Szukaj
Szukaj

Materace do spania dla osób ze schorzeniami kręgosłupa – na co zwrócić szczególną uwagę?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból kręgosłupa to dosyć częste schorzenie, które w obecnych czasach dotyka nie tylko osoby w podeszłym wieku. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele – głównie siedzący tryb życia, brak czasu na aktywność fizyczną czy uwarunkowania genetyczne. Warto złagodzić dolegliwości poprzez dobór odpowiedniego materaca do spania. Podpowiadamy, jaki model wybrać dla siebie.

Materace do spania dla osób ze schorzeniami kręgosłupa – na co zwrócić szczególną uwagę?

Profesjonalne materace do spania – dlaczego wybór odpowiedniego modelu jest tak istotny?

Średnio spędzamy w łóżku około 7 godzin na dobę, co oznacza, że przesypiamy blisko 1/3 swojego życia. Sen sprzyja regeneracji i umożliwia rozluźnienie mięśni. Czy zdarza Ci się, że już z samego rana odczuwasz ból pleców? A może budzisz się w ciągu nocy lub masz trudności z zaśnięciem? Przyczyna może tkwić w niewłaściwie dobranym materacu.

Przykładowo zbyt sztywne podłoże sprawia, że śpimy w nienaturalnej pozycji. Całe ciało napina się, a kręgosłup prostuje, podczas gdy rozluźniony powinien przypominać literę „S”. Prowadzi to do bólu mięśni i stawów, a w konsekwencji może wzmagać schorzenia, z którymi się borykamy.

Mało kto doszukiwałby się również powodów złego krążenia w sypianiu na słabej jakości materacu. Tymczasem zbyt mocny nacisk na podłoże nie tylko sprawia dyskomfort, ale nieraz skutkuje również drętwieniem kończyn. Ponadto brak odpowiedniej ilości snu to szybsze zmęczenie organizmu w ciągu dnia, rozdrażnienie oraz problemy ze skupieniem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Materace jednoosobowe do spania – jak dobrać materac do swojej wagi?

Szukając w sklepach materaca do spania, z pewnością spotkasz się z oznaczeniem „H” oznaczającym hardness, czyli twardość. Producenci proponują cztery stopnie twardości materacy: odpowiednio 1, 2, 3 i 4. H1 to materac miękki, H2 – średniomiękki, H3 – średniotwardy, a H4 – twardy.

Twardość materaca należy dopasować do masy ciała. Przykładowo materac H1 będzie odpowiedni dla osób o wadze nieprzekraczającej 60 kg. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane dla dzieci i młodzieży. Materac H2 powinny wybierać osoby do 80 kg. Powyżej tej wagi warto wybierać materace H3, natomiast przekraczając masę 100 kg – materace z oznaczeniem H4.

Najzdrowsze materace do spania – piankowe, sprężynowe czy lateksowe?

Na początku trzeba podkreślić, że nie istnieją materace uniwersalne i jednocześnie odpowiadające potrzebom niemal każdej osoby borykającej się z bólami pleców. Jeśli zastanawiasz się, gdzie znaleźć szeroki wybór produktów, odwiedź Salony Agata.

Wybór konkretnego modelu zależy od kilku czynników. Pierwszym jest wspomniana waga, ale liczy się również wzrost i sylwetka osoby, która będzie dany materac użytkować, a także osobiste preferencje. Kolejną istotną kwestią jest rodzaj schorzenia oraz występujące objawy. Ponadto idealny materac powinien spełniać indywidualne oczekiwania odnośnie komfortu spania.

  • Materace z pianki idealnie dopasowują się do kształtu sylwetki. Umożliwiają równomierne rozłożenie ciężaru całego ciała, również dzięki przemyślanej, strefowej konstrukcji, a to pozwala na sen w zdrowej pozycji. Godnym uwagi reprezentantem w tej grupie produktowej są modele z profilowanej pianki termoelastycznej, która z wyjątkową precyzją dopasowuje się do wszystkich krzywizn ciała pod wpływem wydzielanego ciepła. Tłumi też wibracje oraz przyjemnie otula, a dzięki specjalnym nacięciom, pianka zapewnia podparcie dla różnych części ciała.
  • Jeśli chodzi o materace sprężynowe, dobrze sprawdzą się modele kieszeniowe i multipocket. W tej wersji każda ze sprężyn jest zamknięta w oddzielnej kieszonce, co sprawia, że mogą pracować samodzielnie. Dzięki temu, gdy wiercisz się w nocy, partner nie odczuwa falowania materaca. Sprężyny uginają się punktowo, dopasowując swój kształt do ciężaru użytkownika. Osoby walczące z bólem kręgosłupa powinny jednak unikać materacy bonellowych, które uginają się powierzchniowo.
  • Sporą popularnością cieszą się także materace lateksowe. Zapewniają doskonałe podparcie dla kręgosłupa, ale to nie jedyna ich zaleta. Konstrukcja materacy lateksowych umożliwia bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Lateks zapobiega zatem poceniu się, a na dodatek ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne (nie gromadzi kurzu). Materace z tego materiału są niezwykle elastyczne, nie ulegają odkształceniom i idealnie dopasowują się do kształtu ciała, co czyni je jednymi z najbardziej polecanych dla osób długotrwale leżących i borykających się ze schorzeniami kręgosłupa.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *