Szukaj
Szukaj

Mięsień zginacz promieniowy nadgarstka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień zginacz promieniowy nadgarstka (łac. musculus flexor carpi radialis) to długi, wrzecionowaty mięsień. Położony jest bocznie od mięśnia dłoniowego długiego. Mięsień ten przebiega skośnie ku dołowi w kierunku kłębu (thenar) i w połowie mięśnia przechodzi w duże i dobrze wyczuwalne ścięgno, znajdujące się bocznie w stosunku do linii pośrodkowej. Ścięgno to jest ważnym punktem topograficznym podczas badania tętna na tętnicy promieniowej, gdyż leży ona tuż obok jego przebiegu.

Mięsień zginacz promieniowy nadgarstka

Mięsień zginacz promieniowy nadgarstka – budowa

Mięsień ten rozpoczyna się na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej i na powięzi przedramienia, gdzie zrasta się z sąsiednimi mięśniami. Włókna biegną najpierw rozbieżnie między mięśniem nawrotnym obłym, a dłoniowym długim ku dołowi i nieco skośnie. Następnie łączą się w długie i silne ścięgno między mięśniem ramienno-promieniowym, a dłoniowym długim. Kieruje się ku promieniowej stronie nadgarstka.

Dalej mięsień przechodzi poza troczkiem zginaczy i biegnie w bruździe kości czworobocznej większej. Ostatecznie kończy się na podstawie II kości śródręcza, czasem także na III.

Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:

  • pp: nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej, powięź przedramienia oraz przegrody łącznotkankowe, które oddzielają go od sąsiadujących mięśni;
  • pk: podstawa II kości śródręcza, niekiedy III kości śródręcza.

W połowie przedramienia mięsień zginacz promieniowy nadgarstka, a dokładniej mówiąc brzusiec przechodzi w ścięgno, które z kolei przebiega przez kanał nadgarstka (canalis carpi). W kanale ścięgno biegnie w rowku kości czworobocznej większej, przytrzymane przez poprzeczne włókna ścięgniste oddzielające je od innych ścięgien.

Po stronie bocznej ścięgna tego mięśnia (w okolicy nadgarstka) przebiega tętnica promieniowa – miejsce, w którym często bada się tętno. Z kolei od strony przyśrodkowej przebiega nerw pośrodkowy – bolesny podczas ucisku.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowo pochewka maziowa w postaci krótkiej cewy leży na ręku między kością, a ścięgnem – obejmując je.

Czynność

Do głównych funkcji mięśnia należą:

  • zginanie w stawie łokciowym (pojedynczo jest to działanie bardzo słabe, ma znaczenie jedynie przy współdziałaniu innych mięśni z tej grupy);
  • zginanie w stawie promieniowo-nadgarstkowym;
  • nawracanie przedramienia (najmocniej przy wyprostowanych stawach łokciowym i nadgarstkowym), ponieważ posiada on skośny przebieg w stosunku do długiej osi przedramienia;
  • pociąganie ręki w stronę promieniową.

Izolowane porażenie tego mięśnia powoduje, że ręka ustawia się w pozycji lekkiego prostowania oraz odwiedzenia w stronę łokciową.

Unerwienie

Unerwienie mięśnia pochodzi z nerwu pośrodkowego, który z kolei wychodzi ze splotu ramiennego.

Unaczynienie

Unerwienie pochodzi od gałęzi tętnicy promieniowej.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *