Szukaj
Szukaj

Pierwsza pomoc przy stłuczeniach – co będzie najbardziej skuteczne?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Stłuczenia zdarzają się osobom w różnym wieku, zarówno małym dzieciom, jak i dorosłym. Tylko szybka reakcja pomoże zmniejszyć obszar siniaka i zapobiegnie powstaniu znacznej opuchlizny. Podczas aktywności sportowych i turystycznych warto być przygotowanym na stłuczenia, aby móc od razu udzielić pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc przy stłuczeniach – co będzie najbardziej skuteczne?

Co zrobić bezpośrednio po uderzeniu?

Stłuczenia to bardzo często występujące urazy tkanek miękkich. Najczęściej dochodzi do nich na skutek upadku lub uderzenia w twardą powierzchnię. W ich przebiegu nie obserwuje się przerwania ciągłości skóry. Zwykle są bolesne, lecz niegroźne. Uderzenie się o twardą powierzchnię powoduje uszkodzenia delikatnych naczyń krwionośnych pod skórą, obrzęki, a później zasinienie. Jak zminimalizować skutki stłuczeń?

Przede wszystkim staraj się nie dopuścić do powstania rozległych siniaków i opuchlizny. Przyda się też szybkie i skuteczne uśmierzenie bólu, który potrafi być naprawdę dotkliwy — np. za pomocą maści na urazy i kontuzjehttps://www.allecco.pl/urazy-i-kontuzje.html

Chłód działa przeciwbólowo, a także obkurcza naczynia krwionośne. W efekcie tego zmniejsza się obrzęk i krwawienie z naczyń podskórnych.

Patronite
Patronite

Apteczka pierwszej pomocy – wyposażenie potrzebne przy stłuczeniach

Podczas zajęć na hali i w plenerze warto mieć pod ręką odpowiednio wyposażoną apteczkę. Wrzuć do torby opakowanie maści na urazy i kontuzje lub żelu chłodzącego. Zwróć uwagę na to, by w składzie znajdowały się substancje przeciwbólowe takie jak diklofenak. Specjalne zimne okłady żelowe sprawdzają się w sytuacji większych stłuczeń, do których może dojść podczas treningu. Są wygodne w użyciu i chłodzą obolałe miejsce przez dłuższy czas, wymagają jednak przechowywania w lodówce przed zastosowaniem.

Jak wygląda pierwsza pomoc przy stłuczeniach?

Po doznaniu urazu warto schłodzić bolące miejsce. Jeśli nie masz żadnego produktu aptecznego, ulgę przyniesie okład z opakowania napoju prosto z lodówki, kostek lodu lub tkaniny zmoczonej w mieszaninie zimnej wody i octu. Jeśli stosujesz butelkę, puszkę lub kostki lodu, pamiętaj, by nie przykładać ich bezpośrednio do powierzchni skóry. Najpierw trzeba zawinąć przedmiot w warstwę materiału, np. w koszulkę, by nie uszkodzić naskórka. Aby zmniejszyć obszar siniaka, w miarę możliwości trzymaj kończynę powyżej serca przez kilka do kilkunastu minut. Dzięki temu zmniejszysz obrzęk i powstający krwiak.

Co zrobić, gdy pierwsza pomoc to za mało?

Czasem oprócz stłuczenia pojawia się bolesność i deformacja stawu lub dolegliwości bólowe utrzymują się bardzo długo. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza, który sprawdzi, czy nie doszło do poważniejszego urazu. Nie warto bagatelizować takich objawów, ponieważ naderwanie mięśnia lub uszkodzenie stawu to poważne problemy zdrowotne i powinny być one opatrzone przez profesjonalistę.

Warto pamiętać o tym, że stłuczenia, krwiaki i siniaki nie powodują zagrożenia dla zdrowia ani życia. Mogą być jednak dość uciążliwe ze względu na ostry ból oraz siniaki, które przez jakiś czas są widoczne na skórze. Natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy osobie ze stłuczeniem przyspiesza regenerację tkanek i ogranicza obszar zajęty przez krwiaki.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *