Szukaj

Czworobok Michaelisa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Czworobok Michaelisa to obszar zlokalizowany na plecach człowieka, widoczny szczególnie u kobiet. Lokalizując go należy skupić się na tylnej części miednicy kobiety. Element ten swego czasu był niezwykle doceniany w sztuce malarskiej.

 

Jak znaleźć czworobok Michaelisa?

Czworobok Michaelisa można odszukać palpacyjnie, a u niektórych kobiet jest on wyraźnie widoczny gołym okiem. Znajduje się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Aby móc go dokładnie zlokalizować, należy zwrócić uwagę na 4 punkty na ciele kobiety:

  • kolce biodrowe tylne górne – popularnie zwane dołeczkami Wenus;
  • szczyt szpary pośladkowej;
  • dołek wyrostka kolczystego L3-L4 – tuż poniżej niego.

Następnie punkty te należy ze sobą połączyć. Jeśli całość wciąż jest ciężka do zwizualizowania, można wspomóc się długopisem czy łatwo zmywalnym flamastrem. Po połączeniu punkty te uwidocznią czworobok w kształcie rombu.

U mężczyzn struktury tej nie ma, jednak w tym miejscu niejednokrotnie można zauważyć przestrzeń na kształt trójkąta. Dzieje się tak, ponieważ u płci męskiej nie ma górnego punktu (pod wyrostkiem kolczystym kręgu lędźwiowego). W związku z tym do połączenia pozostają jedynie 3 punkty, dając tym samym trójkąt.

tubapay
tubapay

Czworobok Michaelisa podczas porodu

Omawianą strukturę szczególnie wyraźnie widać podczas ciąży. W całym okresie jej trwania jest delikatnie wklęsły, natomiast podczas porodu staje się wypukły i ruchomy w kierunku do góry i do dołu.

Najprawdopodobniej struktura ta nie pełni żadnych ważniejszych funkcji. Może jednak być wskaźnikiem różnych wad w budowie miednicy oraz wielkości kanału rodnego. Sugeruje się, że podczas porodu może przyczyniać się do upłynnienia tego procesu. Uważa się tak, gdyż omawiany czworobok powstaje w wyniku cofnięcia się kości krzyżowej, aby zwiększyć średnicę miednicy i usprawnić poród.

Zobacz również: Metoda PNF – miednica.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Adamski T., Postępowanie położnicze u kobiet z miednicą patologiczną w położnictwie europejskim przed rozszerzeniem wskazań do cięcia cesarskiego, Poznań 2014.
  3. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo AWF, Kraków 2006.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.