Test Hinesa i Browna z zimną wodą (ang. cold pressure test) to diagnostyczny test z miejscowym zastosowaniem zimna. Wykonuje się go celem oceny stanu czynnościowego autonomicznego układu nerwowego (choroby nadciśnieniowej, stanu czynnościowego tarczycy).
Test Hinesa i Browna – charakterystyka
Zanurzenie dłoni lub stopy (częściej wykonuje się zanurzenie dłoni) pobudza część współczulną AUN, co z kolei wyzwala szereg reakcji sercowo-naczyniowych. Swego czasu rozważano także użyteczność kliniczną tego testu w ocenie ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Zanurzenie ręki w zimnej wodzie pobudza termoreceptory i nocyceptory (zakończenia włókien bólowych) w skórze, co z kolei powoduje zwiększenie aktywności współczulnej. W efekcie dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych oraz przyspieszenia rytmu i zwiększenie kurczliwości serca. Te objawy przyczyniają się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.
Wykonanie
Pacjent kłądzie się na plecach na leżance lub siada na krześle z oparciem w pozycji półleżącej. Mankiet ciśnieniomierza należy założyć na kończynę, która nie będzie zanurzana w wodzie. W tej pozycji, jeszcze przed wykonaniem testu pacjent powinien pozostać około 10 minut, ponieważ należy 3-krotnie zmierzyć mu ciśnienie, np. po 3, 6 i 9 minucie spoczynku. Będzie to próba kontrolna.
Następnie prosi się pacjenta o zanurzenie ręki do nadgarstka w zimnej wodzie (zwykle około 4 stopni Celsjusza). W tym czasie fizjoterapeuta mierzy ciśnienie krwi po 30 sekundach, minucie, 1,5 min oraz 2 min. Należy pamiętać, że jeśli woda będzie zbyt zimna dla pacjenta co spowoduje doznania bólowe, musi on natychmiast wyjąć rękę z wody, nawet przed upływem 2 minut.
Po wyjęciu ręki także mierzy się ciśnienie krwi co 30 sekund, aż do momentu powrotu do ciśnienia wyjściowego.
Interpretacja
U osób zdrowych ciśnienie skurczowe krwi wzrasta o około 10-25 mm Hg, natomiast rozkurczowe nie ulega zmianie bądź wzrośnie jedynie o 10-15 mm Hg. Zmiana ta utrzymuje się do 3 minut po wyjęciu dłoni z wody.
Za reakcję nieprawidłową uważa się wzrost ciśnienia skurczowego o conajmniej 25 mm Hg lub rozkurczowego o conajmniej 20 mm Hg.
Wybitnie silne reakcje presyjne odnotowuje się nadczynności tarczycy i nadciśnieniu tętniczym. Z kolei reakcja presyjna bywa zredukowana w hipotensji ortostatycznej.
Przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do badania jest nadwrażliwość na zimno lub zaburzenia czucia powierzchownego.
Bibliografia
- Paleczny B., Autonomiczny Układ Nerwowy, Katedra i Zakład Fizjologii UMed we Wrocławiu.