Szukaj

Komora przednia oka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Komora przednia oka to przestrzeń wypełniona cieczą wodnistą umiejscowiona bezpośrednio za rogówką. W jej skład wchodzą niezwykle istotne struktury, takie jak tęczówka czy źrenica. Wypełnia ją ciecz wodnista pełniąca między innymi funkcje immunologiczne.

Komora przednia oka

Jak zbudowana jest komora przednia oka?

Z przodu ogranicza ją tylna powierzchnia rogówki i niewielka część twardówki. Z tyłu zaś znajduje się część ciała rzęskowego – tęczówka i ten odcinek powierzchni przedniej soczewki, który jest widoczny przez źrenicę. Skrajny obwód, czyli kąt tęczówkowo-rogówkowy komory przedniej, zwany także kątem przesącza, odgrywa dużą rolę w fizjologii i patologii gałki ocznej. W kącie tym od brzegu nabłonka tylnego rogówki do wzniesienia twardówki rozciąga się pas tkanki łącznej, który zawiera przestrzenie wysłane nabłonkiem (tak zwane przestrzenie kąta tęczówkowo-rogówkowego). Łączą one komorę przednią oka z zatoką żylną twardówki i biorą udział w odsączaniu cieczy wodnistej oka.

Głębokość komory przedniej jest największa w pobliżu osi optycznej i wynosi tu średnio 3-3,5 mm. Komorę widać przez przeźroczystą rogówkę, kąt tęczówkowo-rogówkowy może zaś być oglądany biomikroskopowo.

Struktury komory przedniej

Anatomicznie do komory przedniej należą następujące struktury:

  • tęczówka – kolorowa przesłona przytwierdzona obwodowo do ciała rzęskowego;
  • źrenica – otwór w tęczówce oka, który reguluje ilość światła wpadającego do oka;
  • ciało rzęskowe – leży między naczyniówką, a tęczówką;
  • ciecz wodnista – wodnisty płyn wypełniający obydwie komory oka;
  • soczewka – przeźroczysta struktura biorąca udział w funkcjach akomodacyjnych i w refrakcji.

Każda z tych struktur pełni niezwykle ważne funkcje. Ich połączenie zapewnia w efekcie prawidłowe i ostre widzenie o każdej porze dnia.

Nerwy komory przedniej

Duża ilość włókien nerwowych skupia się zarówno wśród beleczek więzadła grzebieniastego, jak i w ciele rzęskowym i określonych miejscach naczyniówki. Uważa się, że obszar ten odgrywa rolę swoistych sfer odruchowych, przyczyniających się do regulowania ciśnienia śródgałkowego.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Nerwy czaszkowe.

Badanie komory przedniej oka

Za pomocą ultrasonografii można ocenić w pełni zarówno przednią, jak i tylną komorę oka. Skany w projekcji A dają obraz jednowymiarowy, pozwalający ocenić głębokość komory i położenie struktur. Z kolei dwuwymiarowej oceny dostarczają skany w projekcji B, zazwyczaj wykorzystywane celem oceny zmian rozrostowych i ciał obcych. Podczas zabiegów chirurgicznych komory mogą być uwidocznione za pomocą endoskopu.

Zobacz również: Odruchy oczne.

Fizjologia komory przedniej oka

Komorę przednią oka wypełnia ciecz wodnista, która wykazuje właściwości immunosupresyjne i przeciwzapalne. Odprowadza szkodliwe produkty przemiany materii oraz zawiera substancje odżywcze, dzięki czemu zapewnia prawidłowe funkcjonowanie pozostałych strukturom komory przedniej dna oka.

Zobacz również: Zaćma.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Shea C., Nemeth S., DiSclafani M., Allingham R., Przednia i tylna komora oka.
  3. Janik K., Antoniewicz-Papis J., Pogłód R., Łętkowska M., Zespół „suchego oka” – możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”, Journal of Transfusion Medicine, 2/2013.
  4. Ratajczak W., Tokarz-Deptuła B., Deptuła W., Immunologia oka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 72/2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Mam pytanie. Czy można zwiększyć głębokość komory przedniej oka na tyle, aby zmieściła się tam soczewka fakijna? W moim oku wynosi ona 2,5 mm. Chodzi mi o wszczepienie tam soczewki fakijnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.