Fotodepilacja Wrocław

Mezomorfik to jeden z 3 typów budowy ciała. Cechuje go muskularność. Ludzie o tym typie mają dużą ilość tkanki mięśniowej i niewielką tkanki tłuszczowej. Taką budowę można spotkać zarówno u kobiet (kształt klepsydry) jak i u mężczyzn (kształt prostokąta). Charakterystyczne są dla niej barczyste ramiona. Zdarza się, że mezomorfik jest mylony z endomorfikiem. Endomorfik cechuję się krągłą budową ciała. Jednak u mezomorfika przeważa ilość tkanki mięśniowej, nad tkanką tłuszczową, a u endomorfika odwrotnie.

Mezomorfik - atleta od urodzenia

Mięśnie czy tłuszcz?

Dobrze znane jest powiedzenie: ,,najpierw masa, potem rzeźba”. Jednak jak jest naprawdę? Ciało ludzie składa się z wody, składników organicznych i nieorganicznych. W celu prawidłowego funkcjonowania organizmu człowiek powinien spożywać mikro i makroelementy. Musi dostarczać organizmowi zarówno białka jak i węglowodany, tłuszcze, a także cukry. Ilość zapotrzebowania na różne składniki różni się w zależności od wieku, przebytych, czy przewlekłych chorób, aktywności fizycznej oraz płci. Jednak również typ budowy ma znaczenie dla codziennego menu.

Sposoby na zdrowe żywienie dla mezomorfika

Mezomorfik musi dbać by nie utracić tkanki mięśniowej, a przede wszystkim by zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu tłuszczu. Nie wskazane są dla niego: fast-foody, nadmierna ilość słodyczy, tłuste pokarmy spożywane w dużych ilościach. Dla osób o mezomorficznej budowie ciała zalecane jest spożywanie dużej ilości białka i węglowodanów. Szczególnie dla osób trenujących. Takie osoby powinny uwzględnić w swoim jadłospisie w szczególności: chude mięso, jaja, ryby, ryż, produktu pełnoziarniste. Ważna jest także systematyczność i regularność w jedzeniu posiłków oraz picie dużej ilości płynów, szczególnie wody.

Sklep Spirulina

Problemy mezomorfików

U mezomorfików mogą wystąpić problemy z nadwagą. Pojawią się one zazwyczaj wtedy, gdy dana osoba spożywa dużą ilość pokarmów przy niskiej aktywności fizycznej. Często z tym problemem borykają się byli sportowcy, którzy zachowują dotychczasową dietę przy dużo mniejszej ilości wysiłku fizycznego. U osób o takim typie budowy ciała mogą również pojawić się problemy związane z napięciami mięśniowymi (szczególnie podczas siedzącego trybu życia). Uważa się także, że mezomorficy są podatniejsi na nadciśnienie tętnicze i choroby związane w układem krwionośnym, a w szczególności z sercem.

Suplementacja dla mezomorfików

W przypadku trenujących mezomorfików ze względu na ich predyspozycje fizyczne, najczęściej nie potrzebują oni dużej ilości suplementów poprawiających wygląd sylwetki. Mogą przydać im się jednak takie, które wspomagą formę i wytrzymałość. Nie powinni jednak oni zażywać sterydów. W przypadku tej budowy ciała dobrym pomysłem jest korzystanie z masaży (szczególnie, że mezomorfików dość często dopada problem związany z napięciem mięśni). Mezomorficy muszę kontrolować swoje zdrowie, ponieważ często cechuję ich duża wytrzymałość na ból, a co za tym idzie późniejsze dostrzeganie symptomów choroby.

Podsumowanie

Mezomorficy cechują się muskularną budową ciała. Ma to swoje wady i zalety. Ważne jest by dbali oni o swoje zdrowie, pamiętali o aktywności fizycznej i prawidłowym żywieniu. Szczególnie istotna jest dieta dla trenujących lub marzących o karierze atlety. Osoby o typ typie budowy mają większe predyspozycje do niektórych dziedzin sportu (gdzie liczy się siła i mięśnie), a w szczególności kulturystyki. Przy niedużym wysiłku i odpowiednio dobranym menu mogą osiągnąć bardzo dobre rezultaty, głównie gdy chodzi o budowanie tkanki mięśniowej.

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław