Szukaj
Szukaj

Staw nadgarstkowo-śródręczny kciuka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Staw nadgarstkowo-śródręczny kciuka (łac. articulatio carpometacarpea pollicis) to dwuosiowe połączenie stawem siodełkowym powierzchni stawowych kości czworobocznej większej należącej do kości nadgarstka i I kości śródręcza. Staw nadgarstkowo-śródręczny kciuka posiada bardzo dużą ruchomość. Umożliwia wykonywanie odwodzenia, przywodzenia, przeciwstawiania, odprowadzania i obwodzenia kciukiem.

 

Staw nadgarstkowo-śródręczny kciuka – budowa

Powierzchnie stawowe kości czworobocznej większej i podstawy kości I śródręcza są ukształtowane siodełkowato i precyzyjnie do siebie dopasowane. Powierzchnia stawowa kości czworobocznej większej uwypukla się w kierunku dłoniowo-grzbietowym, natomiast w kierunku promieniowo-łokciowym ma charakter wklęsły. Na kości śródręcza ukształtowanie to jest odwrotne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Bardzo mocnym i wytrzymałym utrwaleniem kości nadgarstka jest troczek zginaczy, zwany dawniej więzadłem poprzecznym nadgarstka. Rozpina się między wyniosłością promieniową, a łokciową nadgarstka, przemieniając bruzdę w kanał nadgarstka.

Staw nadgarstkowo śródręczny kciuka – ruchy (funkcje)

Ruchy kciuka w omawianym stawie odbywają się w dwóch głównych kierunkach: grzbietowo-dłoniowym (odwodzenie i przywodzenie) oraz promieniowo-łokciowym (przeciwstawianie kciuka i jego odprowadzanie). Zakres ruchów odwodzenia znajduje się w przedziale 35-40 stopni, natomiast zakres ruchów przeciwstawiania – w przedziale 45-60 stopni. Kombinacja wszystkich tych ruchów gwarantuje możliwość wykonywania obwodzenia. W stawie nadgarstkowo-śródręcznym kciuka biernie można wykonywać również ruchy obrotowe dokoła osi długiej. Wykonywanie tak wielu złożonych ruchów możliwe jest dzięki współpracy mięśni tej okolicy.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *