten stan obwiniany jest także sód, który szczególnie chętnie dodawany jest do… przetworzonych produktów tj. ketchup oraz konserwy warzywne i rybne.

Trudno mówić o konkretnych, specyficznych objawach nadciśnienia – choroba ta rozwija się po cichu, a duży odsetek diagnoz to wynik przypadkowości – np. dokonywania rutynowego badania ciśnieniomierzem.

Inne, popularne schorzenie – miażdżyca – jest powiązana z niewłaściwym odżywianiem – tj. dietą pozbawioną błonnika, witamin A, C, E, beta-karotenu, żelaza, miedzi, magnezu, selenu, chromu. Szczególnie problematyczna jest też znacząco za duża podaż spożywanego cholesterolu – powyżej 300 mg/dobę [1].

Miażdżyca to przewlekły stan zapalny aorty i tętnicy średniej (wieńcowej, szyjnej etc.). Proces powstawania tych stanów zapalnych polega na gromadzeniu się złogów pomiędzy śródbłonkiem i warstwą mięśniową. Z czasem nagromadzone pasma tłuszczowe zaczynają obejmować dalsze obszary – tj. włókniste tkanki łączne, otaczając ognisko zapalne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Na zawał serca umiera, co roku, nawet 100(!) tysięcy obywateli. Ta choroba wieńcowa uznawana jest za najczęstszą przyczynę śmierci wśród Polaków [1]. Mitem jest, jakoby problem ten dotyczył wyłącznie osób starszych – coraz częściej dotyka to także osób młodszych, które obarczone są innymi czynnikami obciążającymi – tj. hipercholesterolemia i nadciśnienie tętnicze. Choroba wieńcowa objawia się m.in. anemią, odczuwaniem zimna oraz palącym bólem za mostkiem, który promieniuje do barków i dłoni. Ból ten zwykle pojawia się podczas wysiłku, ustępując w momencie spoczynku.

Co jeść, aby wspierać swój układ krążenia?

Na Twoim talerzu powinny pojawić się wszystkie makroelementy – białko, węglowodany, tłuszcze. Zwróć także uwagę na obecność konkretnych witamin – tj. A, C, E – oraz antyoksydantów. Te ostatnie pomagają walczyć z wolnymi rodnikami, których powstawanie jest związane z rozpadem komórek, a także odczuwaniem stresu oksydacyjnego. Antyoksydanty wspierają organizm w walce z nieprzyjacielem, ochraniając tym samym narządy wewnętrzne i opóźniając procesy starzenia. Przykładem naturalnych antyoksydantów jest np. owoc granatu, nasiona chia, nasiona goi oraz borówka amerykańska. Z tego też względu szczególnie polecany jest np. catering wegański.

Twoje kompletne menu bazować powinno na:

  • Świeżych owocach i świeżych warzywach,
  • Rybach morskich – wędzonych i świeżych.
  • Suszonych owocach – np. żurawinie,
  • Roślinach strączkowych – np. grochu i fasoli,
  • Pełnoziarnistych produktach zbożowych,
  • Orzechach i nasionach – np. pestkach dyni i słonecznika,
  • Zielonej herbacie.

Ograniczaj także ilość sodu oraz konserwantów, które przyczyniają się do licznych schorzeń – również w obrębie układu krwionośnego.

Nie wiesz, jak wdrożyć te zalecenia dietetyczne? Dotychczas żywiłeś się gotowymi półproduktami? Sięgnij po catering dietetyczny Warszawa i zadbaj o swoje zdrowie!

[1] Bielecka, W. CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA WYZWANIEM DLA PROMOCJI ZDROWIA. Nauki Przyrodnicze i Medyczne: Żywienie, sport oraz zdrowie, 29

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *