Szukaj

Zioła na bóle mięśni, stawów i kręgosłupa – Nauki Zielares

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Bóle kości i stawów dotyczą nie tylko osób starszych. Współczesny tryb życia powoduje takie dolegliwości także u osób młodych, i to nie tylko sportowców, ale również u prowadzących siedzący tryb życia. Osoby, które cierpią na bóle w okolicy narządów ruchu, coraz częściej sięgają po zioła jako naturalne produkty, łagodzące nieprzyjemne objawy. Jakie są najlepsze zioła na bóle mięśni i stawów?

Zioła na bóle mięśni, stawów i kręgosłupa – Nauki Zielares

Partner artykułu: Portal Zielares.pl – merytorycznie o witaminach, ziołach i suplementacji

Zioła na bóle mięśnie i stawów – jakie wybrać?

Bóle stawów i kręgosłupa najczęściej kojarzą się nam z upływającym czasem. Niestety coraz częściej takie dolegliwości odnotowuje się u osób młodych, nawet przed 30 rokiem życia, dlatego warto wiedzieć, co robić, aby nie dopuścić do pogłębiania zmian zwyrodnieniowych i jak łagodzić ból oraz obrzęki. W terapii bólu mięśni i stawów dobrze sprawdzają się zioła. Poniżej przedstawiamy najchętniej wybierane w tym zakresie.

Żywokost lekarski

Korzeń żywokostu ceniony jest przede wszystkim ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. W lecznictwie stosuje się także liście tej rośliny. Żywokost zawiera duże ilości cennych substancji, takich jak śluzy, alantoinę, olejki eteryczne, polifenole, sterole, garbniki czy sole mineralne. Żywokost lekarski wykazuje zdolności antyseptyczne i łagodzące. Stosowany miejscowo w postaci okładów lub maści może łagodzić obrzęki i sprzyjać regeneracji uszkodzonych mięśni i stawów. Aktualnie bardzo popularny jest olej żywokostowy, który zaleca się wcierać w miejsce dotknięte urazem.

Aby wzbogacić efekt terapeutyczny działania maści z żywokostu można dodać oleju lnianego. Chociaż Żywokost lekarski i olej lniany mają podobne właściwości przeciwzapalne, to nie są one stosowane razem jako połączenie terapeutyczne. Niemniej jednak, można stosować olej lniany jako składnik maści z żywokostu lekarskiego, co może zwiększyć skuteczność działania przeciwzapalnego i gojącego się na skórze. Przed sporządzeniem wzbogaconej o olej lniany maści z żywokostu warto zapoznać się z przeciwskazaniami do stosowanie oleju lnianego i jak zawsze skonsultować się z lekarzem.

Czarci pazur

Ziele nazywane także hakoroślą jest powszechnie stosowane w medycynie naturalnej przy dolegliwościach kostno-stawowych. Nazwa czarciego pazura wzięła się z wyglądu owoców rośliny, które są wyposażone w liczne haczyki, przypominające szpony. Zioło to jest dość unikalne, ponieważ rośnie tylko na określonych obszarach Afryki i to stamtąd trafia do mieszanek ziołowych, które możemy spotkać w Europie. Głównym surowcem, wykorzystywanym w lecznictwie jest korzeń czarciego pazura.

Czarci pazur wykorzystywany jest w postaci maści i żelów do smarowania. W sklepach zielarskich i aptekach można go kupić także w formie sproszkowanej lub suplementów w kapsułkach. Zioło stosowane jest w terapii urazów, przy stanach zapalnych kości i stawów. Wspomaga leczenie bólu stawów i kręgosłupa, i pomaga utrzymać ruchomość stawów. Hakorośl można stosować wspomagająco w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Patronite
Patronite

Dzika róża

Tę roślinę warto stosować na wczesnym etapie zmian zwyrodnieniowych. Surowcem leczniczym, który może pomóc w leczeniu bólu stawów, jest proszek z dzikiej róży i warto wiedzieć, że takich właściwości nie mają przetwory, czyli dżemy, konfitury czy soki. Kuracja dziką różą może zmniejszyć sztywność stawów i zwiększyć ich ruchomość.

Zioła na bóle mięśni, stawów i kręgosłupa – Nauki Zielares

Imbir i lukrecja

Imbir to jedno z najczęściej wykorzystywanych ziół w stanach zapalnych stawów. Wykazuje właściwości łagodzące stany zapalne, ale może też przyczynić się do zmniejszenia bólu i opuchlizny. Zaleca się stosowanie olejku imbirowego miejscowo na zajęty chorobowo staw. Napar z imbiru można wykorzystać jako okłady.

Warto zwrócić uwagę również na popularną przyprawę, jaką jest lukrecja. Zioło to wykorzystywane jest jako pomoc w terapii stanów zapalnych stawów. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne lukrecja może spowalniać działanie wolnych rodników, które odpowiedzialne są za powstawanie stanów zapalnych w organizmie. Lukrecję można stosować w postaci okładów lub pić napar z zioła.

Ziołowe okłady na ból mięśni i stawów

W przypadku lekkich stanów zapalnych można wykonywać miejscowo okłady z gorczycy. Wystarczy dwie garście ziaren gorczycy podgrzać na patelni, przełożyć je na gazę, zawinąć i w takiej formie przyłożyć do bolącego miejsca. Warto pomyśleć także o okładach z podbiału lub kwiatów arniki. Wymienione zioła również wykazują działanie przeciwzapalne i mogą redukować objawy zapalenia mięśni i stawów.

Ziołolecznictwo to dziedzina, która okazuje się pomocna w przypadku wielu schorzeń. Znając zioła pomagające w przypadku bólu mięśni, stawów i kręgosłupa, można stosować naturalne terapie, redukujące dolegliwości.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *