Szukaj
Szukaj

Zioła na bóle mięśni, stawów i kręgosłupa – Nauki Zielares

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Bóle kości i stawów dotyczą nie tylko osób starszych. Współczesny tryb życia powoduje takie dolegliwości także u osób młodych, i to nie tylko sportowców, ale również u prowadzących siedzący tryb życia. Osoby, które cierpią na bóle w okolicy narządów ruchu, coraz częściej sięgają po zioła jako naturalne produkty, łagodzące nieprzyjemne objawy. Jakie są najlepsze zioła na bóle mięśni i stawów?

Zioła na bóle mięśni, stawów i kręgosłupa – Nauki Zielares

Partner artykułu: Portal Zielares.pl – merytorycznie o witaminach, ziołach i suplementacji

Zioła na bóle mięśnie i stawów – jakie wybrać?

Bóle stawów i kręgosłupa najczęściej kojarzą się nam z upływającym czasem. Niestety coraz częściej takie dolegliwości odnotowuje się u osób młodych, nawet przed 30 rokiem życia, dlatego warto wiedzieć, co robić, aby nie dopuścić do pogłębiania zmian zwyrodnieniowych i jak łagodzić ból oraz obrzęki. W terapii bólu mięśni i stawów dobrze sprawdzają się zioła. Poniżej przedstawiamy najchętniej wybierane w tym zakresie.

Żywokost lekarski

Korzeń żywokostu ceniony jest przede wszystkim ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. W lecznictwie stosuje się także liście tej rośliny. Żywokost zawiera duże ilości cennych substancji, takich jak śluzy, alantoinę, olejki eteryczne, polifenole, sterole, garbniki czy sole mineralne. Żywokost lekarski wykazuje zdolności antyseptyczne i łagodzące. Stosowany miejscowo w postaci okładów lub maści może łagodzić obrzęki i sprzyjać regeneracji uszkodzonych mięśni i stawów. Aktualnie bardzo popularny jest olej żywokostowy, który zaleca się wcierać w miejsce dotknięte urazem.

Aby wzbogacić efekt terapeutyczny działania maści z żywokostu można dodać oleju lnianego. Chociaż Żywokost lekarski i olej lniany mają podobne właściwości przeciwzapalne, to nie są one stosowane razem jako połączenie terapeutyczne. Niemniej jednak, można stosować olej lniany jako składnik maści z żywokostu lekarskiego, co może zwiększyć skuteczność działania przeciwzapalnego i gojącego się na skórze. Przed sporządzeniem wzbogaconej o olej lniany maści z żywokostu warto zapoznać się z przeciwskazaniami do stosowanie oleju lnianego i jak zawsze skonsultować się z lekarzem.

Czarci pazur

Ziele nazywane także hakoroślą jest powszechnie stosowane w medycynie naturalnej przy dolegliwościach kostno-stawowych. Nazwa czarciego pazura wzięła się z wyglądu owoców rośliny, które są wyposażone w liczne haczyki, przypominające szpony. Zioło to jest dość unikalne, ponieważ rośnie tylko na określonych obszarach Afryki i to stamtąd trafia do mieszanek ziołowych, które możemy spotkać w Europie. Głównym surowcem, wykorzystywanym w lecznictwie jest korzeń czarciego pazura.

Czarci pazur wykorzystywany jest w postaci maści i żelów do smarowania. W sklepach zielarskich i aptekach można go kupić także w formie sproszkowanej lub suplementów w kapsułkach. Zioło stosowane jest w terapii urazów, przy stanach zapalnych kości i stawów. Wspomaga leczenie bólu stawów i kręgosłupa, i pomaga utrzymać ruchomość stawów. Hakorośl można stosować wspomagająco w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dzika róża

Tę roślinę warto stosować na wczesnym etapie zmian zwyrodnieniowych. Surowcem leczniczym, który może pomóc w leczeniu bólu stawów, jest proszek z dzikiej róży i warto wiedzieć, że takich właściwości nie mają przetwory, czyli dżemy, konfitury czy soki. Kuracja dziką różą może zmniejszyć sztywność stawów i zwiększyć ich ruchomość.

Zioła na bóle mięśni, stawów i kręgosłupa – Nauki Zielares

Imbir i lukrecja

Imbir to jedno z najczęściej wykorzystywanych ziół w stanach zapalnych stawów. Wykazuje właściwości łagodzące stany zapalne, ale może też przyczynić się do zmniejszenia bólu i opuchlizny. Zaleca się stosowanie olejku imbirowego miejscowo na zajęty chorobowo staw. Napar z imbiru można wykorzystać jako okłady.

Warto zwrócić uwagę również na popularną przyprawę, jaką jest lukrecja. Zioło to wykorzystywane jest jako pomoc w terapii stanów zapalnych stawów. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne lukrecja może spowalniać działanie wolnych rodników, które odpowiedzialne są za powstawanie stanów zapalnych w organizmie. Lukrecję można stosować w postaci okładów lub pić napar z zioła.

Ziołowe okłady na ból mięśni i stawów

W przypadku lekkich stanów zapalnych można wykonywać miejscowo okłady z gorczycy. Wystarczy dwie garście ziaren gorczycy podgrzać na patelni, przełożyć je na gazę, zawinąć i w takiej formie przyłożyć do bolącego miejsca. Warto pomyśleć także o okładach z podbiału lub kwiatów arniki. Wymienione zioła również wykazują działanie przeciwzapalne i mogą redukować objawy zapalenia mięśni i stawów.

Ziołolecznictwo to dziedzina, która okazuje się pomocna w przypadku wielu schorzeń. Znając zioła pomagające w przypadku bólu mięśni, stawów i kręgosłupa, można stosować naturalne terapie, redukujące dolegliwości.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *